Utorok, 19. október, 2021 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky

Z čoho bol Rastislav Chovanec v šoku počas Vianoc v USA? A prečo budú pre Patrika Romančíka tieto sviatky iné?

Nalaďte sa na blížiace sa sviatky s našou anketou.

Žilinský hokejový klub zmenil v lete názov aj logo.Žilinský hokejový klub zmenil v lete názov aj logo. (Zdroj: FB Vlci Žilina)

ŽILINA. Máme tu najkrajšie sviatky roka. Ako ich trávia ľudia, ktorí sú členmi žilinskej hokejovej rodiny? Položili sme im pár otázok týkajúcich sa Vianoc.

1. Čo vám ako prvé napadne, keď sa povie Vianoce?

2. Ako vyzerajú vianočné sviatky u vás doma?

3. Ako vyzerá vaše štedrovečerné menu?

4. Ktorú rozprávku alebo film si nenecháte každoročne ujsť?

5. Aký najzaujímavejší darček ste dostali, príp. ktorý vás najviac prekvapil?

6. Máme pred sebou posledné dni zvláštneho roka 2020. Aký bol ten váš?

7. Čo by ste popriali čitateľom Žilinských novín?

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si aj: Jeden je moslim, druhý kresťan. Fazlagič a Bichakhchyan o Vianociach a zvykoch v ich krajinách Čítajte 

Rastislav Chovanec, predseda predstavenstva

1. Pokoj. Cez Vianoce sa všetko ukľudní. Rodina môže byť spolu a venovať sa aj veciam, na ktoré cez rok nie je čas.

2. Na Štedrý deň príde k nám moja mama, máme spolu večeru. Na prvý sviatok vianočný ideme k rodičom mojej ženy, kde sa zíde celá jej rodina. A popri tom pozeráme veľa rozprávok, filmov, športu a špeciálne Majstrovstvá sveta juniorov v hokeji.

3. Menu je bez zmien, odkedy si ho pamätám. Je vyskladané ešte z jedál mojich starých rodičov, ktorí si „svoje“ chody doniesli z regiónov, odkiaľ pochádzali. Začíname oblátkou s medom a cesnakom, makovými pupákmi, kapustnicou, hurkami a vyprážanou rybou so zemiakovým šalátom. Večera je ozaj štedrá, ale tie porcie sú skôr symbolické. Je to odmena za celodenný pôst.

Skryť Vypnúť reklamu

4. Veľmi rád mám Pelíšky, ale postupne si pripomínam aj tradičné rozprávky, ktoré teraz pozeráme aj so synom.

5. Vždy ma nejaký darček prekvapí, pretože sám dopredu nikdy netuším, čo by som mohol dostať. Ale asi najzaujímavejšie bolo, keď som počas štúdia trávil Vianoce v USA a mohol som zažiť ich svetielkovo-santovskú pompéznosť až gýčovosť. Vtedy to bol pre mňa šok.

6. Bol plný zmien. Či už pracovne – mojim vstupom do hokeja a kompletnou rekonštrukciou klubu, ale najmä spoločensky. Koronakríza pokazila tento rok asi každému, takže verím, že budúci bude oveľa lepší.

7. Prajem im najmä zdravie, pevné nervy a silu, aby sme zvládli toto obdobie a aby sme si v budúcom roku mohli užívať radosti života.

Dušan Gregor, tréner

1. Najkrajší sviatok roka spojený s rodinou. Myslím si, že to nehovorím len za seba, ale za všetkých ľudí. Najmä v dnešnej dobe zasiahnutej koronavírusom. Priznám sa, že Vianoce milujem. Každý človek sa na ne teší. Dúfam, že všetci ľudia ich prežijú v spokojnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

2. Ako vo všetkých iných rodinách, aj u nás vládne vianočná atmosféra. Upratovanie, zdobenie vianočného stromčeka a chystanie jedál a ostatných dobrôt. Boli však aj Vianoce, keď som nebol doma. Spomíname na blízkych, ktorí nie sú medzi nami.

3. Menu je podľa toho, ako bolo tradované u nás v rodine. Máme dve polievky – hríbovú so smotanou a fazuľovú. A kapra so šalátom, ktorý mám veľmi rád. Ten si moc nemôžem dovoliť, keďže je ťažší majonézový, ale doprajem si ho.

4. Priznám sa, že nie som milovníkom filmov a rozprávok. Skôr sa idem niekde prejsť, máme dvoch psov. Televízii veľmi neholdujem, ale niečo si pozriem podľa toho, čo pôjde.

5. Pre mňa je najväčší darček, keď sa všetci stretneme a aby sme boli zdraví. Viem, že u nás to k spokojnosti zariadi moja manželka.

6. Bol som v zahraničí a našiel som si prácu v klube, ktorý je nasmerovaný veľmi dobrou cestou. Stretol som tu veľa pozitívnych a veľmi pracovitých ľudí, ktorí chcú ísť za svojím cieľom. Napriek tomu, že doba je zložitá, hodnotím tento rok pozitívne. Ja, moji blízki aj chalani sú zdraví. Celé, okolo čoho sa môj svet točí – rodina a hokej, môžem vysloviť na tento čas spokojnosť. Na Vianoce sa teším a chystám sa ich užiť.

7 Jednoznačne to obligátne, čo sa vždy hovorí – zdravie, zdravie a ešte raz zdravie. Koľko ľudí by v dnešnej dobe chcelo s nami meniť. V prvom rade prajem zdravie a to ostatné príde potom.

Tomáš Urban, útočník

1. Rodina pohromade, rozprávky, cukrovinky, sneh, vianočný stromček.

2. U nás doma vyzerajú úplne klasicky. Ráno rozprávky, koláče. Keď je sneh, tak ideme stavať snehuliaka. Na obed cesnaková polievka. Potom odpočinok a chystanie na večeru. Keď sa všetko zje a umyje, zaspievame si koledy a rozdáme darčeky.

3. Menu je klasické – rybacia polievka s maslovými krutónmi, vyprážaný kapor a zemiakový šalát, koláče a ako prípitok šampanské.

4. Určite filmy S čerty nejsou žerty, Pelíšky, Tři oříšky pro Popelku.

5. Už som dostal najkrajší darček, čo som mohol. A to, že mám desaťmesačnú dcéru Vanesku.

6. Rok 2020 bol krásny aj ťažký. Narodila sa mi dcéra, umrela mi maminka. A zlá situácia s Covidom, ktorý ovplyvňuje životy všetkých.

7. Pokojné a pohodové Vianoce, hlavne zdravie. Dúfam, že keď nám to situácia dovolí, prídu nás podporiť ľudia na štadión, pretože fanúšikovia nám veľmi chýbajú.

Patrik Koyš, útočník

1. Sneh (smiech). Ale ten už dlho na Vianoce nemáme. Ešte ako dieťa si pamätám zasnežené Vianoce.

2. Úplná klasika, čas strávený s rodinou. Minulé sezóny som nebol doma, keďže som hrával niekde inde, čiže to bolo zvláštne. Tento rok budem doma.

3. Úplná klasika. Oblátky, kapustnica a kapor so zemiakovým šalátom.

4. Klasika, ktorá chodí každé Vianoce, je Sám doma 1 a 2. Videl som to miliónkrát. Tieto filmy nerozlučne patria k Vianociam.

5. Keď som bol menší a otec mi kupoval či už výstroj alebo hokejky, vtedy som výskal od radosti.

6. Zvláštny ako pre každého skrz koronu. Nikdy som si nemyslel, že niečo takéto v mojom živote zažijem. Ani tento rok však nebol zlý, dalo sa to vydržať. Dúfam, že v novom roku sa naše životy vrátia do normálu.

7. Nech si užijú príjemné a ničím nerušené vianočné sviatky. Prajem im veľa zdravia a šťastia do nového roku.

Patrik Romančík, brankár

1. Rodinná pohoda. Najkrajší sviatok v roku, kedy sa môžeme s rodinou naraz stretnúť.

2. Tieto sviatky všetci zbožňujeme. Pozeráme rozprávky, pečie sa. A hlavne, pripravuje sa perfektná kapustnica. Tento rok budú výnimočné, keďže budeme tráviť prvé spoločné Vianoce ako manželia.

3. U nás doma sa podáva kapustnica, ryba a šalát. A potom sa ideme pustiť do darčekov.

4. Jednoznačne Byl jednou jeden král, S čerty nejsou žerty, Popelka, Mrázik a Sám doma. Bez tohto si Vianoce neviem predstaviť.

5. Som vďačný za každý jeden darček, ktorý dostanem. No vždy príde nejaké prekvapenie, o ktorom som nevedel. Som zvedavý, čo to bude tento rok. Hlavne, aby sme boli všetci zdraví a ostatné príde samo.

6. Tento rok bol skrz koronu veľmi zaujímavý. Ja si nesťažujem. V auguste sme mali s manželkou svadbu, ktorá dopadla perfektne. Sezóna odštartovala, sme zdraví a to je podstatné. Za mňa dopadol rok výborne.

7. Prajem krásne prežitie sviatkov, veľa zdravíčka, šťastíčka a rodinnej pohody. Nech každý uzavrie rok najkrajšie a najlepšie, ako sa dá.

Vianočný kalendár

Začiatok adventu
28.11.(Nedeľa)
Začiatok vianočných prázdnin
23.12.(Štvrtok)
Štedrý deň
24.12.(Piatok)
Prvý sviatok vianočný
25.12.(Sobota)
Druhý viatok vianočný
26.12.(Nedeľa)
Koniec vianočných prázdnin
10.1.(Pondelok)

Otázky a odpovede

Vianoce, teda vianočné sviatky, sa slávia od 24. do 26. decembra. Ten rok pripadol Štedrý večer 24. decembra na štvrtok. Prvý sviatok vianočný je piatok a druhý sviatok vianočný (sv. Štefana) pripadol tento rok na sobotu. Dni od 24. do 26. decembra sú dni pracovného pokoja.

Za Vianoce niektorí označujú len 25. december, teda prvý sviatok vianočný (nazývaný aj ako deň slávenia narodenia Ježiša Krista). 25. december je sviatok v skoro všetkých kresťanských cirkvách. V západnom kresťanstve sa za Vianoce považuje obdobie od 24. do 27. decembra, v evanjelickej cirkvi obdobie od adventu po 6. januára (Zjavenie Pána), a v gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi obdobie od 20. decembra do 31. decembra.

Pôvod ako vznikli Vianoc siaha do štvrtého storočia, v historických dokumentoch sa spomínajú dva dátumy – 25. december a 6. január. Ranní kresťania okolo druhého storočia Vianoce podľa písomností neslávili. Je pravdou, že tradičný spôsob slávenia Vianoc má v niektorých ohľadoch korene v rôznych pohanských sviatkoch (zimný slnovrat, Saturnálie, Dies Natalis Solis Invicti).

Dokonca sa v niektorých literatúrach uvádza, že slávenie Vianoc stanovili kresťania v 4. storočí na deň zimného slnovratu, aby vytvorili protiváhu pohanským oslavám. Avšak dôvodom určenia 25. decembra za deň Ježišovho narodenia môže byť v skutočnosti dátum jeho smrti, ktorý učenci vyrátali v druhom storočí. Preto je pravdepodobnejšie, že dátum Vianoc vychádza z židovskej tradície, podľa ktorej sa veľké veci dejú znova a znova v rovnakom čase. 

Samozrejme, presný dátum (ani deň, ani mesiac) narodenia Ježiša dodnes nepoznáme.

Vianoce sú sviatky pokoja a mieru. Slovo vianoce na označenie vianočných sviatkov sa používa len v súčasnej slovenčine alebo čestine, ostatné slovanské jazyky používajú označenie ako Roždestvo (rusky), Rizdvo (ukrajinsky) alebo Boże Narodzenie (poľsky).

Slovo vianoce, resp. české slovo vánoce (wánoce, vánocě) je v historických písomnostiach doložené od začiatku 14. storočia, a ako pôvod sa uvádza niektorý historický tvar dnešného nemeckého slova Weihnachten (prispôsobením prvej polovice a doslovným prevzatím druhej polovice Nachten, resp. plurál Nächte, ktorý znamená noci. V Bernolákovom slovníku je uvedený západoslovenský tvar wánoce.

Počasie na Vianoce 2021 zatiaľ nebolo ani približne predpovedané. Ostatné roky boli na západe krajiny prevažne nad bodom mrazu a bez snehu.

Predvianočný zhon často privedie ľudí k nákupu nezmyselných vecí, ktoré síce na okamih potešia, no neprinášajú im žiaden väčší úžitok. Novodobým trendom je podarovať praktickejšie a zmysluplnejšie darčeky. Viacero tipov sa zhoduje na knihách, prípadne predplaných časopisov ako možnosti, ktorou nič nepokazíte. V poslednom čase sú pre deti populárne kreatívne a vedecké sety, prípadne spoločenské hry.

Rozumné darčeky na Vianoce pre ženy môžu byť izbové rastliny, dekorácie, detské umenie, zarámované fotografie, predplatné obľúbeného magazínu alebo kvalitná kozmetika. Darčeky pre mužov môžu byť rôzne technologické produkty, cez knihy až po oblečenie. Čo kúpiť na Vianoce do tridsať eur? Tipy pre nadšencov vedy a techniky.

Vo viacerých rebríčkoch a hodnoteniach sa medzi najlepšími vianočnými filmami objavujú klasiky ako Život je krásný (1946), Vianoce Charlieho Browna (1965), Ako Grinch ukradol Vianoce (1966), Zázrak v New Yorku (1947). Alebo česko-slovenské klasiky ako Tri oriešky pre Popolušku, Mrázik, Perinbaba, či Pyšná princezná, Princezná so zlatou hviezdou, S tebou mě baví svět, Kráľ Drozdia brada, Byl jednou jeden král…, Císařův pekař – Pekařův císař alebo Sněženky a machři.

Medzi modernejšie najlepšie vianočné filmy patria Denník Bridget Jonesovej, Láska nebeská s Emmou Thompson, Alanom Rickmanom či Liamom Neesonom, Prázdniny v hlavných úlohách Cameron Diaz, Kate Wislent, Jude Law a Jack Black či Šťastné a veselé s Annou Kendrick a Lenou Dunham, alebo Ako na vec o sebeckom sukničkárovi, ktorého stvárnil Hugh Grant.

Podľa jedného z posledných prieskumov, veľká skupina divákov považuje aj film Smrtonosná pasca za vianočnú klasiku, aj keď ide o akčný thriller s príbehom, ktorý sa odohráva počas vianočných sviatkov. Medzi ďalšie vianočné klasiky patria Sám doma, Vianočná koleda, Predvianočná nočná mora od Tima Burton, Polárny expres alebo Luskáčik.

V dekoráciách na Vianoce 2021 dominujú nielen klasické tvary ako gule a hviezdy, ale aj prírodné motívy ako listy či vetvy. Zároveň možno očakávať aj striedmejšie ozdobené či asymetrické stromčeky.

Vianoce 2021 budú mať častejšie striebornú či bielu farebnosť s tým, že teplo dekoráciám dodá zlatá farba doplnená o textílie. Trendom sú, rovnako ako minulý rok ručne vyrobené dekorácie, ktoré tento rok doplnia aj motívy pripomínajúce mušle. Vianoce – Hravé inšpirácie >>

 

Slivkové Vianoce 2021: Módne aj dizajnérske trendy sa utvárajú mesiace vopred a inak to nie je ani v prípade vianočných dekorácií. V roku 2021 sa predpokladá využívanie hlbokých prírodných farieb. Slivková farba, červená pripomínajúca maliny či červná v odtieni červeného hrozna. Tieto farby doplnia strieborný a biely základ.

Pozrite si, aké ozdoby a dekorácie sú v kurze >>

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šéf Accenture: Ak už príde človek do kancelárie, malo by to dávať zmysel
 2. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok
 3. Šéf digitálnej platformy George: Čaká nás dekáda umelej inteligencie
 4. Spánok – základ pevných vzťahov
 5. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma
 6. Hodnota peňazí klesá, takto ich ochránite
 7. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 8. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 9. Ako ušetriť v domácnosti, keď ceny energií budúci rok stúpnu?
 10. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 1. Pestovateľské workshopy pre deti v Šamoríne
 2. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 3. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok
 4. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 5. Najmenšie ponožky sa už nestrácajú
 6. Zahraničná študentská mobilita bez bariér
 7. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 8. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 9. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov
 10. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 21 868
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 8 746
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 120
 4. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 5 876
 5. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 5 287
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 4 708
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 929
 8. Bratislavu bude sprevádzať luxus 3 676
 9. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 629
 10. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 566

Blogy SME

 1. Ladislav Stupak: Dukáty
 2. Anton Polakovič: Posledná bosorka?
 3. Viktor Pamula: Kultúrne a inkluzívne
 4. Alžbeta Szomolaiová: Klenovský Vepor 1338 m.n.m
 5. Martin Dorčák: Remišovej chýba zrkadlo
 6. Rudolf Pado: Vlčanov biznis alebo reálna pomoc krajine?
 7. Matúš Lazúr: Kde sa tlčú futbaloví dezoláti, polícia sa len prizerá a odrazu niet zodpovedných
 8. Štefan Vidlár: Tu účinkujem aj ja
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 13 254
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 10 475
 3. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 755
 4. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 5 626
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 547
 6. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 822
 7. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 316
 8. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 3 060
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Prezradíme, ako sa darilo slovenským tenistom a povieme si aj o možnej novej periodicite svetového šampionátu vo futbale.


6 h
Radoslav Lončík prekonal z penalty Jána Kasmana a pričinil sa o výhru Višňového nad Gbeľanmi 2:1.

Komentáre k zápasom 12. kola V. ligy.


20 h

Archeológovia odkryli viaceré nálezy z nádvoria kaštieľa i jeho okolia.


21 h
V zápase Bánová - Fiľakovo gól nepadol.

Komentáre k zápasom 12. kola III. a IV. ligy.


23 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nemocnica začala očkovať medzi prvými.


MOJ a 1 ďalší 14. okt

Môžu sa majitelia bytov brániť pred fajčiarmi na balkónoch? S otázkami sme sa obrátili na právnika, bytového správcu i realitného makléra.


21 h

Starostom Trenčianskej Turnej, Trenčianskych Stankoviec, Selca a Veľkých Bieroviec pretiekol pohár trpezlivosti. Sľuby od štátu im už nestačia.


18. okt

Archeológovia odkryli viaceré nálezy z nádvoria kaštieľa i jeho okolia.


21 h

Blogy SME

 1. Ladislav Stupak: Dukáty
 2. Anton Polakovič: Posledná bosorka?
 3. Viktor Pamula: Kultúrne a inkluzívne
 4. Alžbeta Szomolaiová: Klenovský Vepor 1338 m.n.m
 5. Martin Dorčák: Remišovej chýba zrkadlo
 6. Rudolf Pado: Vlčanov biznis alebo reálna pomoc krajine?
 7. Matúš Lazúr: Kde sa tlčú futbaloví dezoláti, polícia sa len prizerá a odrazu niet zodpovedných
 8. Štefan Vidlár: Tu účinkujem aj ja
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 13 254
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 10 475
 3. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 755
 4. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 5 626
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 547
 6. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 822
 7. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 316
 8. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 3 060
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu