Žilinská pôrodnica hlási ďalší rekordný rok

V Žilinskom kraji príde ročne na svet najviac detí v žilinskej nemocnici.

ŽILINA. Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Žilina v minulom roku privítali 1900 novorodencov. Medziročne je to o takmer 200 detí viac. Mesačne sa žilinskej pôrodnici narodilo v priemere 155 detí.

Rastúci trend pokračuje aj od začiatku tohto roka.

„Január k nám priniesol už prvých 160 bábätiek a február sa taktiež rozbieha veľmi intenzívne. Každý ďalší deň, kedy príde na svet nový život, je pre nás výnimočný, a to najmä v aktuálnej situácii, kedy je podobný dôvod na radosť o to cennejší,“ uviedla primárka oddelenia neonatológie FNsP Žilina Katarína Jackuliaková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minulý rok boli podľa nej novorodenecké postieľky najviac zaplnené v priebehu letných prázdninových mesiacov a septembra.

„V roku 2020 si prevahu opäť udržali chlapci, počet dievčat prevýšili o 118,“ informovala Katarína Jackuliaková s tým, že na zmenu to zatiaľ nevyzerá ani v nasledujúcom období. Za prvý mesiac tohto roka sa v žilinskej pôrodnici narodilo 81 chlapcov a 79 dievčat.

Prečítajte si tiež FOTO: Rybníky v Divinke sa premenili na veľké klzisko Čítajte 

Podľa slov primára oddelenia gynekológie a pôrodníctva žilinskej nemocnice Martina Sudeka je stúpajúci záujem mamičiek o pôrodnicu v Žiline ocenením práce všetkých zamestnancov, no rovnako predstavuje motiváciu do ďalšieho rozvoja.

„Snažíme sa zlepšovať prostredie, modernizovať vybavenie, ale zároveň zvyšovať kvalitu v prístupe a starostlivosti o pacientky. Úprimne nás teší, že maminky sa do žilinskej pôrodnice s dôverou vracajú, znamená to, že zmeny, ktoré realizujeme, majú zmysel a chceme v nich pokračovať s cieľom naďalej zvyšovať spokojnosť a kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti,“ priblížil primár pôrodnice, ktorá sa podľa hodnotenia samotných mamičiek v projekte Sprievodca pôrodnicami stala v roku 2019 najlepšou na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem významných rekonštrukcií a skvalitnenia poskytovanej zdravotnej starostlivosti priniesla zmeny v pôrodnici taktiež pandémia koronavírusu.

„V roku 2020 sme od jesene profesionálne odviedli 16 pôrodov rodičiek pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19, tento rok už ďalších 18. Obavy mamičiek môžu byť síce úplne prirodzené, no priestory a podmienky oddelenia sme dôkladne prispôsobili, aby všetko prebiehalo čo najbezpečnejšie a zároveň komfortne. Hygienicko-epidemiologický štandard je nastavený tak, aby sme mohli poskytnúť mamičkám možnosť mať pri pôrode sprievodnú osobu a i v prípade pozitívnych rodičiek, ak sa tak rozhodnú, mohli ostať s bábätkom v spoločnej izbe,“ doplnil primár oddelenia gynekológie a pôrodníctva žilinskej nemocnice Martin Sudek.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 837
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 440
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 205
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 473
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 402
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 146
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 794
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 499
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu