ŽILINA. Kaplnka svätej Magdalény na žilinskom starom cintoríne prechádza obnovou.
Viac ako tristoročná sakrálna stavba je už dnes národnou kultúrnou pamiatkou. No ešte pred niekoľkými rokmi nemala pána a ani žiadnu starostlivosť. A to sa podpísalo na jej stave. Z vežičky zmizol kríž, okná boli pozabíjané doskami, aby sa do vnútra objektu nikto nedostal. Ešte nedávno sa v cirkevnom objekte schádzali bezdomovci.

Presné obdobie výstavby kaplnky nie je známe. Pravdepodobne vznikla spolu s cintorínom, ktorý bol založený po morovej epidémii v roku 1679. Mor vtedy zabil stopäťdesiat ľudí. Predpokladá, že sakrálny objekt postavili Žilinčania po skončená epidémie z vďačnosti na konci 17. storočia.
Patrí mestu Žilina
O stav kaplnky sa pred časom začala zaujímať mestská poslankyňa Iveta Martinková. Potom, čo v júli 2017 po prvýkrát kontaktovala mesto Žilina, žilinskú diecézu a farský úrad, sa podľa nej začal kolotoč zistení a prekvapení.
K vlastníctvu sa napokon prihlásilo mesto Žilina, pretože neveľká pamiatka stála na jeho pozemkoch. Historický objekt zapísali do listu vlastníctva mesta, vybavili súpisné číslo a spustil sa prieskum.
Aj na základe jeho výsledkov sa mohlo začať s obnovou. Podľa informácií Petry Plevákovej zo žilinského Krajského pamiatkového úradu však strechu nevrátia do barokovej podoby, ako pôvodne plánovali.