KUNERAD. Zámok v Kunerade, ktorý výrazne poškodili dva novodobé požiare, je podstatne bližšie k svoje záchrane. Z dotačného programu Obnovme svoj dom získa 600-tisíc eur, ktoré výrazne pomôžu zabezpečiť financovanie rekonštruckcie strechy.
Noví majitelia niekdajšieho poľovníckeho zámku Škottovci na jar po mesiacoch prípravy a splnení náročných podmienok podali do programu Ministerstva kultúry žiadosť a dnes mohli oznámiť skvelú správu.
„Sme nesmierne poctení a vďační, že komisia programu nás spomedzi 42 naozaj skvelých projektov vybrala ako jedných z iba siedmich úspešných. Pridelili nám 600-tisíc eur, ktoré pokryjú približne dve tretiny nákladov na strechu. A my sme o obrovský krok bližšie k tomu, aby tento romantický zámok opäť ožil,“ podelili sa o svoju radosť majitelia viac ako storočného zámku grófa Valentina von Ballestrema.
Až doposiaľ do záchrany a obnovy historického objektu investovali iba vlastné úspory. Jana Škottová nedávno v rozhovore pre MY Žilinské noviny priznala, že získanie dotácie z Ministerstva kultúry na komplexnú rekonštrukciu zložitej strechy by veľmi pomohlo postaviť zámok z popola.

„Len strecha má rozpočet vyše milión eur. Takú komplikovanú a jedinečnú s dvoma podlažiami v jej útrobách, veľkým spádom, vyše štyridsiatimi vikiermi rôznych tvarov a piatimi vežičkami nemá žiaden iný zámok na Slovensku. Aj položenie krytiny z bridlice bude veľmi nákladné,“ upozornila.
Už štvrtá strecha v pomerne krátkej histórii Kuneradského zámku bude rešpektovať všetky jeho éry – tvarom bude takmer rovnaká, ako ju po vojne navrhol známy architekt Ferdinand Čapka. Krytinou, prírodnou modrošedou bridlicou, bude zase pripomínať pôvodnú, Ballestrémovskú. Táto pôvodná strecha vyhorela v roku 1944 počas Slovenského národného povstania.
Po druhej svetovej vojne bol zámok znárodnený a pri príprave jeho rekonštrukcie padlo rozhodnutie použiť ako krytinu plech natretý na červeno.
„Pamiatkari nás hneď na prvom stretnutí upozornili, že je potrebné sa vrátiť naspäť k pôvodnému historického vzhľadu, a teda šedej. Zachovanie histórie bol dôvod, prečo sme sa do celého projektu vôbec pustili, preto nás dlho presviedčať nemuseli,“ potvrdili Škottovci.
Zámok, ktorý mal slúžiť ako letné sídlo na poľovačky pruských a rakúskych cisárov, je už dnes statický stabilizovaný, z múrov neubúda a objekt chráni dočasná strecha. Ak sa podarí obnova objektu z roku 1916, priestory by mali opäť otvoriť pre verejnosť.
„Teraz nás čaká verejné obstarávanie na dodávateľa strechy, ktoré by malo byť ukončené do konca novembra. Ak všetko prebehne v poriadku, na zámku začne rásť strecha už budúcu jar,“ doplnila Jana Škottová.
Sedem podporených projektov v programe Obnovme si svoj dom
Kaštieľ s areálom v Moravanoch nad Váhom – komplexná rekonštrukcia, reštaurovanie a obnova národnej kultúrnej pamiatky (I. etapa). Cieľom je prinavrátiť kaštieľu jeho pôvodnú funkciu, ktorú mal v minulosti, keď spadal pod Fond výtvarných umení. V rámci projektu sa buduje unikátne miesto na Slovensku, ktoré spojí výstavné priestory a rezidenčný priestor pre mladých umelcov; t.j. ateliéry i možnosť ubytovania.
Obnova kúrie so sýpkou v obci Odorín – podporený projekt predstavuje 1. etapu obnovy, ktorá spočíva z komplexného statického zabezpečenia celej stavby, rekonštrukcie krovu a strechy s komínmi, napojením objektu na verejné inžinierske siete a ich výmenou vo vnútri objektu, reštaurátorskej obnovy fasády kúrie so sýpkou zo 17. storočia.
Rekonštrukcia objektu NKP ZUŠ Panenská 11 – Dom Hudby v Bratislave, ktorý čaká komplexná oprava strechy, aby v podkroví objektu mohla vzniknúť koncertná sála.
Klasicistická kúria v Sobotišti – Rekonštrukcia (I. etapa) – niekdajšia klasicistická kúria nižšej šľachty je v súčasnosti vo veľmi vážnom stave, s narušenou statikou a poškodenou strechou. Pre zachovanie tejto pamiatky je rekonštrukcia nevyhnutná.
Kláštor minoritov, Kaplnka r.k. Nanebovzatia Panny Márie v Spišskom Štvrtku – niekdajšia pohrebná kaplnka rodu Zápoľských je ukážkou špičkovej gotiky na Slovensku. Táto jedinečná stavba je inšpirovaná parížskou gotickou kaplnkou Sainte-Chapelle.
Komplexná obnova a sprístupnenie NKP Premonštrátsky kláštor, konvent – projekt predstavuje komplexnú pamiatkovú obnovu v podobe rekonštrukčných a reštaurátorských prác na rozsiahlom kláštornom objekte, ktorého vznik sa datuje až do polovice 13. storočia.
Zámok Kunerad – komplexná rekonštrukcia (II. etapa) – Kunerad bol postavený v rokoch 1914-1916, pôvodne ako poľovnícky zámoček rodiny pruského Junkera, grófa Valentina von Ballestrema; mal slúžiť tiež ako letné sídlo na poľovačky pruských a rakúskych cisárov. Počas svojej histórie už trikrát vyhorel, čo sa podpísalo na poškodenej statike pamiatkovo chráneného objektu.