ŽILINA. 125 predčasniatok sa vlani narodilo v žilinskej nemocnici, z nich najmenšie vážilo len 550 gramov. Starostlivosť o nedonosené bábätká patrí medzi jednu z najnáročnejších úloh jej novorodeneckého oddelenia.
Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline sa pripája k mnohým inštitúciám, ktoré si pripomínajú Svetový deň predčasne narodených detí. Na osvetu a podporu rodín s predčasne narodenými deťmi sa v tomto období rozsvietilo na purpurovo viacero budov a historických pamiatok.
V tomto roku sa v predvečer Svetového dňa predčasne narodených detí do fialovej farby zahalila po prvýkrát tiež hlavná budova polikliniky FNsP Žilina.
"Predčasne narodené deti si vyžadujú špecializovanú intenzívnu a dlhodobú starostlivosť, preto som rád, že na Jednotke intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti o novorodencov sa o ne stará špičkový tím našich odborníkov oddelenia neonatológie. Je veľmi dôležité, aby sme týmto deťom a ich rodinám vedeli zabezpečiť čo najlepšie podmienky pre ďalší vývoj a život,“ priblížil generálny riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina Igor Stalmašek.

Predčasne narodené bábätká sú narodené ešte pred 37. týždňom tehotnosti. Podľa informácií hovorkyne FNsP Žilina Lenky Zátekovej ide v žilinskej pôrodnici približne o každé trináste novorodeniatko. Viac ako polovica z nich sú chlapci.

„V spolupráci s oddelením gynekológie a pôrodníctva sa u nás rodia bábätká už od 28. týždňa tehotnosti. Žiadna mamička si takto svoj pôrod neplánuje, prirodzene sa preto okamžite objaví určitý strach a neistota, keďže každý jeden týždeň v brušku navyše je pre vývoj dieťatka dôležitý,“ uviedla primárka novorodeneckého oddelenia FNsP Žilina Katarína Jackuliaková s tým, že vďaka modernej medicíne a starostlivosti však dnes dokážu skoro všetky predčasne narodené deti zachrániť.
„Najmenším bojovníkom, ktorý vlani prišiel na svet v žilinskej pôrodnici, bol len 550-gramový chlapček, o ktorého sa následne starali kolegovia v nemocnici v Martine. Predčasniatka už od narodenia bojujú s viacerými zdravotnými ťažkosťami omnoho viac ako donosené deti, boj sa preto pre nás nekončí len záchranou dieťatka pri pôrode, ale ako to u nás hovoríme – detičky musíme „vypiplať“, pomôcť im prekonať rôzne problémy, ako sú najčastejšie ťažkosti s dýchaním, trávením či rôznymi infekciami, aby mohli ísť čo najskôr domov k ich blízkym,“ dodala Katarína Jackuliaková.