Kedysi bol pýchou mesta a dôkazom, že aj priemyselné areály môžu pôsobiť kultivovane a esteticky. Keď textilný priemyselník nemeckého pôvodu Karl Löw vybudoval v Žiline na sklonku 19. storočia súkenku (Silleiner Fabriken Adolf Löw & Sohn), bol rozhodnutý, že jej okolie oživí parkovou úpravou.
Projektom poveril jedného z najrešpektovanejších krajinných architektov tej doby Carla Gustava Swenssona. Švédsky architekt pôsobil prevažne v krajinách Rakúsko-Uhorskej monarchie. V Žiline v roku 1891 vybudoval rozsiahly park, ktorý sa stal veľkosťou, ale aj sortimentom drevín významným krajinárskym projektom európskeho významu.
Z parku dnes zostalo len torzo. V rozvíjajúcom sa priestore v okolí dnešnej Kysuckej cesty sa dá z pôvodnej parkovej úpravy identifikovať iba niekoľko stromov.
30-tisíc zaplatilo mesto Žilina
Park, ale aj jeho autora pripomína od piatka monument, ktorý odhalili pri križovatke ulíc Kysucká a Športová.

Občianske združenie Servare et Manere získalo od mesta Žilina oficiálny mandát na vytvorenie pamätníka tomuto významnému švédskemu krajinnému architektovi.
V roku 2021 roku uplynie 160 rokov od jeho narodenia a tiež 130 rokov od vybudovania parku pri žilinskej Súkenke. Spolu s umeleckým dielom otvorili aj malý park, ktorý sa čiastočne kryje s pôvodným parkom pri Súkenlke. Park Carla Gustava Swenssona je jediným parkom pomenovaným po tomto krajinnom architektovi v Európe.
Celková investícia na vybudovanie parku a pamätníka dosiahla 30-tisíc eur.