BYTČA. Na mieste dnešného bytčianskeho kaštieľa stál v stredoveku hrad. Potvrdil to práve sa končiaci archeologický výskum v historickom objekte v centre Bytče.

Keď archeológovia začali kopať na nádvorí kaštieľa, veľmi rýchlo naďabili na mohutné múry hradu, ktorý tu bol ešte pred tým, ako si dal v roku 1574 postaviť svoje nové sídlo inšpirované talianskym castellom František Turzo.
Okrem toho našli archeológovia pri skúmaní historického objektu stredoveké kachlice, keramiku, súčasti jedálenského príboru, mince a dokonca aj lekárnické fľaštičky a fajky.
V článku sa okrem iného dočítate
- Aký nečakaný nález archeológov prekvapil
- Či sa potvrdilo, že hrad vyhorel
- Či budú archeológovia pokračovať vo výskume aj budúci rok
Hrad spomínali pramene
Štvorkrídlový objekt paláca s arkádovým nádvorím, šesťposchodovou vežou a s mohutnými kruhovými baštami je dnes sídlom Štátneho archívu. Majiteľom opevneného paláca je Ministerstvo vnútra, ktoré rozbehlo jeho obnovu.
Pomerne náročnému procesu prípravy projektu obnovy jednej z prvých renesančných stavieb na území Slovenska predchádzajú viaceré výskumy. Veľké očakávania mali odborníci od archeologického výskumu kaštieľa v Bytči.

Pamiatkar zo žilinského Krajského pamiatkového úradu Vladimír Majtan bol presvedčený, že archeológovia vynesú na svetlo sveta nové poznatky. O hrade na mieste dnešného kaštieľa sa vedelo z písomných prameňov.
„Skôr než Turzovci ako veľmi významný rod postavili v 16. storočí opevnený renesančný kaštieľ, stál na jeho mieste starší stredoveký vodný hrad,“ povedal žilinský pamiatkar ešte pred spustením archeologických prác.
Keď urobili odborníci georadarové merania, potvrdili, že na nádvorí kaštieľa, ale aj mimo neho, sa v zemi nachádzajú anomálie. Tieto miesta začali archeológov zaujímať.
Zničil ho požiar?
Na konci júla začal kopať v bytčianskom kaštieli tím zložený z archeológov Považského múzea v Žiline, Kysuckého múzea v Čadci a Slovenského národného múzea v Martine.
Vedie ho Zuzana Staneková. Potvrdila, že postupne vykopali sedem sond, štyri na nádvorí kaštieľa a tri za jeho múrmi. Zásadná bola sonda na mieste, kde ešte nedávno rástla lipa.
„Dúfali sme, že azda nájdeme zvyšky stredovekého hradu, pretože o ňom existujú písomné zmienky. V roku 1413 sa Bytča spomína ako fortalicium, čiže pevnosť, hrad. V roku 1547 sa spomína ako demolitio castelli. Podarilo sa nám nájsť jedno relatívne mohutné, zrejme obvodové murivo, na ktoré sa napája ďalší múr.