ŽILINA. Hory mu veľa dali, teraz má pocit, že im to vracia späť. Dobrovoľný horský záchranár Jozef Gašica prezradil, akí sú z jeho pohľadu českí, poľskí a slovenskí turisti ale aj to, s akými nebezpečenstvami či bizarnými príhodami sa na horách stretol.
V rozhovore sa dozviete
- Ako vyzerá pracovný deň horského záchranára
- Ako zvláda zosúladiť viaceré zamestnania
- Čo najdôležitejšie ho povolanie horského záchranára naučilo
- Aké sú najčastejšie chyby turistov a ako sa vyhnúť úrazom
- Čo by nemali turisti-začiatočníci podceniť
- Najväčšie rozdiely z pohľadu možného nebezpečenstva medzi turistikou v lete a zime
- Aké prípady musel ako horský záchranár riešiť
- V čom podľa neho spočíva negatívny fenomén českých a poľských turistov
- Aké pocity v ňom zanechalo dobrovoľnícke pôsobenie na slovensko-ukrajinských hraniciach
- Ako vníma obrovskú ochotu pomôcť Ukrajincom na hraniciach od dobrovoľníkov z rôznych oblastí
Ako ste sa dostali k dobrovoľným horských záchranárom? Kde konkrétne pôsobíte?
Vždy som mal k horám blízko. Bývam rovno v doline pod Malou Fatrou, navyše mama bola v minulosti horolezkyňa. Od malička som mal rád prechádzky, túry, bicykel a lezenie s bratom, lyžovanie a skialp.
Keď ma chlapi z dobrovoľnej horskej služby oslovili, či sa ku nim pridám, neváhal som. Mal som pocit, že mi už hory dali tak veľa, že musím dať aj ja niečo im. Snažím sa pomáhať ľuďom pri ich túrach. Pôsobím síce v Malej Fatre, no v rámci spolupráce sa pohybujem po horstvách celého Slovenska.

Ako vyzerá pracovný deň horského záchranára?
Ako dobrovoľníci slúžime prevažne vo voľnom čase, víkendy a sviatky. Nástup je zvyčajne v piatok večer, v sobotu ráno vyrážame hliadkovať do terénu. Celý deň sa pohybujeme po hrebeni Malej Fatry.
Ľudia nás oslovujú s prosbou o malé ošetrenia, škrabance a podobne. Pýtajú sa na názvy kopcov v okolí, prípadne na najbližšiu zostupovú trasu, alebo nám ohlásia, že videli v blízkosti zraneného človeka.
Večer na Dome Horskej služby pomáhame s drobnými prácami a opravami. Na druhý deň ideme opäť do terénu. V lete sa k tomu pridajú ešte asistencie pri rôznych horských pretekoch.
Aké je vaše hlavné zamestnanie? Stíhate práce zosúladiť?
V rámci živobytia pôsobím v spoločnosti zaoberajúcou sa výrobou väzníkových krovov a lezeckých stien. Vedenie firmy má pochopenie pre tieto koníčky. Ono sa to kombinovať až tak nedá, ale pokiaľ človeka niečo baví, tak sa tomu jednoducho venuje.
Čo najdôležitejšie vás povolanie horského záchranára naučilo?
Kedysi som chodieval na hory sám, aj v zime. Teraz vidím, že to nebolo najvhodnejšie riešenie, dokonca vtedy ešte neboli ani mobily. Naučilo ma to najmä bezpečnejšiemu pohybu na horách v každom teréne. Ale to ide asi aj vekom
Aké sú najčastejšie chyby turistov? Ako sa vyhnúť úrazom?