Celý projekt stál 44 miliónov eur a väčšina prostriedkov putovala do Žiliny z fondov Európskej únie.
Dopyt po umelej inteligencii
S ohľadom na aktuálne smerovanie vývoja výskumníci napredujú hlavne v oblasti inteligentnej mobility a inteligentných dopravných systémov.
„V rámci aktuálnych výziev získala univerzita podporu pre projekt dlhodobého strategického výskumu so zameraním na inovatívne riešenia pohonných, energetických a bezpečnostných komponentov dopravných prostriedkov a významným spôsobom rastie počet úloh v oblasti spracovania a analýzy dát, umelej inteligencie a IT bezpečnosti. Výrazne rastie dopyt na analýzu dát podporenú novými postupmi z oblasti strojového učenia – umelej inteligencie,“ uviedla Katarína Zábovská, riaditeľka Univerzitného vedeckého parku.
Univerzitný vedecký park UNIZA
- Dve budovy s celkovou rozlohou takmer 5 300 m2 (podlahová časť približne 3 550 m2)
- Jeden projektový partner
- Štyri výskumné oblasti: inteligentné informačné systémy, inteligentné výrobné systémy, pokrokové materiály a technológie, informačno-komunikačné technológie
- Päť uzavretých medzinárodných zmlúv
- Jeden získaný top medzinárodný projekt ERA Chair
Katarína Zábovská podotkla, že aktívni sú aj na zatiaľ nie príliš viditeľných, no potrebných aktivitách v oblasti návrhu nových foriem dopravy, smart riešení a nových formách mobility.
Mediálne rezonoval najmä projekt digitalizácie zámku Kunerad, ktorý prebieha rozsiahlou rekonštrukciou spojenou s potrebou dôslednej digitalizácie celého komplexu.
Dohoda s úradom priemyselného vlastníctva
Dôležitým aspektom vedeckej práce je tiež transfer výsledkov výskumu a vývoja do praxe a zabezpečovanie riadenia práv duševného vlastníctva.
Na tento účel slúži pracovisko Centrum pre transfer technológií Univerzitného vedeckého parku Žilinskej univerzity v Žiline.
Svoje služby zabezpečuje pre celú univerzitu so zámerom prepojiť výskumný potenciál Žilinskej univerzity v Žiline s potrebami komerčnej sféry.
Jeho súčasťou je aj Technologický inkubátor, ktorý zabezpečuje bezplatné poradenstvo a konzultácie pre študentov a výskumných pracovníkov UNIZA v rámci rozvoja ich inovačných projektov.
V záujme podpory vzdelanosti malých a stredných podnikateľských subjektov a ostatnej verejnosti v oblasti patentových informácií a priemyselného vlastníctva uzavreli UNIZA a Úrad priemyselného vlastníctva SR dohodu o spolupráci, ktorej výsledkom je zriadené informačno-poradenské miesto Úradu priemyselného vlastníctva SR pre inovácie – Innoinfo v priestoroch CTT UVP UNIZA, otvorené pre širokú verejnosť.
Systémy pre inteligentné a bezpečné mestá
Nezávislý výskum a vývoj v oblasti inteligentných miest pre 21. storočie pomocou komplexných systémov pre dopravné prostriedky s využitím informačno-komunikačných technológií je zámerom projektu s názvom IKT produkty pre komunikáciu v rámci inteligentných systémov, ktorý je financovaný z eurofondov. Robí ho Žilinská univerzita s výstupom pre praktické využitie v mestách.
Pod pojmom Inteligentné mesto (Smart City) rozu-mieme mestskú oblasť, ktorá na zber údajov využíva rôzne typy elektronických metód a senzorov.
Štatistiky získané z týchto údajov sa používajú na efektívnu správu aktív, zdrojov a služieb mesta.
Medzi praktické využitia tohto konceptu patrí napríklad inteligentné parkovanie:
- vozidlá majú informácie o voľných parkovacích miestach v oblasti a automatizované riadenie dopravy,
- dynamické riadenie križovatiek, ktoré sa mení na základe dopravných situácií v meste.
Súčasťou konceptu Inteligentných miest je aj koncept Bezpečných miest (Safe City). Centralizácia údajov z videomonitorovania a ich inteligentné spracovanie umožňujú rýchlejšie a lepšie cielené zásahy, lepšiu detekciu hrozieb a silnejšie prepojenie s populáciou.
Systémy na rozpoznávanie obrazu dokážu identifikovať aktuálnu situáciu vo vybraných mestských častiach a v prípade potreby notifikovať príslušné zložky a podávať občanom relevantné informácie.

Autor: UNIZA