ŽILINA. Sto rokov po tom, ako sa tu konala slovenská premiéra prvého slovenského dlhometrážneho hraného filmu Jánošík, dostane budova Domu umenia Fatra v Žiline tak potrebné investície do svojej obnovy.
Nový reprezentatívny vzhľad získa nielen secesná fasáda a okná. Úpravami prejde malé javisko, ktoré dnes limituje činnosť Štátneho komorného orchestra, ale zrenovujú aj nevhodné osvetlenie, i sedačky a stoličky v sále.
Objekt postavili v rokoch 1919 až 1921 ako budovu kina a divadla Grand Bio Universum. Väčšími úpravami prešiel ešte v osemdesiatych rokoch minulého storočia, keď ho prispôsobili pre potreby Štátneho komorného orchestra. Pri tejto rekonštrukcii necitlivo odstránili pôvodný historický nápis na hornej fasáde budovy „ GRAND BIO UNIVERSUM“.
Dobrou správou je, že nápis sa na historickú fasádu vráti. Do obnovy národnej kultúrnej pamiatky dnes smeruje takmer miliónová investícia. Kultúrna inštitúcia získala zdroje z grantu Európskeho hospodárskeho priestoru a slovenského štátneho rozpočtu.

Havarijný stav
V Dome umenia Fatra sa konajú koncerty organizované Štátnym komorným orchestrom Žilina, ale aj iné spoločenské a kultúrne podujatia. Súčasný stav budovy už nezodpovedá významu, ktorú plní ako sídlo štátneho hudobného telesa bohato navštevovaného divákmi s celoročným využitím.
Podľa stanoviska reštaurátora Krajského pamiatkového úradu je objekt v havarijnom stave, výtvarná výzdoba fasád je značne poškodená, hrozí ohrozenie prechádzajúcich chodcov a bez okamžitého zásahu môže byť poškodenie nezvratné.
Obnova by mala prispieť ku skultúrneniu historického centra mesta Žilina a k zvýšeniu atraktívnosti a návštevnosti Domu umenia Fatra.
Po reštaurátorskom prieskume fasády momentálne prebieha podobný prieskum v interiéri Domu umenia Fatra.
Koncerty s novým potenciálom
Obnova budovy má priniesť nový impulz pre organizovanie umeleckých programov, i nové formy, ktoré sa dnes nedajú uvádzať pre obmedzené možnosti javiska.
„Aj keď by sme chceli, v súčasnosti, vzhľadom na technické obmedzenia a usporiadanie sály, nemôžeme realizovať všetky naše zámery a pripraviť podujatia, ktoré by vo väčšej miere reflektovali súčasné trendy, multižánrovosť - kombinácie živej hudby, obrazu, svetla, hovoreného slova, tanca, spevu, prepájanie techník zvuku a obrazu, či koncerty spájajúce viaceré väčšie telesá na jednom javisku,“ naznačila obmedzenia Petra Kovačovská zo Štátneho komorného orchestra v Žiline.
Výstupom projektu bude okrem reštaurovania budovy aj zorganizovanie viacerých koncertov, ktoré využijú nový potenciál zrekonštruovanej pamiatky, nové možnosti rozšíreného pódia, i svetelného a zvukového nastavenia.

„Budú to spoločné koncerty s nórskymi umelcami prezentujúce tvorbu nórskych autorov, koncert orchestra s rómskou kapelou a speváckym zborom, koncerty pre rôzne cieľové skupiny,“ priblížila zámery Kovačovská a podotkla, že všetky podujatia v rámci projektu budú prispievať aj k boju proti radikalizmu, extrémizmu a nenávistným prejavom, a zároveň k prezentácii kultúrneho dedičstva menšín a spojeniu rôznych kultúr a žánrov.
Projekt je naplánovaný na tri roky. Už toto leto bude prebiehať obnova svetiel nad pódiom. Obnova fasády je naplánovaná na budúci rok.
Obnova Domu umenia Fatra
Pódium je osvetlené nerovnomerne, v niektorých častiach nevidia hráči na noty a v iných svetlá oslňujú publikum. Nedá sa vytvoriť komorná atmosféra osvietením, úplne chýba efektové osvetlenie. Osvetľovacie telesá v koncertnej sále sú nesúrodé, v súčasnosti nevyhovujú štandardom a potrebám modernej doby pre produkciu predstavení. Navrhované riešenie prispeje k vyššiemu štandardu, kvalite, variabilnosti osvetlenia celého priestoru, rieši potrebu dostatočného osvetlenia javiska, efektové a koncertné osvetlenie, prináša energetickú úsporu. Bude riešené tak, aby diváci neboli oslepovaní a umelci videli na noty, v súlade s požiadavkami pamiatkovej ochrany. V prípade zámeru organizácie koncertu, na ktorom by sa zúčastňoval celý orchester spolu s ďalším telesom (hudobným, speváckym, resp. tanečným) sú v súčasnosti veľmi obmedzené priestorové podmienky, prípadne sme od zámeru museli celkom upustiť.
Projekt rozšírenia pódia má ŠKO spracovaný už od r. 2010 , doteraz sme však na jeho realizáciu nenašli finančné prostriedky. Po úprave bude pódium rozšírené najmä v predných bočných častiach a umožní bezpečný pohyb účinkujúcich, najmä pri viacerých typoch účinkujúcich telies.
Drevená podlaha na pódiu a prízemí sály je z 80.rokov, nebola renovovaná. Vŕzga, čo často aj narušuje priebeh koncertov, je opotrebovaná, neestetická. Je nevyhnutná jej celková rekonštrukcia.
Sedadlá na prízemí, balkónoch a lóžach sú nesúrodé, rôznych typov, je potrebné ich zjednotenie, doplnenie, úpravy v usporiadaní, tak aby diváci mali nerušený výhľad na javisko a boli dodržané únikové cesty. Existujúce sedadlá na prízemí sú funkčné, vzhľadom na ich vek je však potrebné ošetrenie dreva a výmena poťahov.