Sobota, 30. september, 2023 | Meniny má Jarolím

Basketbalový tréner Milan Rožánek: Hráči sú športovo v žalostnom stave

Rozhovor so šéfom a trénerom klubu Academic ŽU Žilina.

Tím akademikov Žilinskej univerzity na Univerziáde 2020. Zľava stojaci: 8 – Richard Rožánek, 16 – M. Líška, 13 – T. Boroň, 11 – P. Kuric, 15 – M. Borik, 14 – S. Fedor, Milan Rožánek – tréner. Zľava dolný rad: 17 – O. Lukáč, 7 – Róbert Rožánek /kapitán mužstva/, 10 – Š. Ďuriš, 4 – D. Lukáč.Tím akademikov Žilinskej univerzity na Univerziáde 2020. Zľava stojaci: 8 – Richard Rožánek, 16 – M. Líška, 13 – T. Boroň, 11 – P. Kuric, 15 – M. Borik, 14 – S. Fedor, Milan Rožánek – tréner. Zľava dolný rad: 17 – O. Lukáč, 7 – Róbert Rožánek /kapitán mužstva/, 10 – Š. Ďuriš, 4 – D. Lukáč. (Zdroj: Archív Milana Rožánka)

ŽILINA. Prednedávnom sme vám na našom webe prostredníctvom rozhovoru s Ing. Bohdanom Iljaškom priblížili činnosť Mládežníckeho basketbalového klubu Victoria Žilina v uplynulej sezóne. V týchto dňoch sme mapovali situáciu v tíme Academic ŽU Žilina, účastníkovi druhej najvyššej súťaže mužov na Slovensku. Rozprávali sme sa so šéfom a trénerom klubu PaedDr. Milanom Rožánkom.

Súvisiaci článok: Šéf MBK Victoria Žilina Bohdan Iljaško: Chlapci majú po dlhej pauze záujem hrať Čítajte 

Pred štartom sezóny 2020/2021 v auguste minulého roka ste mali určite konkrétne predstavy o tom, čo v nej chcete dosiahnuť. Pravda, vtedy nikto nepredpokladal, že pandémia prakticky pochová výkonnostný šport na celú sezónu. Predsa len, podarilo sa vám z plánov niečo realizovať?

SkryťVypnúť reklamu

- Pred sezónou – netušiac, čo sa v ďalšom období stane - sme si stanovili tri vážne ciele. Prvým bolo obhájenie prvenstva z posledných Akademických majstrovstiev Slovenska v basketbale mužov na letnej univerziáde 2020, ktorej usporiadateľom bola naša Alma mater Žilinská univerzita. Druhým cieľom bolo umiestnenie v 1. lige mužov do tretieho miesta a tretím úspešná reprezentácia školy a Slovenska na majstrovstvách sveta univerzít v srbskom Belehrade.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vieme, že prvý cieľ ste dosiahli, univerziáda sa v Žiline uskutočnila a vaši zverenci zvíťazili, informácie o celom podujatí však boli skúpe. Môžete nám prezradiť, aký priebeh mali súťaže mužov pod deravými košmi?

- Najväčší sviatok vysokoškolského športu sa po niekoľkých prekladaniach termínu univerziády predsa len uskutočnil začiatkom októbra. A basketbal bol pre Žilinskú univerzitu najúspešnejším športom. Na mužskom turnaji dominovali akademici ŽU, aj keď vo finále s UK Bratislava museli tvrdo bojovať o víťazstvo 69:67. Zjednodušene možno povedať, že vo finále bol kľúčovým hráčom kapitán tímu a reprezentant Slovenska Róbert Rožánek, ktorý súperovi nastrieľal 50 bodov!

SkryťVypnúť reklamu

Zlaté medaily vybojovali hráči – bratia Róbert a Richard Rožánkovci, bratia Oliver a Dávid Lukáčovci, Š. Ďuriš, S. Fedor, P. Kuric, T. Boroň, M. Borik, A. Dusa a M. Líška pod vedením trénera M. Rožánka a asistentov J. Valucha a R. Rožánka st. Pritom treba povedať, že veľkým hendikepom pre naše mužstvo bola neúčasť J. Merešša, ktorý pôsobí v zahraničí.

Maximálny úspech sa nám podarilo dosiahnuť v streetbale /basketbal trojčlenných družstiev na jeden kôš, budúci olympijský šport, pozn. red./ Na streetbalovom turnaji sme vytvorili tri družstvá – A, B, C – a aj bez bratov Rožánkovcov, ktorí museli odísť pre extraligové povinnosti, v konkurencii desiatich tímov, sme vybojovali všetky miesta na stupňoch pre víťazov! Oporami boli Róbert Rožánek, najlepší strelec a najproduktívnejší hráč /MVP/, so Šimonom Ďurišom zaradený do All Stars na basketbalovom turnaji, Dávid Lukáč /MVP/ a Šimon Ďuriš /najlepší strelec/ na streetbalovom turnaji.

SkryťVypnúť reklamu

Váš druhý cieľ – umiestnenie do 3. miesta v prvej lige zostal vo „vzduchoprázdne“, súťaž sa neodohrala.

- Nielen druhý, ani tretí cieľ sme nemali možnosť dosiahnuť. Predpokladali sme, že keď pustili súťaže vo futbale, hádzanej a vo volejbale, tak budeme môcť hrať aj basketbalovú prvú ligu, v ktorej malo byť favoritom Komárno /zostúpilo z extraligy/. V 1. lige sa odohralo iba prvé kolo, my sme v ňom mali voľno, potom pandémia definitívne súťaž stopla. Naším tretím cieľom malo byť čo najlepšie umiestnenie na majstrovstvách sveta v basketbale vysokých škôl – ani tie sa v Belehrade pre pandémiu neuskutočnili, sú odložené, termín zatiaľ určený nie je.

Aká je aktuálna situácia vo vašom klube?

- Uplynulá sezóna bola utlmená takmer do samého konca, opäť sme začali trénovať až 23. apríla, aj to len v obmedzenej miere. Na tréningu mohlo byť spolu šesť ľudí, čiže päť hráčov a tréner. Nechápem, prečo sa stanovil počet trénujúcich na šesť. Nevyhovuje to ani pre basketbal /hrajú piati proti piatim/, ani pre volejbal /6 proti 6/, ani pre hádzanú /7 proti 7/. O futbale a hokeji ani nehovorím.

Pripadá mi to, ako keby tvorcovia týchto nariadení nevedeli, koľko hráčov je na ihrisku v týchto športoch. Je všeobecne známe, že pohybová aktivita, pohyb na čerstvom vzduchu, fyzická zdatnosť, sú priamo úmerné imunite jedinca. My sme totálne zrušili pohybovú aktivitu, najmä mládeže, tú sme priviedli k absolútnej pasivite, čím sme jej výrazne znížili imunitu.

Doslova opätovne budujeme u hráčov návyk na pravidelnú telovýchovno-športovú činnosť.

Milan Rožánek

Hráči sú športovo doslova v žalostnom stave, fyzicky i basketbalovo. Za uplynulé dva týždne akého-takého trénovania musím, žiaľ, konštatovať, že u hráčov postrádam primeranú aktivitu, iniciatívu, aj ochotu v čo najkratšom čase dohnať zameškané. Čím ďalej, tým viac ma hráči presviedčajú, že zabudli na to, ako sa na tréningu naplno pracuje. Pokúšame sa dohodnúť nejaké priateľské zápasy, aby sme zachránili aj to málo, čo sa dá do konca júna.

Doslova opätovne budujeme u hráčov návyk na pravidelnú telovýchovno-športovú činnosť. Z hracej komisie SBA máme informáciu, že by sa možno mohol hrať jeden, či viac kvalifikačných turnajov mužstiev 1. ligy o postup do extraligy. SBA má totiž záujem doplniť počet účastníkov extraligy mužov na desať, príp. na dvanásť. Všetko však súvisí s peniazmi, a to bude v súčasnej situácii asi najväčší kameň úrazu.

Ako je na tom Academic ŽU? Zúčastníte sa týchto kvalifikačných turnajov, ak sa uskutočnia, a ak áno, s akými ambíciami?

- My sa samozrejme takého, resp. takých turnajov, chceme zúčastniť. O postupe do extraligy však najmä z finančných dôvodov môžeme uvažovať len veľmi ťažko. Iná vec by bola, keby sa našla skupina záujemcov, ktorí by boli ochotní zaoberať sa touto myšlienkou a najmä by boli schopní zabezpečiť potrebnú sumu financií na extraligu. Problém vidím aj v dostatočnom počte slovenských hráčov, ktorí by mali na extraligu výkonnosť. Nefandím totiž tímom, ktoré hrajú slovenskú extraligu so zahraničnými hráčmi.

Dúfam, že žiadna tretia vlna pandémie nebude. To by sme sa približovali ku koncu sveta. Z pohľadu športu určite.

Milan Rožánek

Čo by ste chceli povedať na záver nášho rozhovoru?

- Chcem popriať všetkým zložkám v žilinskom basketbale, aj ženským, veľa chuti a entuziazmu do systematickej, poctivej, mravenčej tréningovej práce, pretože je známe, že bez práce nie sú koláče. Na druhej strane, mali by sme sa držať sloganu „keď chceš dosiahnuť na mesiac, siahaj po slnku“. Pretože som realista, dúfam, že žiadna tretia vlna pandémie nebude. To by sme sa približovali ku koncu sveta. Z pohľadu športu určite.

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

 1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 8. Všetkým lepí pred voľbami
 1. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 2. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 3. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 4. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 5. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 6. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 7. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 8. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 20 380
 2. Všetkým lepí pred voľbami 12 136
 3. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 11 095
 4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 300
 5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 908
 6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 5 539
 7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 975
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 608

Blogy SME

 1. Dušan Koniar: Spotrebná daň predražuje polliter asi o dva centy
 2. Anton Kovalčík: Murder Inc. na ruský spôsob 5. Koniec zvláštneho agenta FSB. Prvá časť.
 3. Rado Surovka: Niečo tu smrdí.
 4. Soňa Fröhlichová: Vinári pri Ženevskom jazere finišujú so zberom hrozna
 5. Pavel Ciesar: 325 mesiacov fiktívneho života v Matra Anke, a.s.
 6. Jano Richter: Oligarchovia sa radujú z každej jednej vraždy gayov
 7. Dada Vozáriková: Kúp mi knihu. V Edinburghu.
 8. Martin Škopec Antal: Na vlnách Slobodnej Európy
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 82 753
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 457
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 223
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 685
 5. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 28 122
 6. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 334
 7. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 27 172
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 554
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Vo voľbách rozhodujeme, kto krajinu povedie.

Slovensku je približne 4,3 milióna voličov.


2 h

Projekt počíta s výmenou celkovo 3771 kusov starých svietidiel.


23 h
Ilustračná fotografia.

V rámci projektu Závislí na zdraví prinášame sériu čitateľských príbehov o úspešnom boji so závislosťou.


(red) 28. sep

Tento rok vymenili 56 z celkovo 386 robotov.


TASR 28. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Dušan Koniar: Spotrebná daň predražuje polliter asi o dva centy
 2. Anton Kovalčík: Murder Inc. na ruský spôsob 5. Koniec zvláštneho agenta FSB. Prvá časť.
 3. Rado Surovka: Niečo tu smrdí.
 4. Soňa Fröhlichová: Vinári pri Ženevskom jazere finišujú so zberom hrozna
 5. Pavel Ciesar: 325 mesiacov fiktívneho života v Matra Anke, a.s.
 6. Jano Richter: Oligarchovia sa radujú z každej jednej vraždy gayov
 7. Dada Vozáriková: Kúp mi knihu. V Edinburghu.
 8. Martin Škopec Antal: Na vlnách Slobodnej Európy
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 82 753
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 457
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 223
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 685
 5. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 28 122
 6. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 334
 7. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 27 172
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 554
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu