ŽILINA. Majú v priemere deväťdesiat rokov a vďaka pravidelnému stretávaniu pri kávičke vystúpili z monotónnych životov za štyrmi stenami svojich bytov, nabrali druhý dych, začali myslieť pozitívne a získali chuť do života.
Niekedy štyria, inokedy i desiati seniori v pomerne vysokom veku sa stretávajú každú stredu v rovnakom čase v neformálnom prostredí kaviarne na žilinskom sídlisku Hliny.
Prísť a objednať si kávu je pre mladých ľudí rutinná súčasť života. No pre starčekov a starenky často na vozíčku a s postihnutiami to už predstavuje sebaprekonanie, veľké odhodlanie, ale na konci príjemný pocit zo stretnutia s rovesníkmi, vyplnenie stereotypného dňa a niekedy i veľký zážitok.
Chromí chodia
S nápadom spojiť starých ľudí a dodať im chuť do života prišla Zdenka Hriníková. Je jednou z asi štyridsiatich opatrovateliek, ktoré zamestnáva mesto Žilina. Srší z nej obetavosť a snaha spríjemniť ľuďom ich starobu.

„Počas pandémie boli títo ľudia dosť izolovaní, nemali žiadne stretnutia. Vymyslela som projekt, aby sa mohli starší ľudia stretávať. Myslela som, že sa nám podarí jedno stretnutie. Ale keď vyšlo jedno, vyšli aj ďalšie. Vidím, že ľudia nám tu ožívajú, tešia sa, vychutnávajú si kávu. Chromí začínajú chodiť a slepí vidieť,“ parafrázuje biblický výrok.
Zdenka chce pravidelnými posedeniami pri káve a zákusku rozohnať pesimizmus a skepsu, ktorú často vidí u seniorov. Zámerne ich tak privádza na iné myšlienky.
„Mnohí chcú zomrieť, nechcú sa dožiť rána, pretože už svoje polovičky stratili. Deň sa začína tak, že ďakujeme za nové ráno, že sa nad nimi niekto nad posteľou skláňa. Je dôležité byť pri nich blízko a mať ich rád,“ zdôrazňuje opatrovateľka.
Na stredu nezabudnú
Na príklade jedného zo svojich klientov, 87-ročného Ľubomíra Bechného, poukazuje na to, že aj takýto malý impulz, ako je posedenie pri káve, môže priniesť nečakané výsledky.