ŽILINA. Mestská hromadná doprava (MHD) v Žiline bude o päť mesiacov jazdiť podľa novej tarify. Na dnešnom videokonferenčnom rokovaní mestského zastupiteľstva poslanci schválili návrh predložený riaditeľom Dopravného podniku mesta Žilina (DPMŽ) Jánom Barienčíkom.
Úprava tarify, ktorá začne platiť od 1. apríla 2021, by mala podľa konzervatívnych odhadov zaručiť DPMŽ zvýšenie tržieb o minimálne pol milióna eur. Ďalších 150-tisíc eur očakáva DPMŽ z ročného poplatku, ktorý sa bude vyžadovať za uplatňovanie nároku na bezplatnú prepravu.

Podľa Barienčíka bola zmena tarify žilinskej MHD nevyhnutnosťou. "V cenovej oblasti sa tarifa nemenila už takmer 10 rokov. Priemerná výška cestovného je zrejme dlhé roky najnižšia na Slovensku. V roku 2019 bola cena priemerného cestovného 0,219 eura bez DPH. To má za následok každoročné vyššie požiadavky na výdavky mesta ako objednávateľa dopravných služieb," poznamenal Barienčík.
Nová tarifa síce zdražuje základné cestovné, ale vo väčšej miere zavádza elektronizáciu do nákupu a vybavenia dopravných kariet a predplatných cestovných lístkov.
"Zásadnou zmenou v navrhovanej tarife je to, že všetky cestovné lístky sú časové a prestupné na neobmedzený počet ciest podľa časovej platnosti cestovného lístka," zdôraznil Barienčík. Kým aktuálne v žilinskej MHD platia jedno- a dvojpásmové cestovné lístky, po novom budú mať všetky papierové i elektronické cestovné lístky 12-minútovú alebo 60-minútovú platnosť.
V žilinskej MHD chcú preferovať elektronické vybavovanie cestujúcich, elektronické cestovné bude v porovnaní s papierovými lístkami približne o štvrtinu lacnejšie. Elektronické cestovné lístky si navyše budú môcť cestujúci kupovať nielen prostredníctvom dopravnej karty, ale aj platobnej karty.
Najväčšia polemika medzi poslancami sa podľa očakávania viedla okolo bezplatnej prepravy žiakov či seniorov v kategórii od 62 do 69 rokov.
Tí by si mali možnosť uplatňovať si svoj nárok na bezplatnú dopravu až po zaplatení ročného 20-eurového poplatku.
Podľa poslanca Denisa Cádera nie je vhodné zaťažovať v čase koronakrízy seniorov a rodičov detí novým poplatkom. Proti zavedeniu poplatku boli aj členovia sociálnej komisie. "Zavedenie poplatku prinesie isté finančné prostriedky a ľudia s nárokom na bezplatnú dopravu sa budú aspoň minimálnym spôsobom podieľať na financovaní MHD," poznamenal poslanec Ján Pažický.
Aj viacerí ďalší poslanci označili 20-eurový poplatok za symbolický a v hlasovaní tak tesnou väčšinou dostal prednosť variant schválenia novej tarify aj s poplatkom.
Ako pripomenul primátor Peter Fiabáne, na zavedenie novej tarify do praxe od 1. apríla 2021 by v budúcom roku malo nadviazať spustenie integrovaného dopravného systému na území Žilinského samosprávneho kraja aj s účasťou žilinskej MHD.