ŽILINA. Soňa pochovala svojho sedemdesiatosemročného otca len pre niekoľkými dňami. S koronavírusom nedokázal dlho bojovať. Pri jeho pridružených ochoreniach mala choroba rýchly priebeh a po šiestich dňoch hospitalizácie v nemocnici zomrel. Tragédia zaskočila celú rodinu. Otec bol spoločenský a vitálny a na takúto rýchlu zmenu udalostí nebol nikto pripravený.
Prevoz zosnulého, prípravu pohrebu i celý akt im kompletne pripravila pohrebná služba. Soňa tvrdí, že celá príprava i priebeh pohrebu boli dôstojné, hoci cítila, že pohrebná služba sa musela pre množstvo pohrebov poriadne obracať.
„Prekvapilo ma, keď nám navrhli, aby sme dali otca spopolniť. Netlačili na nás, ale vraj im to ušetrí prácu. Napokon sme pristúpil,“ hovorí o svojej skúsenosti.
Pohrebné služby zatiaľ zvládajú
Úmrtia na covid v posledných dňoch prudko narástli. Pohrebné služby preverila najmä druhá vlna. Začiatok roka bol z pohľadu úmrtí dramatický. Mnohé sa poučili a na tretiu vlnu sa pripravili. Rozšírili kapacitu chladiarenských boxov, či posilnili pohrebné tímy.

Oslovené pohrebné služby dnes tvrdia, že hoci rastie počet úmrtí, situáciu v tretej vlne zatiaľ bez väčších problémov zvládajú.
„Pohrebov je momentálne za posledné obdobie viac, ale ak by sme to prerozdelili do našich troch prevádzok, tak taký priemer. Momentálny problém vidíme len vo výkopových prácach, keďže sa pochováva každý deň, z tohto dôvodu radšej uprednostňujeme kremáciu. Niekedy nastáva problém s termínom obradnej siene, ale sú to riešiteľné veci,“ vysvetľuje Michaela Súhradová zo žilinskej pohrebnej služby Archa.

Tvrdí, že zvykli si už aj na mnohé opatrenia počas kontaktu s nebohým, či počas pohrebného obradu. Podľa vyhlášky hlavného hygienika je potrebné mať pri akejkoľvek manipulácii s ľudskými pozostatkami prekryté horné dýchacie cesty.