ŽILINA. Štvrté najväčšie mesto Slovenska je naďalej v hre. Predsedníčka poroty Paulina Florjanowicz oznámila, že skupina odborníkov odporúča Ministerstvu kultúry SR ako riadiacemu orgánu pozvať do ďalšieho kola tri mestá, a to Nitru, Trenčín a Žilinu. Na jeseň tohto roku tak postupujúci kandidáti predstavia odbornej porote prepracované a doplnené projekty. Mesto Žilina kandiduje na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 spolu s partnerskými mestami Bielsko-Biała v Poľsku a Frýdek-Místek v Českej republike s projektom Žilina Beskydy 2026.
„Osem súťažiacich miest sa zhostilo veľkej výzvy. Nielenže sa rozhodli uchádzať sa o tento prestížny titul a pripraviť vynikajúce návrhy projektov, ale urobili tak za mimoriadne ťažkých a zložitých podmienok počas pandémie,“ povedala predsedníčka poroty. Skupina odborníkov pripraví v nasledujúcich týždňoch správu s podrobným odôvodnením ich rozhodnutia. Mestá, ktoré postúpili do užšieho výberu, na základe týchto podkladov svoje prihlášky prepracujú, doplnia a predložia ministerstvu kultúry.
„Bez ohľadu na výsledok v tejto súťaži, verím, že všetky mestá budú ďalej stavať na projekte, ktorý si pripravili a kvalitatívne pretvoria kultúrnu a umeleckú ponuku pre svojich obyvateľov i návštevníkov,“ uviedla ministerka kultúry Natália Milanová. Informácie pochádzajú zo sociálnej siete Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.
Hlavnými cieľmi projektu Žilina Beskydy 2026 sú podpora európskej kultúrnej spolupráce, využitie kultúry ako hnacieho motora transformácie celého regiónu, ako aj rozvoj kultúrneho a kreatívneho priemyslu. „Kľúčová spolupráca s mestami Bielsko-Biała a Frýdek-Místek má okrem toho za cieľ aj formovať významný región prekračujúci hranice troch štátov, a to, čo všetky tieto mestá spája, sú pohoria oblastí Beskýd. Zámerom projektu je vytvoriť zo značky Beskydy atraktívnu turistickú destináciu celoeurópskeho významu schopnú konkurovať podobným destináciám v Európe,“ priblížil pred dvomi týždňami zámer projektu hovorca mesta Žilina Vladimír Miškovčík.
Svoje projekty predložilo osem slovenských miest, okrem
postupujúcich aj Trnava, Hlohovec, Banská Bystrica, Martin a
Prešov. Európske hlavné mesto kultúry je jedným z najuznávanejších projektov Európskej únie (EÚ). Hostiteľom sa môžu stať všetky mestá EÚ, kandidátske krajiny aj potenciálni kandidáti na členstvo EÚ a členovia Európskeho združenia voľného obchodu, ktorí sú zapojení do programu Kreatívna Európa.