KUNERAD. Keď sa na sklonku roku 2019 spustili po takmer desiatich rokoch práce na záchrane a obnove zámku v Kunerade pri Žiline, zdvihla sa vo verejnosti vlna nadšenia a očakávania.
Rozpadávajúci sa objekt odkúpili manželia Škottovci s nádejou, že sa po stavebných úpravách ešte dá zachrániť a využiť.

Zámok grófa Mikuláša Balleströma, ktorý je umiestnený v pokojnom prostredí v lese za obcou Kunerad, dostal po dvoch požiaroch v posledných rokoch nádej na záchranu.
Dôležité práce pre stabilizáciu zámku z roku 1916 urobili stavební robotníci už v minulom roku. Odstraňovali zhorené konštrukcie, budovali stropy nad zachovanými podlažiami, vybudovali dočasnú strechu a nákladné autá odvážali tony sutiny.
Strecha bude musieť počkať
Jana Škotttová v súvislosti s plánmi na tento rok poznamenala, že ťažkú techniku na zámku takmer nebude vidieť.
„Práce, ktoré sme naplánovali na rok 2021 sú nemenej ambiciózne, i keď nebude okolo nich toľko hluku a na samotnom zámku budú o niečo menej viditeľné. Najviac našej pozornosti si bude vyžadovať konečná strecha zámku, ktorá sa bude pýšiť 41 vikiermi a piatimi vežičkami. V priebehu februára sme síce dostali stavebné povolenie, nepredpokladáme však, že sa nám podarí tento rok začať samotné stavebné práce. Podľa odhadov odborníkov potrebujú steny zámku schnúť ešte niekoľko ďalších mesiacov a tým pádom nám do ďalšej zimy neostáva dosť času na jej dokončenie. Aby sme procesu schnutia dopomohli, odstránime ostávajúce vnútorné omietky a obklady. Architekti a statik doladia detaily na vykonávacom projekte a čaká nás aj rozhodnutie ohľadne formy jej financovania,“ naznačila plány majiteľka zámku.
Jana Škottová podotkla, že urgentnejšou bude pre zámok sanácia vonkajších kamenných obkladov a terás. Tie sú podľa nej poslednou časťou zámku, ktorá je stále v havarijnom stave.
„Keď akurát nebudeme v útrobách zámku osekávať omietky, alebo sanovať vonkajšie kamenné obklady, budete nás môcť najpravdepodobnejšie stretnúť v zámockom parku. Pripravujeme na leto a jeseň ošetrovanie vzácnych a odstránenie nebezpečných stromových jedincov, ako aj náletovej zelene. V týchto dňoch sa veľmi aktívne venujeme aj vodnej sústave zámku. Bola vybudovaná špeciálne pre zámok v 80-tych rokoch a pozostáva z vrtu, čerpadla, vodojemu, vodovodných a kanalizačných potrubí a čistiarne odpadových vôd. No a popri tom budeme ďalej pracovať na celkovom projekte obnovy,“ informovala.
Dva požiare
Stav loveckého zámku sa zhoršil potom, ako v ňom za nejasných okolností 10. marca 2010 vypukol požiar. V tom čase ho pôvodný vlastník rekonštruoval. Práce sa začali výmenou strešnej krytiny. Šiesti pokrývači z kežmarskej firmy si uprostred práce zašli na obed. Keď sa vrátili, z historického objektu už stúpal dym. Požiar likvidovalo viac ako 30 hasičov z Rajca, Žiliny, Bytče a Čadce. Škody boli vysoké. Už vtedy oheň zničil asi 80 percent strechy.
Ďalšiu ranu dostal 20. októbra 2018. Počas ranného požiaru zhoreli aj posledné zvyšky strechy, prepadli sa stropy a k zemi museli ísť aj nestabilné komíny.