ŽILINA. Personál žilinskej Fakultnej nemocnice s poliklinikou má za sebou ďalší mimoriadne náročný víkend. Počas dušičiek rapídne narástol počet hospitalizovaných pacientov na covid oddelení.
Od piatka do pondelka vtedy sanitky priviezli 42 ľudí s koronavírusom. V tej chvíli sa kapacita už rozšíreného oddelenia naplnila. Vedenie nemocnice muselo situáciu rýchlo riešiť.
Ďalšiu červenú zónu pre infekčných pacientov vytvorili podľa vopred pripraveného plánu reprofilizácie na internom oddelení. Rýchlosť s akou rastie počet pacientov a tempo reprofilizácie znepokojuje aj manažment žilinskej nemocnice.
Obsadených je už viac ako 80 lôžok. Prevádzka covid oddelení patrí pod vedenie medicínskeho námestníka FNsP v Žiline Igora Bízika. Ten tvrdí, že covid sa správa nevyspytateľne a ochoreniu podľahne v nemocnici skoro každý štvrtý pacient.
Covid pavilón žilinskej nemocnice zažil počas sviatočného víkendu ďalší nápor. Len v sobotu ste prijali šestnástich pacientov. Ako to vyzerá v pavilóne pri takomto neplánovanom tlaku na príjme?
Ak by privážali pacientov postupne, tak to zvládame bez akýchkoľvek problémov. No keď príde návalovo viacero pacientov, ako v sobotu popoludní, môže to spôsobiť spomalenie prijímania a tak sanitky čakajú.
Nám je to ľúto, ale priechodnosť ambulancie a prijímacieho systému neumožňujú vyšetrovanie desiatok pacientov súčasne. Samozrejme, pacienti v ťažšom stave sú uprednostnení. Tí ktorí nevyžadujú okamžitú pomoc, sú uložení na expektačné lôžko, no tí, ktorým ide o život, sú vyšetrení prednostne.
Nemôže sa stať, že príde pacient, ktorý je na hranici života a smrti, aby nebol primárne vyšetrený len preto, že je niekto pred ním. Podobnú situáciu sme zažili aj pred mesiacom, keď prišla silná vlna, veľa pacientov v krátkom rozmedzí.
Počas druhej vlny pandémie sa nemocnice trápili s tým, že pacienti prichádzali neskoro a v zlom zdravotnom stave. Je to v tejto vlne inak?
Robili sme si prieskum medzi pacientmi a zistili sme, že vo väčšej miere sú do predhospitalizačného obdobia zapojení aj obvodní lekári. Veľké percento pacientov príde podliečených na antibiotikách, alebo aspoň nejakou formou konzultovali svoj zdravotný stav s obvodnými lekármi.
Ale delta variant sa správa veľmi atypicky. Mali sme pacientov, ktorí sa dokázali rapídne respiračne zhoršiť za deň, za dva, hoci už pred tým boli vyšetrovaní lekármi a mali nasadenú liečbu.

Aká je dnes štruktúra pacientov na covidových lôžkach?
Dnes už vieme porovnávať stav pacientov, ktorí boli, alebo neboli očkovaní. Približne 80 percent pacientov, ktorí sú hospitalizovaní, sú nezaočkovaní. Umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje len mizivé percento očkovaných pacientov.
Iba traja očkovaní boli ventilovaní, no mali aj iné závažné ochorenia. Nezaočkovaných bolo ventilovaných desaťnásobne viac. U očkovaných hospitalizovaných je priemerný vek okolo sedemdesiat rokov, väčšinou majú aj ďalšie ochorenia, ako cukrovka, problémy s obličkami, či ischemickú chorobu srdca.
U neočkovaných je priemerný vek šesťdesiat rokov, oproti druhej vlne sa znížil. Vážne príznaky sa u nich prejavujú v oveľa mladšom veku. Mali sme úmrtia štyridsiatnikov, päťdesiatnikov, šesťdesiatnikov. Na ventilácii máme momentálne aj 36-ročnú ženu a 39-ročného muža. Obaja nezaočkovaní.
Aké je percento pacientov, ktorí hospitalizáciu neprežijú?