ŽILINA. Má len trinásť rokov, no minimálne v stredoeurópskom priestore dokázala spropagovať opomínanú zobcovú flautu a virtuóznou hrou ukázala na interpretačné možnosti tohto dychového nástroja.
Ajna Marosz z Podhoria pri Žiline absolútne suverénnym spôsobom zvíťazila v superfinále hudobnej šou krajín višegrádskej štvorky a Srbska Virtuózi V4+.
Bol to zážitok z virtuozity, dokonale ovládanie historického hudobného nástroja, prirodzené a veľmi príjemné vystupovanie na javisku a skvelá súhra so sprevádzajúcicm orchestrom.
Z hry Ajny Marosz padali sánky aj hviezdam klasickej hudby. Vo veľkolepom finále odkázal superporotca maestro Plácido Domingo talentovanej mladej dievčine, že je veľká umelkyňa.
Za prísnych opatrení
K víťazstvu v sledovanej šou viedla cesta cez kasting. Ajna sa do súťaže prihlásila aj preto, že pôvodne maďarský formát rozšírený o ďalšie stredoeurópske krajiny už poznala z vysielania televízie.
„Išla som na kasting s tým, že možno sa mi podarí uspieť, ale ďalej som už nedúfala, pretože hneď v prvom kole som hrala proti Teovi Gertlerovi, ktorý je vynikajúci huslista. Aj keď si uvedomujem, že v hudbe neexistuje víťazstvo, ale len subjektívny názor porotcov. Nečakala som, že sa dostanem do ďalších kôl. Ale ani mi nenapadlo, že môžem vyhrať, keď som sa prihlásila,“ opisuje svoju cestu na vrchol talentovej súťaže skromná Ajna Marosz.
Zo Slovenska sa do Virtuózi V4+ prebojovali okrem nej a Tea aj dve speváčky - Vanesa Čierna a Alžbeta Reháková.

Trinásťročnú Ajnu sprevádzal na nahrávaní v Budapešti počas semifinálových kôl jej otec Ján Marosz. Priznáva, že aj pre neho to bola príjemná skúsenosť a nezabudnuteľný zážitok.
„V Budapešti som strávil svoju tohtoročnú dovolenku. Skoro týždeň sme boli zatvorení v luxusnom hoteli, kde nás držali v karanténe. Veľakrát nás testovali. Vysielalo sa z veľkých nahrávacích štúdií. Deti tam mali skvelé podmienky na prípravu. Bolo to výborne zorganizované. Užili sme si to aj ľudsky, vznikali medzi nami priateľstvá,“ povedal o zákulisí šou Virtuózi V4+.
Za úspechom je aj Pavel Stiller
Ajna okrem toho, že navštevuje hodiny flauty v Maďarsku a svoju techniku vylepšuje na kurzoch starej hudby, je ešte stále žiačkou Základnej umeleckej školy Ladislava Árvaya v Žiline. Tu ju od piatich rokov vedie učiteľ Pavel Stiller. Ajnina mama Diana podčiarkuje, že najmä jeho prístup a zanietenie posúva talentované dievča stále vyššie k interpretačnej dokonalosti.
„Pavel Stiller je v Žiline fenomén. Je jediný, kto sa venuje výlučne zobcovej flaute. Ostatní učitelia vedú žiakov k tomu, aby po flaute prešli na iný dychový nástroj. V prípade Ajny to neprichádza do úvahy. lebo tak si tento nástroj obľúbila, že nad tým nikdy neuvažovala. Náš pán učiteľ je výnimočný, venuje sa jej na tisíc percent, takže máme šťastie,“ pochválila prístup učiteľa Diana Marosz.
S flautou ráta aj do budúcna
Ajne sa víťazstvom v súťaži otvárajú nové možnosti pre koncertovanie. Sama by mohla spropagovať atraktívny a neopozeraný nástroj, ktorý zahviezdil v barokovej hudbe, no dnes sa považuje len za predstupeň k ostatným dychovým nástrojom.
Ešte v Budapešti dostala mladá umelkyňa ponuku vystúpiť na hudobnom festivale v Českom Krumlove a ak to situácia dovolí, koncertov bude pribúdať. Ajna však už myslí aj na svoju ďalšiu budúcnosť so zobcovou flautou.
„V tomto roku robím prijímačky na konzervatórium do Budapešti a keď ma zoberú, študovať tam budem nasledujúce štyri roky. Potom by som chcela ďalej študovať na vysokej škole niekde v zahraničí, buď v Rakúsku, Holandsku, alebo v Nemecku. Tam sú najlepšie školy zobcovej flauty,“ sníva Ajna Marosz.
Ďalšie podrobnosti o ceste Ajny Marosz k víťazstvu i o tom, koľko úsilia venuje cvičeniu a či jej hudba vzala detstvo prinesieme v týždenníku MY Žilinské noviny 11. januára 2020.