ČIČMANY. Čičmany sa stali obeťou svojej popularity. Samospráva obce preslávenej svojou tradičnou architektúrou už len s veľkými ťažkosťami dokáže zabezpečiť základné funkcie a platiť účty.
Vymierajúca dedinka v kotline Strážovských vrchov obracia každé euro. Z podielových daní dostanú Čičmany mesačne 2500 eur. Nad sily obecného úradu je platiť za odpad, ktorý produkujú často jednodňoví turisti. Treba kosiť, udržiavať poriadok, skrášľovať i sadiť kvety.
No ešte pred tým musia z rozpočtu vyčleniť peniaze na plat starostky, ekonómky a matrikárky v jednej osobe, údržbára a kontrolórky.
Na čele prestarnutej dediny stojí Iveta Michalíková. Tvrdí, že Čičmany si príde ročne pozrieť 30-tisíc turistov. Aby si z návštevy odniesli pozitívne dojmy, treba urobiť množstvo roboty.
„Máme rozlohou veľkú obec, tak je tu veľa kosenia, v zime odhŕňanie snehu, čo sú všetko pre nás veľké výdavky. Výsadba okrasných kvetov na lavičkách, zástavkách, udržovanie čistoty v obci, aby sa domáci a návštevníci cítili u nás dobre,“ vymenovala starostka údržbové práce, ktoré má na hlave.

Turisti sú záťaž
Mesačné príjmy z podielových daní sú trojnásobne nižšie ako náklady a ani zďaleka nepostačujú na bežnú prevádzku.
"Za najväčší problém v Čičmanoch označujem hlavne úbytok obyvateľov a tým pádom aj nízke podielové dane. Som z toho veľmi smutná a nerada to hovorím, ale určite sa priblížime k Vlkolíncu. Je to otázka desaťročia. A čo sa týka samosprávy, je možné, že v budúcnosti pri nízkom počte obyvateľov sa budeme spájať s inou samosprávou," naznačila Iveta Michalíková možný osud obce.