Regionálne týždenníky MY prinášajú ďalší diel diskusnej relácie Pod rúškom informácií.
Diskutujú riaditeľka Národnej agentúry programu ERASMUS+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu (SAAIC) Alexandra Junášková a riaditeľ Národnej agentúry programu ERASMUS+ pre mládež a šport (IUVENTA) Peter Kupec.
13:00 Alexandra Junášková vysvetľuje, že program ERASMUS je veľmi masívny program, ktorý z hľadiska vzdelávania a odbornej prípravy pokrýva všetky skupiny žiakov i pedagogických a odborných pracovníkov na všetkých stupňoch vzdelávania. Najdôležitejšia misia programu ERASMUS+ je medzinárodná výmena zameraná na študijné pobyty a zlepšenie vzdelávacích procesov. Spomína Týždeň odborných zručností alebo Európsku značku jazykov.
13:09 Peter Kupec potvrdil, že program je určený pre širokú skupinu ľudí a dobrovoľníkov. Aktivity počas koronakrízy ovplyvnili mladých ľudí, nielen slovenských študentov, ale aj tých, ktorí prišli na Slovensko z cudziny. "Mobilita má byť zameraná ako nástroj pre mladých ľudí, aby získali kompetencie pre svoj budúci život."
13:12 "Prvýkrát sme sa stretli s náznakom, že sa niečo deje, keď nás koncom januára začali kontaktovať vzdelávacie inštitúcie, ktoré mali naplánované aktivity v Taliansku," hovorí o počiatkoch náznakov koronakrízy Alexandra Junášková.
"Vzdelávacie inštitúcie začali hľadať variantné riešenia, ako poskytnúť vzdelávanie a partnerské aktivity. Postupne sa gro aktivít posunulo k virtuálnym aktivitám," podotkla o novej skúsenosti.
"Bolo veľa prípadov, ktoré sme museli individuálne rieši. Napríklad dobrovoľníčka zo Španielska zostala na Slovensku., alebo počas zatvorenia hraníc zostala Grékyňa v Rakúsku. Museli sme nájsť alternatívne riešenia," spomína si Peter Kupec.
Alexandra Junášková doplnila, že okrem riešení problémov konkrétnych ľudí, riešili finančné dopady koronakrízy.
13:16 Tým že je program ERASMUS medzinárodný, situácia sa vyvíjala veľmi dynamicky. Veľmi často sa nás pýtali, či môžu cestovať, ako cestovať. Študenti i prijímatelia grantov boli však chápaví a snažili sa flexibilne reagovať na situáciu.
13:19 Natália Zámečníková z Ekonomickej univerzity v Bratislave študovala v čase koronakrízy v programe v Granade v Španielsku. "Odhadovali sme, že niečo kritické príde. Zo začiatku sme premýšľali, že počkáme tri týždne, alebo mesiac v Španielsku a všetko bude v poriadku. No nebolo to tak. Týždeň po vyhlásení stavu núdze v Španielsku som sa rozhodla vrátiť na Slovensko," spomína Natália na svoju repatriáciu z Madridu. Vyučovanie sa čoskoro obnovilo online a jej začiatok absolvovala zo štátnej karantény.
"Učitelia zo zahraničnej univerzity zareagovali pohotovo a tri dni po vyhlásení núdzového stavu prešli na online vyučovanie. Keďže som sa dostala do štátnej karantény v horách, nemali sme dobré internetové pripojenie. Vymeškala som celý týždeň online vyučovania. Učitelia to však brali tolerantne a online hodiny som si už z domu pozrela z nahrávky."
13:24 Alexandra Junášková: "Borili sme sa na začiatku s tým, čo odkázať ľuďom, či sa majú zo zahraničia vrátiť, alebo nie. Pravidlá programu ERASMUS sú identické vo všetkých európskych krajinách. Keďže program nepredpokladal pandémiu, bolo treba nastaviť úpravu pravidiel, aby boli ľudia čím menej postihnutí aj z hľadiska štúdia, nestratili týždne vo výučbe," hovorí o tom, s čím sa na začiatku v Európskej komisii museli rýchlo vysporiadať. Dohodlo sa, že študentov nebudú postihovať, ale sa ich budú snažiť podporiť.
13:30 Pre sektor mládeže je charakteristické neformálne vzdelávanie, mimoškolské vzdelávanie a osobné interakcie, spoznávanie kultúry krajín. "To najpodstatnejšie, čo program ERASMUS+ prináša sú osobné kontakty, osobné zážitky. Prechod do online vyučovania je asi najzávažnejšie, čo koronakríza priniesla," poukazuje Alexandra Junášková s tým, že osobná skúsenosť je najpodstatnejšia v celom programe. "Nebolo jasné, či aj virtuálne aktivity budeme považovať za oprávnenú aktivitu. Európska komisia povedala áno, ale len v najnevyhnutnejších prípadoch."
13:35 Riaditeľ Národnej agentúry programu ERASMUS+ pre mládež a šport (IUVENTA) Peter Kupec: "Stretli sme sa so situáciou, ktorú nikto nepredpokladal. Musím poďakovať nášmu tímu, že rýchlo dokázali prejsť na online nástroje."
13:43 Alexandra Junášková hovorí o dočasnom riešení v programe ERASMUS+ prostredníctvom zmiešanej mobility, keď časť aktivít bude v e-leaarningu a časť v reálnom prostredí v konkrétnej krajine. Fyzická prítomnosť sa nebude vyžadovať. Nie je jasné, ako sa bude vyvíjať pandemická situácia vo svete. Mnohé vysoké školy zo zahraničia hlásia, že nebudú prijímať študentov na zimný semester, alebo budú uznávať dištančné štúdium.
"Vieme ponúknuť to, že budeme konzultovať každý jeden projekt od prípadu k prípadu, či sa môžu zmeniť partneri, alebo niektoré aktivity pretransformovať na online," upozorňuje Peter Kupec s tým, že dnes ešte nemožno povedať, ako bude program vyzerať a kedy sa vráti do koľají pred pandémiou.
13:51 Alexandra Junášková potvrdila, že program bude naďalej existovať, pretože má obrovskú pridanú hodnotu, jeho štruktúra sa nezmení a nebudú v ňom žiadne dramatické zmeny. "Program ERASMUS by mal byť zelenší, prístupnejší a priateľskejší pre znevýhodnené skupiny. Smerujeme k digitalizácii budúceho programu, papierovačky nahradíme digitálnymi zmluvami a digitálnym podpisom."
13:56 "Ja by som na ERASMUS+ nezanevrela a ak bude možnosť, rada by som program ešte raz využila," uzavrela študentka Natália Zámečníková.