Štvrtok, 20. január, 2022 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Igor Krško pred voľbami šéfa SsFZ: Každý musí mať rovnaké práva, ale aj povinnosti

Vo funkcii predsedu končí Jozef Paršo, nahradí ho jeden z trojice Igor Krško, Ľubomír Samotný, Stanislav Neuschl.

Igor Krško je jedným z troch kandidátov na post predsedu Stredoslovenského futbalového zväzu.Igor Krško je jedným z troch kandidátov na post predsedu Stredoslovenského futbalového zväzu. (Zdroj: FB Igor Krško)

ŽILINA. V pondelok 17. januára by sme sa mali dozvedieť meno nového predsedu Stredoslovenského futbalového zväzu. Po viac ako 30 rokoch končí vo funkcii Jozef Paršo a nahradí ho jeden z trojice Igor Krško (Žilina), Ľubomír Samotný (Banská Bystrica) alebo Stanislav Neuschl (Žiar nad Hronom). Pred blížiacou sa volebnou konferenciou sme sa rozprávali s jedným z kandidátov, predsedom Oblastného futbalového zväzu Žilina Igorom Krškom.

Na začiatok trochu odľahčene - ako ste trávili vianočné sviatky a príchod nového roka?

Skryť Vypnúť reklamu

- Konečne som sa venoval rodine. Nič iné som neriešil, ani prichádzajúce voľby. Myslím si, že nielen ja, ale aj ostatní kolegovia si potrebovali oddýchnuť od celoročného stresu v tomto náročnom a divnom období.

Prečítajte si aj: Zlé diagnózy nepočúvol, do zápasov chodil cez bolesť. Srdciar "Šnapy" ide cez mŕtvoly Čítajte 

Kedy a prečo ste sa rozhodli kandidovať na post šéfa Stredoslovenského futbalového zväzu?

- Nebolo to rozhodnutie z večera do rána. Keďže v Stredoslovenskom futbalovom zväze pôsobím v rôznych funkciách 16 rokov, povedal by som, že išlo o prirodzené vyústenie. Kandidovať som sa rozhodol po rozhovoroch s rodinou, priateľmi, ktorí taktiež pôsobia vo futbale a takisto aj po konverzáciách s kolegami z ostatných futbalových zväzov, ktorí mi deklarovali podporu, čo si veľmi vážim.

Kto sa vo voľbách proti vám postaví?

- Najskôr musím povedať, že slovíčko protikandidát mi je cudzie. Ja proti nikomu nekandidujem. Bude sa voliť predseda Stredoslovenského futbalového zväzu a ja som jedným z kandidátov na túto funkciu. Nie som ani proti jednému kandidátovi. Ani oni nekandidujú proti mne.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem mňa sa do volieb prihlásili členovia výkonného výboru Ľubomír Samotný z Banskej Bystrice a Stanislav Neuschl zo Žiaru nad Hronom. Samotný bol do posledných volieb, ktoré sa konali na jeseň minulého roka, predsedom ObFZ Banská Bystrica, ale do ďalšieho funkčného obdobia už nekandidoval. Neuschl bol ako funkcionár Pohronia pri všetkých postupoch tohto mužstva až do Fortuna ligy. S oboma mám kamarátsky vzťah a ani naša spoločná kandidatúra na tom z môjho pohľadu nič nemení.

Prečítajte si aj: Tréner Zástrania Milan Gašpierik: Bytča je možno nabitá peniazmi, ale nie kvalitou Čítajte 

Predsedom SsFZ bol už od roku 1988 Jozef Paršo. Aký je váš spoločný vzťah?

- Jozefa Parša poznám dlhé roky a beriem ho takého, aký je, s jeho pozitívami aj negatívami. Náš vzťah je normálny, tak ako aj s väčšinou iných ľudí. Ja sa vždy snažím sľúbiť len to, čo dokážem splniť a keď už dám niekomu slovo, tak musí platiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Voľby sa uskutočnia vo štvrtok 13. januára. Ako sa cítite s blížiacou sa konferenciou?

- Som o niečo viac aktívny, čo je logické. Pripravujem si materiály na predostretie mojej vízie. Tak ako celý život, rozprávam sa s ľuďmi a zaujímam sa o ich názory a myšlienky. Nikomu nesľubujem funkcie, postupy, zostupy, výhody. Hnutie v stredoslovenskom kraji musí rozhodnúť, či SsFZ chce ísť cestou, ktorú ponúkam ja alebo pôjde cestou, ktorú ponúknu iní kandidáti. Je to výber delegátov.

Keďže nejde o moje prvé voľby, vedel som, do čoho idem, ale tak, ako sa teraz dejú niektoré veci, to som nečakal. Samotné voľby ukážu, ako sú jednotliví kandidáti pripravení a vnímaní. A ktorú ponuku delegáti konferencie podporia. Nemám žiadny tím ľudí, všetko si robím sám, mám však veľa priateľov s ktorými veci konzultujem a ktorí majú podobný pohľad na smerovanie SsFZ, ako mám ja.

Vždy sa snažím sľúbiť len to, čo dokážem splniť a keď už dám niekomu slovo, tak musí platiť.

Igor Krško

Prečítajte si aj: Záložník Predmiera M. Pobijak: V Žiline sa ma pýtali, či u nás babky bijú hráčov dáždnikmi Čítajte 

Futbal, hlavne ten na regionálnej úrovni, prežíva ťažšie časy. Pred novým predsedom stojí neľahká úloha, súhlasíte?

- Pred 16 rokmi som prvýkrát vyhral voľby do Oblastného futbalového zväzu Žilina. Aj vtedy ma čakalo veľa roboty. Čo bolo dobré, sme ponechali a nastavili sme zväz na určité fungovanie. Výsledkom toho je, že v stredoregióne sme najväčší futbalový zväz. Zo všetkých zväzov máme podiel takmer 20 percent. Systém spolupráce, komunikácie, odbornosti a prístupu v Žiline by som chcel posunúť o level vyššie. Samozrejme, každý futbalový zväz, náš nevynímajúc, má vlastné problémy. Mojou úlohou je dobré veci stmeliť a dať ich dokopy, aby sme vytvorili funkčný celok, ktorý bude fungovať v prospech futbalu.

Futbalu venujem nielen svoj čas, ale aj financie. Napríklad naposledy kúpou lôpt a preplatením nákladov na rozhodcov v oblastnom futbalovom zväze. Podporujem kluby, turnaje, cyklistiku, hokejbal, školstvo, ľudí v núdzi či zdravotníctvo. Z prostriedkov, ktoré mám k dispozícii, sa snažím pomôcť ostatným. Na futbale nie som finančne závislý, je to moja vášeň.

Zároveň ponúkam skúsenosti z vrcholového manažmentu veľkých firiem. Od 28 rokov som pôsobil v riadiacich funkciách a 8 rokov som bol členom predstavenstva firmy, ktorá zamestnávala 6-tisíc ľudí. Od roku 2016 som začal súkromne podnikať. Čiže mám súkromné aktivity, z ktorých môžem čerpať skúsenosti a tiež podporiť futbal aj ostatné odvetvia.

Aká je vaša vízia a aké najväčšie výzvy stoja pred novým predsedom SsFZ?

- Nerád vysedávam a o veciach polemizujem. Tým, že sa bude Výkonný výbor Stredoslovenského futbalového zväzu kreovať z predsedov oblastných futbalových zväzov, každý má vlastné znalosti a predstavy o práci. Predpokladám, že spoločnými silami nájdeme riešenia, ako vrátiť deti a mládež na ihriská. To je podľa mňa prioritou. Bez dobrej základne to nemôže fungovať. 15-ročného chlapca nenaučíte, aby mal vzťah k futbalu. Ten si musí budovať od prvých ročníkov základnej školy. Musíme podporovať deti v tom, aby trénovali.

Zároveň musíme nájsť prostriedky na to, aby sme k nim našli kvalifikovaných ľudí, ktorí rozumejú deťom, aby ich čo najkvalitnejšie pripravovali. Dôležitá je trpezlivosť. Bude trvať roky, kým sa dostaví želaný efekt. Toto by malo byť prioritou. V každom regióne treba nastaviť spôsob, ktorý im bude najbližší.

Treba sa zamyslieť aj nad tým, ako sú dnes nastavené mládežnícke súťaže. Či spĺňajú to, čo od nich očakávame. Súťaže je dôležité stavať podľa toho, v ktorých kluboch je o ne záujem. A nie, že je známe zloženie súťaží, ale máme problém do nich zohnať kluby. Kategória dorastu a žiakov bude musieť nájsť odvahu a urobiť reorganizáciu súťaží a ďalšie možno aj jednorázovo nepopulárne opatrenia v prospech futbalu.

Stredoslovenský futbalový zväz predstavuje servis pre kluby a rozhodcov. A musí sa k tomu aj tak postaviť. Ide o zlepšenie komunikácie. Aby kluby vedeli, na koho sa majú v problémoch obrátiť a zväz je tu od toho, aby im poradil. Vráťme sa k heslu „Futbal je hra“. Aby bol futbal naozaj hrou. Nie zákulisnou, ale na ihrisku. Množstvo vecí je v SsFZ dobre nastavených. Čo je dobré, treba zachovať a čo treba nastaviť odznova, k tomu sa odhodlať.

Prečítajte si aj: Nočná mora Rajca pokračuje aj v piatej lige. Tréner Šustek: Hlas som zvýšil iba raz Čítajte 

Čo by ste v prípade víťazstva vo voľbách chceli dosiahnuť?

- V prvom rade dôveru klubov a funkcionárov v inštitúciu Stredoslovenského futbalového zväzu, dôveru v to, že to, čo robíme alebo chceme robiť, má význam v prvom rade pre futbal! Že je to zväz, ktorý má nastavené rovnaké pravidlá pre všetkých. Je jedno, či pôjde o klub z Oravy alebo Novohradu. Každý musí mať rovnaké práva, ale aj povinnosti. Treba ísť v zmysle toho, aby bol futbal futbalom. Nie, čo je najlepšie pre zväz alebo jednotlivé kluby či jednotlivcov, ale čo je najlepšie pre futbal ako celok.

Vráťme sa k heslu „Futbal je hra“. Aby bol futbal naozaj hrou. Nie zákulisnou, ale na ihrisku.

Igor Krško

Oblastný futbalový zväz Žilina momentálne disponuje najväčšou základňou futbalistov v rámci SsFZ. Určite by ste boli rád, keby sa postupne situácia zlepšila aj v ostatných okresoch, hlavne na juhu Slovenska, však?

- Jedna vec je pomenovať problém a druhá nájsť konkrétne riešenia. V Žiline sme v rokoch 2013 a 2016 začali pociťovať úbytok a nezáujem už aj v mládežníckych družstvách, Žili sme v sebaklame, že futbal je najväčší športový fenomén a nehľadali sme riešenie, ako zvýšiť počet aktívnych hráčov. Stratili sme všade 2 až 3 generácie futbalistov, rozhodcov. Každý víkend trávim na futbalových ihriskách nielen v blízkosti Žiliny.

V našom zväze sme si zobrali príklad z prípraviek, ktoré rozbehli svojho času v Martine. Princíp zostal rovnaký, ale poňali sme to inak. Začínali sme so šiestimi prípravkami na báze úplnej dobrovoľnosti a minimálneho zásahu zo strany zväzu a v súčasnosti ich máme 63. Dnes sa nám to prejavuje u mladších žiakov, ktorých máme 22 len v oblastných súťažiach. Základňu sme rozšírili najviac, ako sa dalo. Je to zásluha mojich kolegov v oblasti, klubov a samospráv, lebo sme ich presvedčili o potrebnosti tohto kroku pre budúcnosť futbalu.

Takisto sa rozprávame s klubmi a samosprávami o tom, ako dostať deti na ihriská. Aj vyššie územné celky si začali uvedomovať, že nie je nič lepšie, ako keď deti športujú. Len tam sú trošku ako spiace ruženky. Aj tieto organizácie by sme chceli „zobudiť“ a zapojiť do našich aktivít, aby futbal ďalej napredoval. Vďaka SFZ a samosprávam sa podarilo zlepšiť infraštruktúru.

Deti musíme dostať preč od počítačov. Toto je cesta, aby sme pozdvihli futbal. Samozrejme, každý región má vlastné špecifiká. A týmito mojimi skúsenosťami by som chcel pomôcť. Dnes neriešime rozvoj futbalu, ale jeho záchranu. Najväčším problémom nie sú financie, ale nedostatok hráčov a ľudí, ktorí sa im venujú.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 3. Mecom ide na zelenú
 4. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 6. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 7. Marrákeš je červená perla Maroka
 8. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 9. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 10. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 1. Pripomíname dôležitý dátum –31. januára 2022
 2. Vysoká spotreba vody? Môže to byť nepovšimnutý únik vody
 3. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 4. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 5. Medzi kritické ochorenia pribudli autizmus, celiakia či malária
 6. Poisťovne pod značkou Union prichádzajú na prvú pobočku pošty
 7. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 8. Garmin predstavil dlho očakávanú radu športových hodiniek
 9. 53 predajní, kde získate zľavy aj peniaze na ďalší nákup
 10. Mecom ide na zelenú
 1. Predplatné SME.sk len za 29 eur 6 721
 2. Marrákeš je červená perla Maroka 5 164
 3. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 4 898
 4. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 4 450
 5. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 3 529
 6. Cukrovkári a covid-19 2 629
 7. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života 2 529
 8. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 378
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 264
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 106

Blogy SME

 1. Tomas Bily: Prípad Instagrok
 2. Adriana Boysová: Kultúra zomrela! Nech žije kultúra!
 3. Matej Lorko: Na ceste k povinnému očkovaniu
 4. Jozo Peric: Thyssenkrupp: Nemecký strojársky gigant zlepšil hospodárenie a chce výrazne preraziť v oblasti vodíka
 5. Marián Bodnárik: Odkiaľ sa berie zlo?
 6. Daniel Bíro: 10 zaujímavostí, o ktorých ste, možno, nevedeli
 7. Róbert Lešš: Tlačidlový telefón ? Hlavný hrdina vo filme Život Offline poriadne prekvapil
 8. Peter Biščo: Ide Ficovi aj o obnovu staronovej hranice s Ruskom ?
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 13 827
 2. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 5 816
 3. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 5 392
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 4 801
 5. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 4 234
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 087
 7. Martin Pilnik: Takto vyzerá budúcnosť v predpisovaní liekov 2 658
 8. Pavel Macko: Vodka a cigary? 2 585
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 2. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 3. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 4. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 5. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 6. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
 7. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 8. Pavol Koprda: Šach-mat pre Pfizer? Hoaxer Blaha čítal iba nadpis, štúdiu financoval Pfizer
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Prvých 30 detí zaočkovali proti covidu v Žiline v pondelok.


4 h
Maroš Miko patrí k najskúsenejším hráčom Rajca.

Mrzí ma, že sa s nami tréner neprišiel rozlúčiť osobne, vraví.


18 h

Poslanci z klubu za ZA si myslia, že primátor zneužil svoje kompetencie.


19. jan
Stanislav Neuschl sa stal novým predsedom Stredoslovenského futbalového zväzu.

Hovorí za mňa práca, ktorú som za tie roky vo futbale odviedol, vraví víťaz.


18. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Skialpinistu spod snehu vykopali, bolo už neskoro.


17 h

Ak plot neodstráni jeho majiteľka, urobí to na jej náklady mesto.


23 h

Návrh na jeho vymenovanie predložilo ministerstvo vnútra.


SITA 19. jan

Regionálny hygienik vysvetľuje, od čoho závisí ďalšie šírenie Omikronu. A v čom má západ Slovenska výhodu oproti východu krajiny? Pozrite si prehľad plne zaočkovaných a tých, ktorým už podali aj tretiu dávku v okrese Nové Zámky.


18 h

Blogy SME

 1. Tomas Bily: Prípad Instagrok
 2. Adriana Boysová: Kultúra zomrela! Nech žije kultúra!
 3. Matej Lorko: Na ceste k povinnému očkovaniu
 4. Jozo Peric: Thyssenkrupp: Nemecký strojársky gigant zlepšil hospodárenie a chce výrazne preraziť v oblasti vodíka
 5. Marián Bodnárik: Odkiaľ sa berie zlo?
 6. Daniel Bíro: 10 zaujímavostí, o ktorých ste, možno, nevedeli
 7. Róbert Lešš: Tlačidlový telefón ? Hlavný hrdina vo filme Život Offline poriadne prekvapil
 8. Peter Biščo: Ide Ficovi aj o obnovu staronovej hranice s Ruskom ?
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 13 827
 2. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 5 816
 3. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 5 392
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 4 801
 5. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 4 234
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 087
 7. Martin Pilnik: Takto vyzerá budúcnosť v predpisovaní liekov 2 658
 8. Pavel Macko: Vodka a cigary? 2 585
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 2. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 3. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 4. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 5. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 6. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
 7. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 8. Pavol Koprda: Šach-mat pre Pfizer? Hoaxer Blaha čítal iba nadpis, štúdiu financoval Pfizer

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu