ŽILINA. Spoznali desiatky príbehov ľudí, povzbudzovali ľudsky i duchovne často smrteľne chorých pacientov, spájali starých ľudí izolovaných na COVID oddeleniach s ich rodinami, ale pripravovali ich aj na smrť.
Misia štyroch kapucínov v žilinskej Fakultnej nemocnici mala uľahčiť službu zdravotníkom, ktorí sú na konci so silami na preplnených pavilónoch, v ktorých sa starajú o pacientov nakazených koronavírusom.
Počas mesiaca stráveného pri posteliach ťažko chorých ľudí, chceli priniesť za kamenné múry nemocnice ľudskosť, oporu, ale aj duchovnú podporu.
Na mužov z kláštora si však budú pacienti, ale aj zdravotníci spomínať ako na tých, ktorí po oddeleniach pobehovali s tabletom v ruke. Ich úlohou bolo spostredkovať kontakt chorých s ich blízkymi cez videohovory alebo telefonáty.
Systematicky oslovovali všetkých pacientov. Rozprávali sa s nimi, zisťovali, či majú možnosť komunikovať s rodinou, od ktorej sú odrezaní, či nepotrebujú nabiť mobil.
„Kontaktovali sme ich blízkych, ponúkli možnosť spojiť sa cez nemocničný tablet, takže sa zrazu mohli aj vidieť. Zisťovali sme dopredu ako sa pacienti cítia a či zvládnu hovor, niekedy nezvládli viac ako krátky pozdrav. Bolo však dojímavé sledovať starkú, ktorá hladí na obrazovke tabletu svoje vnúčatá, alebo počuť radosť v hlasoch členov rodiny, ktorí sa spojili po celých týždňoch, keď to dovtedy pacientovi nebolo možné,“ vysvetlil podstatu kapucínskej misie v žilinskej nemocnici Ján Macej.
Nemocnica ako najlepšia voľba
Ako kňaz pôsobiaci v Žiline už predtým komunikoval s nemocničným kaplánom Ivanom Špánikom. Z času na čas ho pri mimoriadnych potrebách na rôznych oddeleniach v nemocnici zastupoval a tak toto prostredie a jeho potreby poznal.

S iniciatívou pomôcť nemocnici prišiel začiatkom januára brat Michal Varga. Keď spolu s Ľubom a Lukášom ponúkli žilinskej nemocnici svoju dobrovoľnícku službu, Ján Macej im otvoril dvere do zdravotníckeho zariadenia. Všetci chceli byť v tejto ťažkej dobe nápomocní a nemocnica sa im javila ako najlepšia cesta, kde ich pomoc prinesie najväčší osoh.