V súčasnosti podiel drevostavieb na výstavbe rodinných domov na Slovensku za posledných 5 rokov vzrástol dvojnásobne a perspektíva ukazuje potenciál nárastu do roku 2025 až na 35%. S tým súvisí aj výroba nábytku a iných stolárskych výrobkov.
SOŠ stavebná v Žiline rada prijíma nové výzvy a preto už druhý rok ponúka záujemcom o štúdium atraktívne študijné odbory - technik drevostavieb a operátor drevárskej a nábytkárskej výroby - absolventi získajú výučný list aj maturitné vysvedčenie. Počas štúdia získajú žiaci základné poznatky o vlastnostiach a použití dreva, materiáloch na ochranu a povrchovú úpravu dreva, spôsoby prípravy materiálov a ich uskladňovania.
Operátori drevárskej a nábytkárskej výroby budú vedieť zhotovovať a montovať stolárske a nábytkárske výrobky, plánovať a riadiť technologický proces podľa technickej dokumentácie, odstraňovať výrobné chyby a možné výrobné riziká v drevárskej a nábytkárskej výrobe, komplexne riešiť úlohy a posudzovať podnikateľské príležitosti, využívať dostupné softvérové a informačné technológie pri riešení praktických úloh.
Absolventi študijného odboru technik drevostavieb môžu vykonávať kvalifikovanú odbornú prácu v oblasti konštrukcie drevených stavieb – rodinných drevodomov, drevených chát, pergol, drevených prístreškov a garáží. Budú ovládať kreslenie pomocou CAD kresliacich programov, programovanie CNC obrábacích strojov, poznať fázy investičného procesu od prípravy stavby po jej realizáciu, vedieť vytvoriť ekonomické podklady.

Absolventi majú perspektívu dobrého uplatnenia u firiem nielen v danom regióne, aj na celom Slovensku a v rámci duálneho vzdelávania vo firme FINES, a.s. Žilina, Maruna s.r.o. Terchová, alebo pokračovať v štúdiu na Drevárskej fakulte TU vo Zvolene, ale aj na Fakulte architektúry SVŠT v Bratislave či Stavebnej fakulte STU v Bratislave.
Úsek praktického vyučovania má k dispozícii dielňu pre ručné spracovanie dreva, dielňu pre ručné spracovanie kovov, dielňu pre strojové opracovanie dreva, sušiareň dreva, miestnosť na povrchovú úpravu dreva, sklad hotových výrobkov, sklady náradia, základných konštrukčných materiálov a reziva pre cvičné práce žiakov.
V roku 2020 začala škola cez svojho zriaďovateľa Žilinský samosprávny kraj v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu postaviť novú halu pre drevo odbory s novým vybavením v náklade 1 380 000 € (hrúbkovačka, CE zrovnávačka, formátovacia píla, reťazová dlabačka, hobľovací a profilovací CNC automat).
Naši žiaci sa uplatnia v stavebných firmách na Slovensku alebo v EÚ a čo je nezanedbateľné, po 3 – 5 rokoch praxe sa ich zárobky pohybujú vysoko nad úrovňou priemernej mzdy v národnom hospodárstve SR. Zo stretnutí s bývalými žiakmi vieme, že väčšina z nich je zamestnaná v odbore, prípadne príbuznom odbore a máme aj absolventov - a nie je ich málo, ktorí pracujú v zahraničí - sú výborne teoreticky a prakticky pripravení a tým aj dobre uplatniteľní na trhu práce s nadpriemernými zárobkami, niektorí naši absolventi majú už svoje stavebné firmy alebo živnosti.

Medzinárodné programy ERASMUS +
Naša škola realizuje od školského roku 2009/2010 každoročne európske projekty v rámci programu Erasmus+. Ich cieľom je umožniť mladým ľuďom otvoriť brány do pracovného sveta, v ktorom dokážu, že kvalitný odborník sa nikdy nestratí.
Mnohí žiaci sa vďaka takýmto projektom dostanú prvý krát do zahraničia, kde majú možnosť spoznať technologické postupy a materiály používané v zahraničí a rozšíria si svoje odborné a jazykové kompetencie, spoznajú inú krajinu, jej históriu a kultúru.
Momentálne naša škola spolupracuje so strednými školami a vzdelávacími centrami v Česku, Poľsku, Nemecku, Rakúsku, Taliansku, Španielsku a Portugalsku.
Našim dlhodobým cieľom je podporovať realizovanie medzinárodných projektov, pretože majú pre žiakov veľký prínos nielen po stránke profesijnej, ale aj osobnej a kultúrnej.