Sedem príbehov Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorých posunulo vzdelanie a odvaha

Prinášame vám príbehy absolventov Žilinskej univerzity v Žiline, ktorých život zavial do zahraničia.

Absolventi prichádzajú na trh práce opäť v roku zasiahnutom pandémiou koronavírusu. Tentoraz je však situácia ešte horšia.Absolventi prichádzajú na trh práce opäť v roku zasiahnutom pandémiou koronavírusu. Tentoraz je však situácia ešte horšia. (Zdroj: UNIZA)

Naši absolventi, Slováci žijúci v zahraničí, sú tým, čím chceli byť, sú samy sebou. Žijú to, čo chcú žiť, pracujú hlavne pre radosť a naplnenie. V obore, ktorý študovali na Žilinskej univerzite v Žiline (UNIZA), zostávajú aj v zahraničí. Zažili UNIZA a ďalej žijú podľa svojich predstáv.

Ing. Andrea Brezonaková, absolventka Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov (FPEDAS) UNIZA na Katedre leteckej dopravy už v štvrtom ročníku ako 21-ročná získala pracovnú ponuku kopilotky na typ Boeing 737 pre spoločnosť Seagle Air. Teória a výcvik na univerzite jej umožnili rozlet v kariére, za odporúčanie vďačí docentovi Dendisovi a za priateľskú atmosféru všetkým študentom, inštruktorom, technikom a zamestnancom letiska. Za hranice Slovenskej republiky ju priviedla globálna ekonomická kríza, na druhej strane však vnikla príležitosť pre nové skúsenosti v medzinárodnom prostredí a zdokonaľovanie sa v anglickom jazyku. Žila tri roky v lotyšskej Rige, predtým ako ju zamestnala agentúra Norwegian OSM UK. S bázou v londýnskom Gatwicku jej rozpis letov umožňuje dochádzať počas voľna domov, na Slovensko. Okrem doktorandského štúdia je aktívna v OZ Airliners.sk a na britských ostrovoch ako členka Národného výkonného výboru pre Britskú asociáciu dopravných pilotov. Vo výbore je jedinou ženou po veľmi dlhom období. V oboch krajinách sa tiež angažuje v spájaní dopravných pilotiek do skupín, v ktorých môžu vzájomne komunikovať a vymieňať si skúsenosti. „Žilinská univerzita v Žiline má svoj cveng a vo svojej profesii sa snažím, aby som jej bola dobrou vizitkou," povedala Ing. Brezonaková.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Čo môže dať technika hudbe a čo hudba technike? Emócie! Čítajte 

Ing. Peter Blaško vyštudoval odbor Priemyselné inžinierstvo na Strojníckej fakulte (SjF) UNIZA. Veľkou inšpiráciou a oporou mu bol profesor Gregor, ktorý mu pomohol uskutočniť štúdium Erasmus+ aj v druhom semestri na Technickej univerzite v Berlíne. Cieľom pobytu bol na začiatku hlavne nemecký jazyk a nadšenie pre nové skúsenosti so študijného pobytu v zahraničí. Náročné a niekedy aj nové skúšky v Nemecku prijal ako obohacujúcu výzvu, ktorú si chcel zopakovať aj v praxi. Po ukončení štúdia na SjF sa zamestnal v inžinierskej kancelárií v Nemecku, pracoval pre Mercedes-Benz v Sindelfingene a momentálne pracuje na projekte BMW. Skúsenosti z dvoch nemeckých koncernov, ktoré vyrábajú inovatívne a technologicky vyspelé automobily, skvelé pracovné tímy špecializovaných odborníkov a rovnako udržateľné koncepty spoločnosti pre potreby ľudí, sú aj naďalej silnými dôvodom, pre ktorý ho práca napĺňa. S bývalými spolužiakmi a kolektívom SjF komunikuje cez sociálne siete.

SkryťVypnúť reklamu

Ing. Tomáš Piatrik, PhD. stretol počas svojho štúdia na Fakulte elektrotechniky a informačných technológií (FEIT) UNIZA, Katedra multimédií a IKT,talentovaných ľudí, priateľov a kolegov zo všetkých kútov Slovenska. Mnohí ho inšpirovali osobnostnými kvalitami a prístupom k životným situáciám, čo ho motivovalo k cestovaniu a rozšíreniu si skúseností štúdiom a prácou v zahraničí. Počas jeho doktorandského štúdia na FEIT mu doc. Roman Jarina povedal o otvorenej doktorandskej pozícii na Queen Mary University of London, s ktorou vtedy spolupracoval. Ing. T. Piatrik tu dodnes pracuje ako vedecký pracovník a projektový manažér výskumného pracoviska Multimedia and Vision Research Group. Rovnako je zakladateľom spoločnosti Opinyour s.r.o. vyvíjajúcej novú generáciu sociálnej mobilnej aplikácie, ktorej cieľom je zjednotiť ľudí z celého sveta pre dobročinné ciele a aktivity. Ing. T. Piatrik, PhD. celý svoj študijný, akademický a profesijný život žije s ľuďmi a pre ľudí, ktorých prepája najmodernejšími technológiami. Na FEIT UNIZA je Klub absolventov a priateľov FEIT, ktorý sa snaží poskytnúť priestor pre vzájomný kontakt a spoluprácu s fakultou. Kvôli skvelému kolektívu, kontaktu s expertmi a novým výzvam.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Žilinská univerzita v Žiline patrí medzi top tri najlepšie univerzity na Slovensku Čítajte 

Bc. Dušan Cáder je absolventom Stavebnej fakulty (SvF) UNIZA, ktorý sa po ukončení prvého ročníka štúdia rozhodol navštíviť svoju vysnívanú krajinu Nórsko. Prvý let do Bergenu mu učaroval a rozhodol sa, že zostane dlhšie. Pracoval ako tesár, učil sa nórsky jazyk a rozličné spôsoby staviteľstva aj v nórskej škole. Keďže vzdelanie a diplom otvárajú dvere do sféry vyššieho poznania a príležitostí, rozhodol sa aj diaľkovo doštudovať staviteľstvo na Svf Žilina. V Nórsku považujú Slovákov z univerzitným diplomom za všestranne talentovaných a kreatívnych, s rozsiahlymi znalosťami rôznych oborov sú preto veľmi žiadanými a oceňovanými. D. Cáderovi sa páči kultúra nórskej spoločnosti a vysoká kvalita života. V súčasnosti pracuje ako asistent stavbyvedúceho v regionálnej firme a založil si živnosť v obore staviteľstva. Vysoké odborné znalosti z oboru staviteľstva na SvF, obľúbený program AutoCAD a nórsky jazyk mu vytvorili vynikajúce predpoklady pre dosiahnutie tejto práce, kde je štandardom recyklovať takmer 90% všetkého stavebného odpadu a nemať stres, ale pohodu v práci, ktorá ho hlavne baví.

Ing. Pavel Nerheš je absolventom študijného programu Bezpečnostný manažment na Fakulte bezpečnostného inžinierstva (FBI) UNIZA. Tento program mu poskytol komplexný základ v odbore bezpečnosti a umožnil mu absolvovať kurz odbornej spôsobilosti v oblasti SBS a BOZP. Na akcii Firemné dni FBI UNIZA spoznal svojho prvého zahraničného zamestnávateľa v Českej republike (ČR). Po nadobudnutých skúsenostiach v SBS firme pokračoval v kariére Projekt Managera v spoločnosti G4S v ČR, ktorá je celosvetovým lídrom v oblasti integrovaných bezpečnostných riešení a služieb. Pôsobí v 90 krajinách na celom svete, centrálne vedenie je v Londýne, takže znalosť anglického jazyka je veľmi dôležitá. Aktuálne P. Nerheš pracuje na pozícii Project & Development Manager na tuzemských a zahraničných projektoch a v oblasti bezpečnostného poradenstvo v ČR. Na vlastnom príklade a s dôrazom na pestrú ponuku možnosti, ktoré môžu mladí ľudia využívať už počas štúdia, na stážach, v Erasmus+ programoch poukazuje na príležitosti, ktoré sa neodmietajú. G4S je súčasťou Erasmus+ programu a s FBI podpísalo memorandum o spolupráci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ing. Ján Janovic úspešne absolvoval Fakultu riadenia a informatiky (FRI) UNIZA programom druhého stupňa Aplikované sieťové inžinierstvo. Už počas štúdia našiel uplatnenie v žilinských IT firmách, ale aj v študentskej organizácii UNIZA zabezpečujúcej internet a sieťové služby ubytovaným študentom na internátoch. Podarilo sa mu získať niekoľko víťazstiev v národných kolách odbornej súťaže Networking Academy Games a ďalšie ocenenia za bakalársku a diplomovú prácu, ktoré sa týkali vývoja open-source sieťových protokolov. Tieto výsledky mu umožnili účasť na viacerých medzinárodných konferenciách a vytvorený zdrojový kód je dnes súčasťou oficiálnej a voľne dostupnej distribúcie softvérového balíka FRR, určeného pre operačné systémy Unix/Linux. Momentálne pracuje v českej medzinárodnej spoločnosti ALEF NULA na pozícii Team Leader pre Datacenter Networking tím. Implementuje sieťové riešenia pre medzinárodných klientov a získal aj jeden zo svetovo najcennejších sieťových certifikátov Cisco Certified Networking Expert. Vynikajúci učitelia s vedomosťami svetovej úrovne a vnútorná túžba skúšať nové veci ho nasmerovali ku konkrétnym cieľom, ktoré mu plnia množstvo jeho snov.

Jana Khahil žije v Izraeli, kde si po 20 ročnej úspešnej kariére v leteckej doprave, plnej výziev a životných skúšok, uvedomila, že má sny, ktoré zostali nesplnené. Jedným z nich bolo písanie, zaznamenávanie príbehov spoločnosti, ktorá ju obklopuje a ktorá je komplikovaná rovnako ako zaujímavá aj pre jej priateľov a známych žijúcich na Slovensku. J. Khahil vyštudovala preto seniorskú školu žurnalistiky na Univerzite tretieho veku (U3V) UNIZA a zároveň sa sama stala lektorkou prednášok “ Cesty vzdelávania” pre študentov U3V. Byť seniorom je pre ňu oslobodzujúce. Vzdelávanie, objavovanie a učenie sa považuje za celoživotnú púť, plnohodnotnejší a spokojnejší život zároveň.

Absolventi z UNIZA, žijúci v zahraničí, sú inšpiratívni a autentickí. Niektorí odišli kvôli vyšším ambíciám alebo pridanej hodnote, iný z dôvodov spoznávania, objavovania a napĺňania osobnostných potrieb, ktoré sú prepojené s dosahovaním profesijných cieľov. Všetkých však spája silné vzdelanostné zázemie a komunita priateľov a učiteľov, ktorú zažili na UNIZA.

Žilinská univerzita v Žiline

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 7 096
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 900
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 114
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 5 955
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 231
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 777
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 619
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 137
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Spadol na neho konár.


Fedor Blaščák hovorí o vandalizme.


17
Budova na Hviezdoslavovej ulici prejde obnovou.

Pobočka pošty v nej funguje ďalej.


Vlaková patrola ZSSK na Rušňoparáde 2025.

Spoločné rodinné výlety, detská fantázia rozbehnutá na plné obrátky a zážitky, na ktoré sa nezabúda.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu