Čičmany, ako jedinečný skvost tradičnej architektúry a fujara, ako rarita, ktorá vyčnieva nad všetkými tradičnými slovenskými hudobnými nástrojmi.
Keď sa spoja dva unikáty svetového významu, výsledkom je nevšedné podujatie, ktoré presahuje región. Po pätnástykrát sa v Čičmanoch stretli fujaristi a všetci, ktorým imponuje zvuk pastierskeho nástroja.

Po ročnej pauze si desiatky fujaristov opäť dali zraz na celoslovenskom stretnutí Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane. Svoje umenie ukázali divákom, ktorých počet museli organizátori skresať len na 150 a to napriek tomu, že program pripravili v exteriéri.
„Bolo to náročné zorganizovať tak, aby sme dodržali epidemické opatrenia, ale sme vďační aj za to,“ hovorí Michal Fiľo, ktorý za festivalom stojí. Tvrdí, že nie každý sa pre obmedzenia do areálu dostal.
Aby sa niesol chýr o Čičmanoch
Rodák z horehronskej Heľpy žije v Banskej Bystrici, no jeho srdcovou záležitosťou sú Čičmany. Michal Fiľo pripomína, že do Čičmian chodí už tridsať rokov. Práve preto, že má obec svoju neopakovateľnú atmosféru, začal tu organizovať stretnutia fujaristov.
„Na Podpoľaní pôsobí združenie fujaristov. V tom prostredí vznikla myšlienka urobiť stretnutie fujaristov aj mimo Podpoľania. Aby sa šírila tradícia. Keďže som mal v Čičmanoch dobre vytvorené podmienky, tak som fujaristov dotiahol sem. Tešíme sa, že môžeme krásu nástroja odovzdať aj návštevníkom Čičmian,“ opisuje svoje prepojenie s dedinou pod Javorinkou Michal Fiľo.