Zálohovanie PET-tu prináša šancu vytvoriť ekologický cyklus, ktorý pomôže prírode

Efektívne nakladanie s odpadmi je globálny trend a musí ho riešiť každá krajina. Významnou súčasťou takejto snahy je aj pripravovaný systém zálohovania PET-fliaš na Slovensku.

Spoločnosť General Plastic sa venuje recyklácii PET-fliaš už takmer 20 rokov a vznikajúci systém zálohovania plne podporuje. Navyše, General Plastic je jediná slovenská firma, ktorá proces recyklácie dokáže aj dnes dotiahnuť do úplného konca. Ako by ideálne mohli zálohované PET fľaše putovať v recyklačnom kruhu a prečo je cirkulárna ekonomika pre ekológiu najlepším riešením, vysvetľuje v rozhovore generálny riaditeľ spoločnosti František Doležal.

Dlhodobo sa venujete recyklácii PET fliaš, ktoré nemajú medzi ekológmi príliš dobrú povesť. Čo s o tom myslíte Vy, ktorí s nimi denne pracujete?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

PET má veľa výhod, pretože je najmä ľahký a hygienický. Ťažko si dnes predstavíme rekreačného cyklistu, alebo bežca ako si nesie v ruke sklenenú fľašku. Na druhej strane, PET je PET čiže plast a ten sa nemá rád s prírodou. Preto považujem za zmysluplné a správne, aby sme s ním narábali tak, aby sme toto negatívum eliminovali. A tým je podľa mňa efektívna recyklácia a cirkularita ako taká. My dnes takpovediac nemusíme neustále „tvoriť“ nový PET, pretože ho vieme recyklovať a používať opätovne. Vieme ten kruh uzavrieť, respektíve stále viac ho uzatvárať a to je základ. Na tom stojí aj logika zálohovania PET-u. A podľa mňa je to správna logika.

Vaša spoločnosť tvrdí, že dokáže dotiahnuť celý proces recyklácie ako jediná do konca. Ako tomu máme rozumieť?

Na Slovensku je viacero recyklačných centier pre recykláciu PETu, ale my sme jediní, kto sa venuje nielen primárnej recyklácii, ale vyrábame následne aj takzvané PET predlisky, ktoré slúžia na opätovnú výrobu PET fliaš. To je to uzatvorenie kruhu.

Môžete to nejako bližšie popísať? Ako prebieha tento proces? Ako ku vám príde použitá PET fľaša a odíde predlisok, ktorý slúži na výrobu novej?

U nás interne to zvykneme volať kolobeh života PET fľaše. V tomto kolobehu sa PET fľaša narodí, využije, potom umrie a znovu sa narodí. Prebieha to nasledovne. Použitá PET fľaša skončí v našom recyklačnom centre, kde ju primárne zrecyklujeme do podoby takzvaných PET vločiek. Je to pomerne náročný proces, ktorý nebudem detailne popisovať. Takáto PET vločka je vlastne surovina, ktorá slúži na výrobu množstva vecí. Jednou z ich je aj spomínaný predlisok, ktorý slúži na opätovnú výrobu PET fľaše. My takéto predlisky vyrábame a predávame ich výrobcom nealkoholických nápojov, ktorí si z nich následne vyfukujú nové PET fľaše. Tie sa naplnené – napríklad minerálkou – vrátia do obchodov a použité znovu cez systém separovaného zberu ku nám a proces sa opakuje. Zavedením systému zálohovania PET fliaš sa tento proces zjednoduší a skráti. Preto ten systém vítame a plne podporujeme.

Ak je recyklácia taká ľahká, prečo sa toľko PET fliaš povaľuje mimo košov, v prírode?

Pozor – ja netvrdím, že proces recyklácie je ľahký. Sú za tým veľké investície, výskum, inovácie a neustály progres. Otázka, ktorú kladiete je ale skôr o morálke. Samozrejme, že je hlúpe, ak hlúpi ľudia odhadzujú PET fľaše v prírode, alebo povedzme neriešia ideálne separáciu odpadu. Ale to je proces. Podľa mňa čím viac ľudí pochopí, že PET naozaj vieme zrecyklovať a znovu použiť, budú sa ku nemu aj lepšie správať. A navyše – zálohovanie prináša do tohto procesu aj akúsi motiváciu a to bude mať zase len pozitívny efekt. My tomu veríme.

Tak predsa len – aby sme to ľuďom vysvetlili čo najpresnejšie - ako vyzerá recyklácia v General Plastic? Zrejme použité fľaše nečistíte a znovu neplníte?

Použité PET fľaše nakupujeme od zberových spoločností alebo od obchodníkov. Prichádzajú k nám ako zlisované balíky, roztriedené po farbách (číra, modrá, zelená), alebo ako mix všetkých farieb. Zlisovaný PET balík putuje na páse do rozbaľovača. Rozmetané fľaše prechádzajú popod magnetický detektor, ktorý ich zbaví magnetických kovov a potom prichádza triedenie, strojové, alebo manuálne. PET fľaše sa drvia na vločky veľkosti 10-12 mm. Vzniknutá drvina putuje do horúceho prania, kde sa pomocou pracích prostriedkov zbaví nečistôt. Nasledujúce studené pranie zbaví drvinu vrchnákov a etikety. Posledná optická kontrola zbaví vločky iných plastov, poprípade hliníka. Čisté vločky ukladáme do big bagov, obrovských balíkov, ktoré vážia okolo 1 tony. Keď ale hovoríme o PET predliskoch, tie putujú ku zákazníkovi v plne naloženom kamióne, ktorý takto vezie skoro 1 milión budúcich PET fliaš. V porovnaní so sklenenými fľašami, koľko vážia a koľko miesta zaberú, je to oveľa šetrnejšie z hľadiska prepravných nákladov, aj z hľadiska úspor škodlivých emisií v doprave.

Čo všetko sa dá vyrobiť z PET vločky?

Využitie PET vločky ako prvého stupňa recyklátu závisí od toho aká je veľká, akej je farby a kvality. Podľa toho sa niektoré vločky využívajú v textilnom priemysle na výrobu funkčného športového oblečenia, obuvi, či poťahov na autosedačky. Alebo sa uplatnia v obalovom priemysle ako fólia, držiak na vajíčka, podložky pod sadenice. Lenže oblečenie, autosedačky, ani držiaky sa už ďalej nerecyklujú. My v General Plastic recyklujeme číre, modré a zelené vločky, z ktorých sa vyrába PET recyklát druhého stupňa. Z neho sa vyrobia predlisky a z tých sa vyfukujú nové PET fľaše. Recyklačný kruh sa tak uzatvára. Z toho pohľadu je veľmi dôležité, aby sa celý cirkulárny proces odohrával doma na Slovensku. Ak my budeme recyklovať a PET vločky sa využijú v inej krajine, to potom nie je ideálny recyklačný kruh. Aj z hľadiska ekológie nedáva predsa zmysel, aby sa PET vločky prevážali na kamiónoch po celom kontinente, čo má výrazný dopad na emisnú stopu.

Ako vidíte najbližšiu budúcnosť recyklácie na Slovensku?

Momentálne si zloženie plastovej fľaše určuje zákazník, ktorý od nás nakupuje PET predlisky. Od roku 2025 ale bude na Slovensku pre PET fľaše povinný obsah aspoň 25 % PET recyklátu a od roku 2030 aspoň 30% PET recyklátu, čo zásadne ovplyvní situáciu. Dovtedy sa bude výrobca alebo predajca nealko nápojov rozhodovať na základe nákladov vstupných surovín. Ale sú už aj uvedomelí zákazníci, napríklad niektoré obchodné reťazce, ktoré majú svoju enviro-politiku a už teraz požadujú obal na nápoj s 25-50 % podielom recyklátu. My vieme vyrobiť aj preformy pre fľaše so 100 % podielom recyklátu. Také využíva napríklad nemecký trh, kde existuje povinnosť pridávať recyklát. Na Slovensku by taká smernica pomohla domácim recyklátorom.

Akú úlohu v vo vašej výrobe zohráva cirkulárna ekonomika?

Na konci recyklácie by mal byť ideálne produkt, ktorý dáva rovnako ekologický, ako aj ekonomický zmysel. Držíme sa základnej logiky, že na Slovensku umiestnený primárny PET má podľa možností skončiť zase len na Slovensku. Ak pri tom celý recyklačný kruh prebieha na Slovensku, vtedy sa dá hovoriť o cirkulárnej ekonomike ako o najlepšom riešení pre životné prostredie. Takéto fungovanie, kedy recyklačná surovina neopustí Slovensko a znovu sa zrecykluje na ten istý produkt, dáva zmysel aj pre povinné zálohovanie od budúceho roku. My v General Plastic sme na to pripravení.

(KW)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 473
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 123
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 992
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 596
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 045
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 934
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 570
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 543
  1. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  3. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  4. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  7. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  8. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 324
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 963
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 39 790
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 336
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 647
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 936
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 871
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 858
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  3. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  4. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  7. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  8. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 324
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 963
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 39 790
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 336
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 647
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 936
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 871
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 858
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu