Finančné náklady na liečbu nie sú zanedbateľné, práceneschopnosť obyvateľstva je väčšinou dlhodobá. Podľa slov MUDr. Miroslava Gajana z polikliniky ŽILPO je príčinou bolesti chrbta v 90 percentách vyklenutie medzistavcovej platničky do chrbticového kanála, čomu hovoríme „hernia disku“.
Táto platnička zatlačí na odstupujúci nervový koreň v chrbticovom kanáli, ktorý opuchne, čo sa prejaví propagáciou bolesti do príslušnej dolnej končatiny.
Až 50 percent operovaných pacientov má recidívy
Liečba bolesti chrbta má určitú hierarchiu. Na prvom mieste ide o liečbu konzervatívnu. Títo pacienti sú liečení cestou ambulantného neurológa, ťažší pacienti sú hospitalizovaní na neurologickom oddelení.
Až 80 percent týchto pacientov sa uzdraví spontánne, 20 percent z nich sa nevyhne operačnému riešeniu – neurochirurgickému zákroku. Napriek tomu sa v dnešnej dobe čoraz viac ustupuje od neurochirurgického riešenia uvedených ťažkostí, nakoľko i táto operačná liečba nie je vždy úspešná.
Až 50 percent z týchto operovaných pacientov má recidívy „hernie diskov“, často bývajú pooperačné zmeny ako úzky chrbticový kanál a zrasty.
Rádiológia poskytuje alternatívu
A práve na tejto úrovni vstupuje medzi neurológa a neurochirurga rádiológ, ktorý môže poskytnúť určitú alternatívu práve v riešení týchto bolestí a to je periradikulárna liečba bolestí chrbta pod zobrazovacou kontrolou.
Do miesta vzniku bolesti tak aplikujeme malé množstvo dvoch dlhodobo pretrvávajúcich medikamentov - depotný kortikoid a depotné anestetikum. Uvedený výkon je v lokálnej anestéze, takže pacient necíti žiadnu bolesť.
V dnešnej dobe sa požíva ešte v kombinácii s medicínskym ozónom, čo je zmes kyslíka a ozónu v presne stanovenej koncentrácii, čo nesmierne zvyšuje najmä efekt prekrvenia poškodených tkanív.
„Zmes uvedených plynov vyrábame v špeciálnom prístroji – generátor medicínskeho ozónu. Ozón je už dlhodobo používaný i v iných medicínskych profesiách, najmä v stomatológii, kožnom lekárstve a traumatológii,“ vysvetľuje MUDr. Miroslav Gajan.
Štatistiky hovoria o 80 percentách úspešnosti
Účinky medicínskeho ozónu sú podrobne popísané v stovkách publikácií, ktoré sú uvedené na internetových stránkach. Použitie ozónoterapie pod zobrazovacími metódami v rádiológii v určených indikáciách plne nahradí operačný zákrok.
Súčasné štatistiky hovoria o 80 percentách úspešnosti tohto druhu výkonu. Vyšetrenie môže indikovať neurológ, pričom klinický nález musí byť v súlade s pozitívnym grafickým nálezom na magnetickej rezonancii.
Prvé európske medicínske pracovisko
V poliklinike ŽILPO majú 30-ročné skúsenosti s používaním periradikulárnej terapie a ozónoterapie pod CT kontrolou.
„Vyšetrenie pod kontrolou počítačovej tomografie je však náročné na radiačnú záťaž obyvateľstva, nakoľko sa aplikácia liečiv môže v krátkom časovom intervale zopakovať, čo je jedným z dôvodov, prečo sme sa na našom pracovisku rozhodli vykonávať tieto vyšetrenia pod kontrolou magnetickej rezonancie, ktoré je z hľadiska radiačnej záťaže úplne neškodné,“ prezrádza MUDr. Štefan Zelník, PhD.
„Vykonávaním periradikulárnej terapie s použitím medicínskeho ozónu pod MR kontrolou sa tak ŽILPO stane prvým medicínskym európskym pracoviskom predstavujúcim alternatívu liečby bolesti chrbta hoci i tými najmodernejšími neurochirurgickými výkonmi,“ dodáva Zelník.