Nepríjemnú skúsenosť s ujmou na zdraví má za sebou žilinský mestský a krajský poslanec Ľubomír Bechný, ktorý sa už niekoľko rokov venuje rómskej komunite na Bratislavskej ulici v Žiline. A práve tu došlo v závere júla k incidentu, keď na prvý pohľad pokojný pitbull po poslancovi vyštartoval a zranil mu nohu.
„Bol som na mieste aj s kolegyňou Ivetou Martinkovou. Zavolal nás jeden z občanov, konkrétne pán Cicko, aby sme spolu vyriešili nejaký problém. Ako sme kráčali k jeho bytu, zrazu sa vyrútil pes a zaútočil na moju nohu. Bol priviazaný na reťazi vonku pred vchodom a pokojne sedel. Nenapadlo mi, že keď pôjdem s majiteľom psa, že by sa dokázal utrhnúť a zaútočiť. Kolegyňa, ktorá šla za mnou, stihla uskočiť a ujsť,“ opísal dramatické momenty Bechný.
Pes ho pohrýzol medzi koleno a kotník, následne v útoku zviera prestalo. Zranený poslanec napriek bolesti a krvácaniu ihneď zisťoval, či je pes zaočkovaný proti besnote.
„Majiteľ sa dušoval, že áno a na ďalší deň mi sľúbil potvrdenie. To mal mať v byte u syna, ktorý je údajne vlastníkom zvieraťa,“ pokračoval ďalej.
Následne kontaktoval svojho obvodného lekára. Ten mu poradil, aby zohnal očkovací preukaz psa a ak nemá veľké krvácanie, nech príde za ním na druhý deň do ambulancie. „Krvácanie sa mi podarilo zastaviť. Našťastie, pes neprehrýzol žiadnu žilu. Navštívil som najbližšiu lekáreň a kúpil si silný dezinfekčný prostriedok,“ doplnil.
Chýbajúce očkovanie
Zranený poslanec následne čakal na preukaz o očkovaní. Nikto z rodiny útočiaceho psa ho ale na druhý deň nedodal. Bechný urgoval majiteľov celé dopoludnie. Pravda bola však napokon úplne iná.
„Ukázalo sa, že majiteľ preukaz nemá, respektíve, že pes bol očkovaný asi pred piatimi rokmi. A to je zúfalá situácia, keďže v takomto prípade musí poškodený absolvovať niekoľko nepríjemných a bolestivých injekcií proti besnote,“ podotkol.
Avšak podľa Bechného slov existuje ešte jedno riešenie. „Musíte požiadať majiteľa, aby urýchlene išiel na vyšetrenie k veterinárovi, či pes nie je infikovaný besnotou. To sa mi zásluhou mestskej polície, konkrétne kynológa Jána Murárika, aj podarilo. Týmto mu veľmi ďakujem za pomoc. Prinútil majiteľa psa, aby s ním nastúpil do auta a odišiel k veterinárovi. Našťastie, vyšetrenie dopadlo negatívne,“ vydýchol si.
Problémy pretrvávajú
Hoci sa môže zdať, že od útoku prešiel dostatočný čas a rana sa pomaly zahojila, opak je pravdou. Po vyšetrení u obvodného lekára a aj infektológa prebiehala liečba uspokojivo. Rana sa hojila aj vďaka obkladom. Zlom nastal 7. augusta.
„Rana a jej okolie sa veľmi zapálili a hrozne ma boleli. Prikladal som si na postihnuté miesto ľad, čo bolesť trošku zmiernilo. Do nedele som nohu nechal voľnú, aby „dýchala“. Lenže na druhý deň mi to začalo hnisať, bolieť a mokvať,“ posťažoval sa poslanec.

Neváhal a navštívil urgentný príjem. Odtiaľ ho poslali na pohotovosť po odporúčanie na úrazovku alebo chirurgiu.
„Čakal som tam dlho, ale ranu mi vyčistili, hnis odborne vytlačili a predpísali antibiotiká. Následne som absolvoval ďalšie návštevy – u obvodného lekára na CRP test, či traumatológii. Čakajú ma peripetie náročnej liečby, z čoho vôbec nemám radosť. Budem rád, ak sa to celé nezvrhne,“ vyslovil nádej.
Psov je viac
Poslanec napriek ujme na zdraví nezvažuje právne kroky. Trestné oznámenie preto nepodal, hoci presne vie, kto je majiteľom psa.