ŽILINA. Nikto nepozná žilinských psov, ale aj psíčkarov lepšie, ako kynológ žilinskej Mestskej polície Ján Murárik.
Na svoju prácu nedá dopustiť. Nie je len o zvieratách a ich odchyte. Komunikuje so štátnymi veterinármi, s poľovníckymi združeniami, Štátnou ochranou prírody vo Varíne, dohovára majiteľom zvierat a v rómskej komunite na Bratislavskej ulici je zároveň určený ako komunitný policajt. Stretáva sa so psami, ktorí sú týraní, podvyživení a žijú v nedôstojných podmienkach.
V roku 2021 odchytili žilinskí mestskí policajti 160 psov. Viac ako polovica sa vrátila majiteľom, no až 62 smerovalo do útulku v Mojšovej Lúčke.

Hoci pracuje so zvieratami, Ján Murárik svoju prácu nevníma ako nebezpečnú. Dávka rešpektu je však na mieste. „Okrem dvoch uhryznutí som rizikové situácie vždy nejako zvládol. Pri odchyte viem psa odhadnúť, viem, ako mám k nemu pristupovať, čo potrebuje, či stačí moja prítomnosť s milým oslovením, alebo či mám zvýšiť autoritu. Nepotrebujem, aby sa ma pes bál. Psa môžete veľakrát potrestať, prídete domov a vždy sa na vás teší, vrtí chvostom. Skúste mať konflikt s človekom, či vás milo privíta,“ rozhovoril sa o svojej práci a vzťahu k zvieratám policajný kynológ.
Nie pokuty, ale rada
Kým ho chytila práca v mestskej polícii, pracoval šestnásť rokov ako baník. Ján Murárik aj po rokoch na referáte kynológie nevie pochopiť, že pes so zdravotnými problémami nedostane od svojho majiteľa veterinárnu starostlivosť.
Takéto psy v spolupráci s regionálnou veterinárnou a potravinovou správou odoberú a plnohodnotnú starostlivosť im nahrádzajú v žilinskom útulku.