Mestské prostredie a jeho kvalitu pozitívne ovplyvňuje jeho architektúra v podobe inštitucionálnych, komerčných a najmä občianskych budov a verejných priestranstiev. Architektúra sa tak stáva spoločenským zážitkom a vytvára puto k určitému miestu, čím sa zvyšuje potenciál nielen životnej ale i komunitnej úrovne.
Dlhotrvajúcu hodnotu pretavenú v podobe nových, kvalitných developerských projektov sa snaží priniesť iniciatívna developerská spoločnosť LICITOR, ktorá vyhľadáva opustené, spustnuté miesta a pretvára ich podobu s myšlienkou vytvoriť Stavby budúcnosti s úctou k minulosti, kedy sa aj s odstupom niekoľkých dekád budeme na tieto stavby pozerať s úžasom. „Naše projekty sa snažíme kreovať tak, aby obohacovali a zlepšovali život a každodenné aktivity obyvateľov a podporovali tak sociálnu interakciu,“ hovorí Patrik Kurimský, riaditeľ spoločnosti.

Stavby tohto developera nielenže spĺňajú základné požiadavky, ale dokážu inšpirovať a pozdvihnúť náladu. Prezentuje to i dokončený projekt WellPark, ktorý vnikol na verejnosťou zabudnutom mieste. Spája v sebe jedinečnú architektúru zasadenú do dnes už atraktívnej lokality neďalekého Sadu na Studničkách. Vo veľkej miere boli použité prírodné materiály a v kombinácii s oceľovou konštrukciou, prvkami cortenu a betónu tak vzniklo veľmi netradičné riešenie, ktoré bolo naviac obohatené rozmanitou výsadbou zelene v átriu budovy a jej okolí. Projekt je naviac ohľaduplný aj k životnému prostrediu, čo dokazujú vybudované zelené plochy, resp. strechy.


„Nielenže dotvárajú jedinečnú atmosféru, ale poskytujú dostatok miesta na vrátenie vegetácie tam, kde ubúda a ich využitie tak nie je len estetické,“ hovorí developer. „V zimnom období chráni pred chladom a v lete slúži zeleň ako ochrana budovy pred prehriatím. Vplyv však nemá len na samotnú budovu, kde je vysadená, ale i na okolité stavby a ulice, ktoré sa môžu prehrievať,“ hovorí projektový manažér Martin Pavlovič.


„Pri mnohých detailoch v interiéri sme sa rozhodli nechať otvorené ruky mladým firmám, čo nám na oplátku prinieslo viac kreatívne a inovatívne riešenia. Tie sme využili i pri zariaďovaní útulných apartmánov, ktoré dnes ponúkajú komfortné krátkodobé ubytovanie osobitého dizajnu s avantgardným vybavením, drevenými prvkami a prírodnými materiálmi,“ hovorí marketingová manažérka Michaela Zuzulová.
Pre svoju nevšednosť získal projekt významné ocenenie Stavba roka 2019 za Nápaditý architektonický koncept, za ktorým stojí i dlhoročná spolupráca spoločnosti s manželmi a architektmi Klenovičovými z A.R.K. ateliéru.
Spoločnosť LICITOR development je nominovaná i na ocenenie ASB Developer roka 2020 v segmente rezidencie s už spomínaným projektom WellPark a aktuálne rozostavaným projektom Piano Residence.

Dlho prázdna a opustená budova bude po jej kompletnej prestavbe poskytovať pohodlie mestského života, najmä pre svoju lokalitu v centre mesta. Táto stavba má už teraz zásadný vplyv na každodenný život ľudí a jej užitočnosť je daná tým v akej veľkej miere bude schopná splniť účel, pre ktorý bola určená. Stvárnenie fasád voľne odkazuje na hudobný nástroj piano z názvu projektu, čo sa prejaví v použití čiernych a bielych polí pripomínajúcich klávesy. Vo výsledku vznikne svieža nápaditá kombinácia prepojená dvoma štýlmi, založená na pozitívnom kontraste pôvodných a súčasných prvkov. Rovnako výrazným a ekologickým akcentom bude zelené átrium i zelená strecha, čo sa stáva akýmsi rukopisom developera.


„Portfólio našich projektov sa nezameriava len na rezidenčné a polyfunkčné stavby. Náš záujem bol nasmerovaný i na rokmi chátrajúci areál bývalých strojární v Martine, kde sme sa pustili do jeho náročnej obnovy. Tento projekt sme nazvali NORTH GATE. Na začiatku sme všetko úsilie venovali celkovému nastaveniu správy areálu a jeho údržby. Bola obnovená zimná a letná údržba komunikácií, zeleň vo vnútri areálu i strážna služba. Po tejto úvodnej etape sa začalo s koncepčnou projektovou prípravou areálu ako jedného celku. A od tohto momentu sme si mohli povedať, že začíname vytvárať najväčší brownfieldový projekt severného Slovenska predstavujúci revitalizáciu troch priemyselných výrobno-skladových hál o celkovej výmere 73 000 m2,“ hovorí riaditeľ Patrik Kurimský.
„Areál North Gate sa vzhľadom svoju polohu a kvalitu stáva lákadlom pre lokálne aj zahraničné výrobné, obchodné i logistické spoločnosti. V roku 2017 sme uskutočnili kompletnú rekonštrukciu prvej haly T4 bývalej Skúšobne motorov určenej pre konkrétneho zahraničného investora. V rovnakom roku sme začali s rekonštrukciou haly T10 bývalej Traktorárne. V tomto roku, t.j. roku 2020 sme sa pustili do naozaj zložitej rekonštrukcie najväčšej haly Veľkej Obrobne T42 s celkovou rozlohou 42 000 m2, ktorú plánujeme zrealizovať za pomerne krátke obdobie ďalšieho roka,“ hovorí technický riaditeľ Martin Jaroš.



Úspech developera sme zaznamenali aj pri tejto stavbe, ktorá je tiež nominovaná v rámci ASB GALA v segmente priemysel a logistika. Už teraz sa so záujmom tešíme, aké unikátne architektonické riešenia s úžitkovou a emocionálnou hodnotou spoločnosť prinesie mestu do budúcna. Viac o ich projektoch nájdete na www.development.licitor.sk