„Vlaňajší prvý ročník sa nám veľmi osvedčil. Podujatie vzbudilo veľký ohlas medzi žiakmi i našimi hosťami, preto sme ho v podobnej forme pripravili aj teraz,“ skonštatoval riaditeľ školy Ľubomír Schvarc. Od rána vládol v priestoroch čulý ruch. Žiaci z jednotlivých tried navštevovali postupne jednotlivé akcie. Videli sme tam však aj malých školákov, dokonca aj škôlkárov. „Ťažko povedať o čo bol najväčší záujem. Čakali sme gazdu Janka Grondžáka z Terchovej, jedna kobylka mu však ochorela, a tak nemohol prísť. Nevadí, počasie aj tak nebolo na jazdenie. Myslím si, že i tak tu bolo dosť atrakcií,“ doložil Ľubomír Schvarc. Na prízemí školy rozvoniavali bylinkové čajíky, ale mohli ste sa tu dozvedieť, čo robiť, aby vašu záhradu obchádzali škodcovia. Tretiacka spoločnosť Apossy získala za svoj projekt finančný grant, a tak pozvali aj deti zo ZŠ, pre ktoré nakúpili farbičky a iné veci, aby mohli do vôle vystrihovať, maľovať na kamene, papier, sklo i textil, či tvoriť veselé kvetináče. Ale riešili sa tu aj vážnejšie témy. Bola tu poradňa ochrany rastlín, zdravotné hliadky, robil sa rozbor pôdy i vody, prezentovali sa ľudové remeslá, „vyučovalo“ sa v škole ochrany prírody, hovorilo sa o ekológii. Po slovensky i po anglicky. Sukulenty a bonsaje vystavoval pedagóg M. Lacko. Najväčší ruch bol však v telocvični. Okrem hlasov žiakov a detí sa odtiaľ rozliehal aj psí štekot. Neúnavná Martinka Michalková tu opäť pripravila výstavu psov. O priazeň poroty sa uchádzalo 15 havkáčov, viac či menej ušľachtilých. Tohtoročný titul získala čivava Amy Anky Štefkovej, druhé miesto obsadila Cindy (len taký obyčajný kríženec) Veroniky Šiškovej, o tretie miesto sa podelil malý bradáč Endy Janky Šrámkovej s border kóliou Tussy Lukáša Kotuláša. Nadšené výkriky a potlesk malých škôlkárov nás upozornila na Jana Šrámka a jeho dcéru Janku zo záchranárskeho klubu Sanedog, ktorí s bradáčmi Endym a Quidom predvádzali deťúrencom, akí sú ich psíkovia dobre vycvičení a čo všetko dokážu.
Na Strednej poľnohospodárskej škole v Žiline si vybrali naozaj skvelý spôsob, ako si pripomenúť či osláviť Svetový deň životného prostredia. A verte, nikomu sa zo školy nechcelo ísť domov.
„Najlepšie je, že takmer všetko zorganizujú sami žiaci. Dúfam, že je to úspešný začiatok ďalšej školskej tradície,“ vyslovil presvedčenie riaditeľ školy Ľubomír Schvarc.