Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve v ZŠ s MŠ v Dolnom Hričove

Základná škola v Dolnom Hričove vznikla v roku 1953, minulý školský rok oslavovali jej 50. narodeniny.

Základná škola v Dolnom Hričove vznikla v roku 1953, minulý školský rok oslavovali jej 50. narodeniny. Existujú však zmienky o tom, že v Dolnom Hričove sa vyučovalo už v roku 1853. Dnes nesie škola meno slovenského národovca Petra Víťazoslava Rovnianka a začiatkom tohto roku vytvorila jeden právny subjekt s Materskou školou Slniečko. Od roku 1998 všetko menežuje riaditeľ Ivan Brezovský.


Škola je pre deti druhým domovom
Iste to nie je jednoduché. Škola zaberá rozsiahly areál.
Je to pravda. Máme dve budovy. Základnú školu navštevuje 259 detí, aj zo spádových obcí Hričovské Podhradie, Paština Závada a Peklina, od 5. ročníka tu chodia deti aj z Horného Hričova. Vyučuje ich 20 pedagógov. Máme 11 tried a súčasťou školy je aj školský klub detí i školská jedáleň s kuchyňou. Varia tam veľmi dobre.
Skúste definovať najväčšie problémy.
Niektoré časti školy by súrne potrebovali rekonštrukciu. Najmä telocvičňa. Preto sme vymysleli projekt Zachráňme našu telocvičňu. Tretí ročník bol v nedeľu minulý týždeň. Je to vlastne súbor kultúrnych a športových akcií, ktorý vrcholí veľkou burzou a akadémiou. Celý výťažok ide na opravu a rekonštrukciu telocvične: Za prvé dva ročníky sme takto vyzbierali 75-tisíc korún, ďalšie dve tisícky sme získali zo zbierky 10- a 20-halierových mincí. Minulý rok v rámci tohto projektu sa uskutočnilo aj vystúpenie skupiny Arzén pre obyvateľov obce.
V súvislosti s vašou školou sa hovorí aj o ďalších projektoch.
V prvom rade by som spomenul projekty Školy pre budúcnosť, ktoré financuje Orange. Minulý rok tu bol úspešný piatacky projekt Putovanie za drotármi, ktorý realizovala učiteľka Janka Kršková. Tento rok zasa učiteľka Miroslava Ševčíková s prvákmi a projektom Veľká písmenková výprava. Vďaka týmto projektom sme získali kopírku, flauty pre deti, diktafóny a ďalšie potrebné pomôcky. Ďalej by som spomenul celoročný zber ekopackov a Papieromániu, čiže zber papiera. Tento vyhrali šiestaci, za čo dostali do triedy žalúzie. Vďaka patrí rodičom, ktorí z vlastnej iniciatívy a prostriedkov vymaľovali triedu a natreli tabuľu. Vedenie školy sa odvďačilo tým, že do triedy kúpilo nový školský nábytok. Teraz sú na rade piataci.
Zdá sa, že sa vám toho podarilo dosť.
Teší nás to. Vďaka pomoci učiteľov i rodičov sa nám podarilo svojpomocne vybudovať priestory Školského klubu detí, vybudovať šatne, zrekonštruovať sociálne zariadenia, zriadiť internetovú učebňu aj počítačovú herňu. Teraz robíme multimediálnu učebňu, ktorá sa bude využívať najmä na výučbu cudzích jazykov. Medzi angličtinou a nemčinou sa rozhodujú žiaci od tretieho ročníka. Na záver by som chcel spomenúť osobu, ktorá je pre našu školu veľmi dôležitá. Je to školník Alojz Kocmánek, všeumelec. Zvládne stolárske, murárske či zváračské roboty a deti ho majú rady zasa preto, že robí aj predavača dobrôt.


Čo sa dialo 15. júna v škôlke
V prvom rade tam panovala napätá atmosféra. Deti slávnostne vyobliekané, očká plné nevyslovených otázok, v očakávaní hodiny H. Miestnosť sa zaplnila rodičmi, za stôl zasadla maturitná komisia. "Naše deti si veľmi dobre poradili so svojimi úlohami, mnohé nás prekvapili úžasnými odpoveďami. Aj rodičia boli na ne veľmi hrdí," zhodnotila prvé škôlkárske maturity v MŠ Slniečko v Dolnom Hričove zástupkyňa Janka Hanusová. Tento slávnostný deň budú všetkým malým "maturantom" pripomínať šerpy s nápisom Školáčik, Školáčka. O bohaté občerstvenie pre "absolventov" sa postarali ich mamičky, veľkú školácku tortu dostali deti ako sponzorský dar od tiet pekárok pod vedením Hanky Surovčíkovej.
Materskú školu Slniečko v Dolnom Hričove navštevuje v súčasnosti 65 detí, takže škôlka je plná. O deti sa stará kolektív učiteliek pod vedením zástupkyne Janky Hanusovej. "Veríme, že deti, ktoré dochádzku do škôlky končia, zvládnu prechod do školy bez väčších problémov, bez slzičiek a dokážu tam zúročiť všetko, čo sa u nás naučili," popriali svojim zverencov, ktorí budú do Slniečka chodiť už len niekoľko dní.


Rozpísané majú už ďalšie romány
Nezvyčajnú záľubu majú niektorí žiaci ZŠ s MŠ Petra Víťazoslava Rovnianka v Dolnom Hričove. Venujú sa literárnej tvorbe. Nepíšu však len zamilované básničky či krátke poviedky. Pustili sa rovno do románov. Na tomto mieste vám prinášame krátke úryvky z prác Kristíny Halaganovej a Petra Šándora. Mimochodom, ich romány mali veľký úspech na nedeľňajšej žiackej burze a akadémii, a taktiež prispeli k záchrane telocvične.


Jedného krásneho dňa sa Tomald zobudil a ako zvyčajne išiel pomáhať svojmu otcovi do dielne. Tomald, ktorého prezývali Tom, bol štíhlej postavy, mal blond vlasy, z ktorých mu občas visela krátka ofina a jeho jasnomodré oči dokázali určiť povahu a úmysel ktorejkoľvek osoby. Jeho brat Filip bol takisto štíhlej, na svoj vek vysokej postavy, naopak on prenikal viac v myslení a dokázal rozlúštiť aj tie najťažšie hádanky a rébusy. Obaja mali rovnakú záľubu, chodili na karate...
(Peter Šándor, Stratené dedičstvo)
Veľa trollov už ležalo na zemi, buď omráčených alebo zranených - žiaden nebol mŕtvy. Jediný, ktorý sa nevzdával bol Norbert. Tyra tipovala, že vystrieľal už dvanásť zásobníkov a približne mala pravdu.
Onedlho už všetci ležali na zemi okrem Norberta. Ten sa stále bránil.
Dan si zrazu všimol, že Tyra mu niečo naznačuje. Po chvíli pochopil. Volala ho, nech ide k nej. Dan rozmýšľal. Norbertove guľky určite nie sú také rýchle. Rozbehol sa. Urobil však osudnú chybu. Keď ho Norbert zbadal, vystrelil. Guľka sa mu zaryla na stranu, kde mal srdce. Lif spadol a už sa nezdvihol.
(Kristína Halaganová, Dráma na Stratuse)


Kto dostane playstation?
O žiaka roka súťažia každý rok deti, ktoré navštevujú ZŠ v Dolnom Hričove. Na základe dohodnutého bodovacieho systému zbierajú body za správanie, prospech, zbery, za účasť na rôznych súťažiach i za reprezentáciu školy. Ten, kto získa najviac bodov, dostane na konci školského roka aj titul Žiak roka. A k tomu aj reprezentačnú cenu. Vlani to bol skúter, ktorý získala Barborka Sládečková. "Doma sa na ňom vozia všetci. Oco, mama i brat. Občas aj ja, ale iba po dvore," s úsmevom nám prezradila Barborka. Už o pár dní ju na pomyslenom tróne vystrieda niekto iný. Kto to bude? Kto získa playstation 2? To zatiaľ nikto nevie.


Baví ich country a tanec
Len necelý rok funguje pri škole v Dolnom Hričove krúžok country tancov, ktorý vedie učiteľka Renáta Barčíková. A už sa im podarilo vytancovať postup na celoslovenskú súťaž, ktorá bola cez víkend v Bernolákove. Teraz neviem, ako sa im tam darilo, ale sami musíte uznať, že už len postup je skvelý. "Dievčence sa na cestu i súťaž veľmi tešia a sú rady, že sponzorsky im sumou 6-tisíc korún pomohol starosta obce Vladimír Sadloň. Aj my mu ďakujeme," povedala nám jedna z mamičiek Bibiána Odváhová.


To najlepšie nakoniec
O práci s deťmi v Školskom klube sme sa rozprávali s vedúcou vychovávateľkou Martou Hofericovou. "Zapojili sme sa do projektu Postav svoje ihrisko, kde sme niekoľko modelov z recyklovaných materiálov poslali do súťaže," začala hodnotiť. Celý rok sa deťúrencom i vychovávateľkám v ŠKD zdalo, že ich akosi úspechy obchádzajú. Pred koncom školského roka sa však s nimi roztrhlo vrece. "Do súťaže jedného rádia sme poslali veľký balík výrobkov zo suchých materiálov a veľmi nás potešilo zábavné popoludnie, ktoré pre nás pripravili. Spolu s knihami za viac ako tisíc korún. Len pred niekoľkými dňami prišli pre Simonku Ďuriníkovú a Ninku Pinčíkovú z prvého oddelenia diplomy a darčeky z jednej televíznej výtvarnej súťaže, rovnako aj pre Barborku Čurajovú z druhého oddelenia, ktorá poslala svoje obrázky do výtvarnej súťaže Strom do detského časopisu Vrabček," vymenovala rad za radom koncoročné úspechy Marta Hofericová.


Úspechy, ktoré nás tešia
Beh nádeje - 3. miesto v regionálnej súťaži Janka Hrobáriková,
Dni nádeje - 1. miesto v regionálnej súťaži VII. ročník,
Exel floorball cup - 3. miesto v okresnom kole,
Poznaj svoje mesto - 2. miesto v I. kategórii Veronika Valicová
a Miroslav Krajíček a 1. miesto v II. kategórii Jana Šalmíková
a Miroslav Krajíček,
O dúhovú lampu z krajiny Zázračno - čestné uznanie pre nádejnú
spisovateľku Kristínu Halaganovú,
Vesmír očami detí - čestné uznanie a postup do celoslovenského
kola Andrea Krajčiová,
Tento cup - postup do semifinále.


Ako sa rodia nádejní novinári
Školské časopisy nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú takmer v každej škole. V škole v Dolnom Hričove dokonca až tri. A nie hocijaké. Školský časopis Pramienok získal pred dvoma rokmi 1. miesto v celoslovenskej súťaži školských časopisov Proslavis, vlani čestné uznanie a tento rok 3. miesto. Deviataci zasa vydávajú časopis Blesk, ktorý minulý rok tiež získal najvyššie ocenenie. Za zmienku stojí i prvácky časopis Čiky-miky noviny.


Zažil som slávu aj poníženie...
Základná škola v Dolnom Hričove nesie meno Petra Víťazoslava Rovnianka, svojho slávneho rodáka. Narodil sa 27. júna 1867, rodičom Štefanovi, majiteľovi mýta na hradskej ceste a Zuzane, rodenej Kocmanovej, dcére panského horára. Otec Štefan bol povedomým Slovákom a chcel, aby jeho syn získal čo najlepšie vzdelanie. Nebolo to jednoduché. Pre slovenské povedomie vypovedali Petra Rovnianka z teologickej fakulty v Budapešti, ale aj zo všetkých učilíšť Uhorska. Odišiel do Štýrskeho Hradca do kláštora minoritov. Na krátky čas sa vrátil domov. V Martine sa zoznámil s viacerými národnými buditeľmi. Nadchnutý týmto ovzduším sa vybral do Ameriky. Tu zanechal kňazské povolanie a stal sa žurnalistom. Do Amerikánskoslovenských novín zaviedol spisovnú slovenčinu a neustále vytváral pôdu pre národné ujednotenie Slovákov. Začal vydávať Slovenský denník, založil tu Slovenský spolok. Významnou udalosťou v živote amerických Slovákov i P. V. Rovnianka bolo založenie Ústredného slovenského národného výboru v roku 1905 v New Yorku. Svoje mimoriadne schopnosti uplatnil aj v ekonomickej oblasti. Hospodárska kríza však zmarila jeho plány, a tak odišiel do Nevady hľadať zlato. Táto honba trvala viac ako 20 rokov. Zomrel 16. novembra 1933 v Kalifornii. Jeho najväčšia túžba, vidieť ešte raz slobodné Slovensko, sa mu nesplnila.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 2. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 3. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 4. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 5. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 6. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 8. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 9. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 10. Pomáhajte čítaním
 1. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 2. Budúcnosť M&A v Európe
 3. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 4. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 5. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 6. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 7. Pomáhajte čítaním
 8. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 9. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 10. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 179
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 001
 3. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 9 518
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 218
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 068
 6. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 991
 7. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 669
 8. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 665
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 595
 10. Ako nahradiť fosílne palivá geotermálnou energiou? 8 285
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Do Vianoc by mali byť tri kolá testovania, nástup do škôl sa odkladá

Použiť sa má osem miliónov antigénových testov.

Premiér Igor Matovič.

Vlci zvíťazili v nových dresoch: Podobnosť s finalistom NHL!

Žilinskí hokejisti vyhrali v Považskej Bystrici 9:0.

Tréner Vlkov Dušan Gregor počas prípravného zápasu s Košicami.

Gonov výrazný rukopis pri žilinských góloch

Po víťazstve nad Trenčínom si Žilina upevnila tretie miesto v tabuľke.

Miroslav Gono (vľavo) patril medzi najlepších hráčov na ihrisku.

Dušan Maňák pred 31 rokmi asistoval pri porážke totality

Pred štrnástimi bol pri tom, keď sa v Žiline skončila Slotalita.

Dušan Maňák.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia vyšetruje masívne podozrenia z tunelovania Agrokomplexu

Rezort hovorí o závažných zisteniach v štátnom podniku. V minulosti ho riadili nominanti SNS.

Vianočné trhy v Martine budú

Druhá vlna koronavírusu slabne, no ťažko povedať, akú silu bude mať v predvianočnom období. Mesto napriek tomu pripraví vianočné trhy. Budú mať ale svoje epidemiologické pravidlá.

Pod úmrtie dlhoročného čadčianskeho kňaza sa podpísal koronavírus

Kysučania s veľkým smútkom prijali správu, že bývalý dlhoročný správca farnosti v Čadci Milan Kavor odišiel do večnosti vo veku 76 rokov. V októbri údajne ochorel na koronavírus.

Tu sú výsledky testovania v desiatich oravských obciach

Výrazne nižšia účasť charakterizovala víkendové testovanie na ochorenie COVID-19 oproti minulým kolám.

Už ste čítali?