Ďalšia rana pre reštaurácie

Zákazníkov im zobrala korona, o tržby prídu aj po zrušení gastrolístkov.

(Zdroj: TASR)

Podnikatelia z gastrobiznisu sa obávajú o svoje tržby a návštevnosť. Gastrosektor na Slovensku funguje z viac ako 50% na predajoch obedových menu a gastrolístky prinášajú ročne vyše 400 miliónov eur do reštaurácií. Proti ich zdobrovoľneniu sú aj odborári. Viceprezidentka KOZ SR Monika Uhlerová hovorí, že na prvý pohľad to vyzerá ľúbivo, ale zároveň táto zmena skrýva v sebe viacero rizík, ktorých negatívny efekt sa môže prejaviť s odstupom času. „Môže to spôsobiť, že zamestnanec obmedzí svoje stravovanie, čo môže mať negatívny vplyv na jeho zdravie. Gastrolístky v akejkoľvek forme motivujú zamestnanca k pravidelnému stravovaniu. Taktiež vyplácanie finančnej sumy namiesto stravných lístkov môže vytvoriť psychologicky a opticky klamlivý dojem, že zamestnanec zarába viac. Čiže na prvý pohľad lákavo znejúca alternatíva hotovosti by sa postupne „stratila“ v samotnej mzde. Podporujem maximálnu mieru elektronizácie stravných lístkov, ale nesúhlasíme s ich nahradením hotovosťou.“

SkryťVypnúť reklamu

Odborári sú presvedčení, že rušenie gastrolístkov povedie k poklesu záujmu o stravovacie zariadenie na Slovensku. Podobný názor vyjadrujú aj podnikatelia z gastrobiznisu. „Zdobrovoľnenie stravných lístkov je pre závodné kantíny vážny úder,“ hovorí Rastislav Hodas zo spoločnosti Slovtrend. „Obávame sa, že po tom, čo sme ledva prežili koronakrízu, tak náš podnik zasiahne práve zrušenie gastráčov. Vláda zvyšovanie nominálnej hodnoty stravného lístka zmrazila, ale nám súčasne rastú ceny vstupov, čo nám teda dvakrát nepomáha.

Poskytovateľom ubytovacích služieb znížili DPH na 10%, prečo to neurobia aj pre gastro biznis? Zamestnanci si v dnešných časoch krízy spomínanú hotovosť radšej ušetria a nezaobstarajú si teplé jedlo,“ dvíha Rastislav Hodas varovný prst.

SkryťVypnúť reklamu

„Nie je mi jasné, z akého dôvodu sa ide meniť zabehnutý systém,“ krúti hlavou Pavol Mrázik, prevádzkovateľ reštaurácie Kazačok. „Tie peniaze nielenže odídu z našich reštaurácii a obchodov, ale oni odídu aj zo Slovenska. Ľudia začnú nakupovať v Čechách, v Poľsku a v Maďarsku, dostanú tam kúpiť lacnejšie potraviny, pretože všetky susedné krajiny majú na potraviny menšiu DPH ako my. Myslím si, že to bude pre reštaurácie s menučkami likvidačné,“ predpovedá Pavol Mrázik. Svoj názor pridáva aj Rudolf Kučák z Boston-Bistro cafe v Čadci: „Diskutovaná téma, ktorá by rozhodne nemala byť šitá horúcou ihlou. Práve naopak, do verejnej diskusie by sa mali zapojiť aj reštaurácie a zamestnávatelia, pretože nás to najviac postihne. Pre niektorých to dokonca môže byť veľmi zle, až likvidačné,“ hovorí Kučák na rovinu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prídu ľudia o gastrolístky?

Horúca téma rozdeľuje vládu a zamestnávateľov aj zamestnancov, na poplach bijú reštaurácie aj celý gastrobiznis. Minister hospodárstva Richard Sulík pripravuje na najbližšie rokovanie vlády návrh, v ktorom sa zamestnanec má rozhodnúť, či chce príspevok na stravu na výplatnej páske alebo mu vyhovujú gastrolístky. O názor sme požiadali zástupcov zamestnávateľov: Mária Lelovského z Republikovej únie zamestnávateľov a Miriam Filovú z Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení.

Avizujú vám zamestnávatelia, čo si myslia o vyplácaní v hotovosti?

Miriam Filová, Asociácia zamestnávateľských zväzov

Sú za zavedenie plošnej a povinnej elektronizácie. S takouto úpravou zákona nesúhlasia. Myslíme si, že zamestnávateľ, ktorý platí 55 % z príspevku, by mal mať možnosť rozhodovať o jeho forme. Obávame sa masívneho nárastu administratívnej záťaže, ktorá by hrozila v prípade, že by v spoločnostiach museli paralelne fungovať rôzne typy stravného – kantína, stravné lístky a karty a nakoniec aj hotovosť. Možnosť výberu zamestnanca by ohrozila aj fungovanie kantín, keďže nižší počet stravníkov by mohol znamenať, že kantíny by zamestnávateľovi vytvárali neudržateľnú stratu.

Odborári vidia cestu v elektronizácii systému poskytovania príspevkov. Čo si o tom myslíte?

Mário Lelovský, Republiková únia zamestnávateľov

Kvalitná elektronizácia systému môže podstatne znížiť administratívnu náročnosť, ale úplne ju neodstráni. Keby bol systém už dávno plne elektronizovaný, tak by možno zamestnávatelia neboli z toho celého takí frustrovaní. Ľudia dávno používajú kreditné karty a platia hlavne bezhotovostne a popri tom majú v peňaženkách farebné papieriky, stravenky. Ak by stravenkové spoločnosti predstavili také benefity, ktoré zamestnancov alebo zamestnávateľov presvedčia, že sú pre nich prínosom a pridanou hodnotou, tak sa môžeme o tom baviť.

Zamestnávatelia

Čo si myslíte o návrhu zákona z dielne ministra Richarda Sulíka, ktorý hovorí o tom, že zamestnanec si vyberie či chce hotovosť alebo gastrolístky?

Peter Kováč, Termálne kúpalisko Podhájska

Nečakal som od pravicovo-liberálneho ekonóma-politika, ktorý presadzuje pragmatické riešenia, že navrhne najkomplikovanejšie z možného a to administratívne najnáročnejší variant. Rozhodovanie na strane zamestnanca je absurdné.

Martin Hubinský, Panoráma Nitra

Počul som, že ak bude zamestnanec požadovať hotovosť, tak budem musieť držať peniaze v pokladni a viesť k tomu ďalšiu evidenciu, tak to je fakt super nápad a uľahčenie podnikania.

Norbert Varga, Alufenst Tuko

Žiadny výber, nech je to celé elektronické, nech nás to nezaťažuje.

Dagmar Potočárová, Dadas, s. r. o. Trenčín

Ešte viac komplikovať život podnikateľom sa už nedá? Zvyšuje sa len byrokracia. Buď nech to nechajú ako je, alebo nech sa zavedie len príspevok na stravu.

Miroslav Murčo, Moget a.s. Bratislava

Od vlády všetci očakávame zlepšenie podnikateľského prostredia, ktoré verím aj nastane. Ale dávať v tomto prípade, len na výbere zamestnancov, nie je práve najšťastnejšie riešenie.

Ladislav Kamenický: „Nedajte si stravné lístky, najete sa viac!“

Bývalý minister financií Ladislav Kamenický na svojej facebookovej stránke píše: „Vláda chce dať na výber – buď si požiadate o stravné lístky alebo o hotovosť. Tá sa javí na prvý pohľad ako výhodnejšie riešenie kvôli možnosti širšieho použitia, ale má to ešte aj iné stránky.“

  1. Zo stravného lístka neplatíte dane ani odvody, pričom je jedno, či máte stravný lístok v papierovej alebo elektronickej podobe. T.z. použitím stravného lístka sa najete viac ako zaplatením za stravu v hotovosti!
  2. Stravný lístok striktne oddeľuje vašu mzdu od vášho nároku na stravné. Časom, keď si už na stravné lístky ani nespomeniete, sa vám zleje vaša mzda a stravné a stane sa zložkou nahrádzajúcou nárast vašej mzdy. Nerobte to!
  3. V koronakríze hovoríme o podpore slovenskej ekonomiky a najmä o podpore gastro prevádzok, ktoré utrpeli asi najviac. Stravný lístok je vlastne voucher, ktorý tomu môže pomôcť. Miniete ho na Slovensku, podporíte domácu spotrebu a zároveň podporíte aj slovenské reštaurácie a gastroprevádzky.
  4. Matovičova vláda zmrazila stravné, napriek tomu, že náklady na stravu stúpli. Úplná hlúposť! Vláda mala namiesto zmrazenia hodnoty stravného lístka urobiť presný opak. Mohla tento systém použiť na dočasnú podporu domácej spotreby a tým podporiť slovenskú ekonomiku! Zvýšenie hodnoty stravného lístka o štátom dotovanú čiastku by spôsobilo len minimálne náklady.
  5. Štátna dotácia na stravné lístky môže byť námetom na výnimku zo štátnej pomoci z Bruselu, samozrejme je to potrebné preveriť. Ak by to nešlo, tak zaviesť voucher na gastro a kultúru po vzore Belgicka by nemal byť žiadny problém.
  6. Európska komisia povolila členským krajinám už vyše 200 výnimiek zo štátnej pomoci, čo je v priemere 7 výnimiek na jednu krajinu. Slovensko doposiaľ využilo v rámci koronakrízy len dve vynimky (mzdové dotácie, kompenzácie nájomného), čo je žalostne málo. Vyhovárať sa pritom na Brusel je absolútne scestné, nakoľko sme ako krajina podali žiadosti oproti iným krajinám veľmi neskoro a Európska komisia schvaľuje tieto žiadosti veľmi promptne.
  7. Pandémiu sme zatiaľ zvládli dobre, ale, žiaľ, v zvládaní jej ekonomických dôsledkov prepadáme. Obávam sa, že vysvedčením tejto vlády bude enormný nárast nezamestnanosti, čo ma vôbec neteší!
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 438
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 112
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 020
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 688
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 076
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 930
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 594
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 533
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 982
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 991
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 438
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 326
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 630
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 866
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 815
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 9 887
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 982
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 991
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 438
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 326
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 630
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 866
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 815
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 9 887
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu