Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Fakulty Žilinskej univerzity v Žiline vybrali najlepšie záverečné práce

Sedem fakúlt Žilinskej univerzity v Žiline vybralo z viac než 2000 záverečných prác študentov sedem najlepších, ktoré ovplyvňujú súčasnosť.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: UNIZA)

Výber témy, spracovanie cieľa, správna metodika, prepojenie s praxou, s požiadavkami na trhu práce a v spoločnosti spolu so silným zázemím modernej univerzity so špičkovým vybavením a kvalitnými zamestnancami. Toto všetko vytvára úspech záverečných prác, diplomoviek, ktoré sú podmienkou ukončenia druhého stupňa vysokoškolského štúdia. Za nimi stoja študenti, úspešní inžinieri a magistri, vedci aj výskumníci, kvalifikovaní odborníci zo Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA).

Prečítajte si tiež: Žilinská univerzita v Žiline ponúka nové študijné programy Čítajte 

UNIZA každoročne vyberá a oceňuje najlepšie záverečné práce študentov, ktoré nominujú fakulty. V roku 2019 každá fakulta vybrala jednu najúspešnejšiu diplomovú prácu (DP), ktorú vytvoril jej študent alebo študentka a má významný vplyv na súčasnú spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu

DP Automatizácia vedenia električky na električkovej dráhe s podporou systému CBTC na Fakulte prevádzky ekonomiky dopravy a spojov (FPEDAS) sa zaoberá návrhom prvkov automatizácie pre vedenie električkových dráhových vozidiel, výpočtom spotreby energie pri automatizovanom režime jazdy a niekoľkými variantami optimalizácie spotreby energie spolu s vyhodnotením. DP Ing. Kataríny Janurovej bola spracovaná na základe jej spolupráce a praxe (ako aj KŽD) v spoločnosti SIMCON, ktorá poskytuje konzultačné služby a vyvíja simulačné a optimalizačné softvérové nástroje pre racionalizáciu prevádzky dopravných logistických systémov. DP je príkladom veľmi dobrej spolupráce Katedry železničnej dopravy (KŽD), jej študentov a absolventov, čo sa odrazilo na jej samotnom spracovaní, ako aj využití výsledkov pre pôvodnú spoločnosť, a teda pre prax.

SkryťVypnúť reklamu

Najvýznamnejšou DP roka 2019 na Strojníckej fakulte (SjF) je DP zameraná na vytvorenie výpočtového programu s grafickým používateľským prostredím použitím softvérového balíka Matlab. Tento výpočtový balík má k dispozícii bezplatne každý zo zamestnancov a študentov univerzity, rieši širokú škálu problémov z rôznych vedeckých oblastí, a preto je využívaný i mnohými komerčnými firmami. DP Vytvorenie výpočtového programu pre riešenie prútových sústav v programe MATLAB od Ing. Alžbety Bakošovej bola riešená ako súčasť výskumného projektu KEGA. Vytvorený program sa používa vo vzdelávaní na SjF v rámci bakalárskeho štúdia. Na výsledky tejto DP nadväzujú ďalšie DP riešené v aktuálnom akademickom roku.

Na Fakulte elektrotechniky a informačných technológií (FEIT) Ing. Samuel Potančok v DP navrhol a realizoval funkčné Meracie zariadenia na optimalizáciu pohonnej jednotky pre RC modely a UAV zariadenia. Riešil hardvérovú aj softvérovú časť systému, ktorý zobrazuje namerané údaje na LCD displeji a zaznamenáva ich do externej pamäte. Ide o veľmi zaujímavú a praktickú aplikáciu s vysokým potenciálom aj pre komerčné využitie, čo vždy nebýva výsledkom DP. Realizácii konštrukcie zariadenia na vysoko profesionálnej úrovni predchádzali virtuálne vytvorené 3D modely, ktoré študent precízne vytvoril v mechanickej aj elektronickej časti zariadenia. Testovací stand (meracie zariadenie) poskytuje unikátne riešenie, ktoré nemá v komerčnom prostredí žiadneho konkurenta.

SkryťVypnúť reklamu

Ing. Jozef Gábor zo Stavebnej fakulty (SvF) v DP Degradačné funkcie premenných parametrov netuhých vozoviek riešil aktuálnu problematiku rozvoja cestnej siete na Slovensku. Zameriaval sa na moderné diagnostické metódy hodnotenia parametrov cestnej siete ako sú drsnosť a rovinatosť vozoviek. Vývoj týchto parametrov sa modeloval prostredníctvom sofistikovaných experimentálnych zariadení. Výsledky boli zakomponované do informačného systému cestnej databanky, čím sa umožnil optimálny výpočet ekonomickej efektívnosti prostredníctvom výnosových analýz. Práca využíva najmodernejšie diagnostické metódy a výpočtové programy v rámci tvorby informačného systému cestnej infraštruktúry, je prínosom pre správcov cestných komunikácií a ďalších študentov, ktorí môžu s funkciami ďalej pracovať.

Témou najlepšej záverečnej práce na Fakulte bezpečnostného inžinierstva (FBI) bol Vplyv komunikačných prostriedkov na funkčnosť lavínových vyhľadávačov od Ing. Andreja Zeliezka. DP bola vybratá z dôvodu poukázania laickej, ale aj odbornej verejnosti na existujúci problém ovplyvňovania lavínových vyhľadávačov mobilnými komunikačnými prostriedkami a to najmä pri zásahoch Horskej záchrannej služby. Zistené poznatky boli aplikované v praxi s cieľom zvýšiť bezpečnosť osôb pohybujúcich sa v prostredí ohrozenom lavínami. Práca poukazuje na potrebu zmeny metodiky vyhľadávania zasypaných osôb, kde pri hľadaní bude potrebné upraviť rozstup medzi záchranármi, vzhľadom na možné rušenie signálu. Práca ako celok je teoreticko-praktická štúdia a jej výsledky sú priamo uplatniteľné v praxi.

Najlepšia záverečná práca roka 2019 na Fakulte riadenia a informatiky (FRI) je DP Reverzibilná extrakcia príznakov od Ing. Matúša Mrázika. DP sa zaoberá témou rozpoznávania vzorov pomocou neurónových sietí. Rozpoznávanie vzorov hrá dôležitú úlohu v oblastiach analýzy dát a data miningu, využíva sa napríklad v oblastiach ako počítačové videnie či rozpoznávanie hlasu. Autor DP vyvinul aj metódu na odhaľovanie cudzích vzorov v dátach, čo umožní detegovať tieto vzory a zároveň pomáha pri výskume a lepšom porozumení správania a rozhodovania neurónových sietí. DP postúpila do finále prestížnej súťaže diplomových prác IT Spy medzi osem najlepších diplomových prác vytvorených na informatických fakultách v Čechách a na Slovensku. DP bola na základe verejného hlasovania na stránkach súťaže ocenená Cenou verejnosti.

Prečítajte si tiež: Žilinská univerzita spolupracuje pri riešení znižovania znečistenia ovzdušia Čítajte 

Diplomová práca Axiologická dimenzia fenoménu smrti vo filozofickej reflexii je dielom Mgr. Damiána Michalca z Fakulty humanitných vied (FHV). DP prezentuje fenomén smrti vo filozofickom myslení analýzou literárnych prameňov. Prínosom práce je predstavenie fenoménu smrti z hľadiska pojmov, komplexu, z pohľadu filozofie, biomedicíny, práva, náboženstva a z historického pohľadu. DP je písaná odborným jazykom a miestami poetikou, cez objektívnu analýzu chce vytvoriť u čitateľa názor na smrť samotnú. DP môže slúžiť aj ako sprievodca o smrti k seriálom a filmom, ktoré najčastejšie produkuje Netflix. Smrť ako hodnota a motivácia? Áno. DP vyzýva na vzdelávanie sa v tejto oblasti a následné vytváranie vlastného poznania v hodnotových škálach v každom smere.

Aj záverečná práca študentky Ľudmily Budayovej z Univerzity tretieho veku (U3V) je výnimočná. Téma práce Miesto seniora v rodine kedysi a dnes je realistickým pohľadom na úlohu a postavenie starého rodiča v rodine a súčasne seniora v spoločnosti. Poukazuje na to, že základné ľudské hodnoty lásky a porozumenia sa nemenia, mení sa len forma ich odovzdávania. Aj keď najúčinnejší je osobný kontakt, seniori si uvedomujú, že aj medzigeneračná komunikácia prostredníctvom moderných technológií je v dnešnej dobe pre ich aktívny a plnohodnotný život nevyhnutná. Dôkazom toho bolo aj aktuálne obdobie izolácie počas koronakrízy. Sociálne siete a virtuálna komunikácia s najbližšími mnohým seniorom zachránila vzťahy aj zdravie.

„Odporúčam všetkým študentom, aby zvážili možnosť vlastnej diplomovej práce, lebo tam je najväčšia pravdepodobnosť, že do nej vložia všetko. Bude ich to baviť a veľmi veľa sa pritom naučia, čo je prospešné pre ich budúce zamestnanie. Netreba sa báť zvoliť si náročnejšiu tému, pretože na UNIZA je množstvo šikovných ľudí, ktorí radi poradia. V konečnom dôsledku môže byť výsledkom práce úžitkový vzor, patent alebo unikátny nápad,“ povedal Ing. Samuel Potančok, absolvent UNIZA.

„Zo Žilinskej univerzity v Žiline vychádzajú skutočne vynikajúci a talentovaní absolventi, ktorí sa už počas štúdiá profilujú prostredníctvom odborných študijných programov, riešení projektov alebo medzinárodných skúseností a nachádzajú tak lepšie uplatnenie v praxi. Výsledky ich záverečných prác len podčiarkujú ich silnú motiváciu a cieľavedomosť,“ povedal prof. Ing. Jozef Jandačka, PhD., rektor UNIZA.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 4. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 7. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 1. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 2. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 3. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 4. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 7. V uliciach Košíc vyzbierali dobrovoľníci 26 ton odpadu
 8. Výlety na mieru pre celú rodinu
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 413
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 805
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 402
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 8 650
 5. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 421
 6. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 3 954
 7. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 815
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 193

Blogy SME

 1. Ľubomír Maretta: Trauer
 2. Anna Miľanová: Matrioška a zmätok... 2022
 3. Vladimír Hrach: Uvidieť a precítiť
 4. Rastislav Puchala: Viktorova zakáľačka
 5. Jana Hanuliaková: Pani Remišová, konajte!
 6. Věra Tepličková: Cieľom novej reformy je, aby sme uvideli, čo sme zatiaľ nevideli
 7. Štefan Vidlár: Nádzej zvíťezí
 8. Martin Fletcher: Video: Pomůžete vybrat potřebnou částku na automobil pro těžce nemocnou Zuzanku?
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 18 071
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 11 713
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 10 908
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 8 777
 5. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 882
 6. Andrej Kiska: Pomôžme Cigánom dostať sa tam, kam tak mnohí chcú. 3 189
 7. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 186
 8. Monika Kusendová: Bežky-pešky po Chorvátsku: Od Cresu, cez Krk, Rab až do Národného parku Velebit 2 867
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Róbert Janikovský.

Žilinská univerzita má ambíciu organizovať medzinárodné preteky.


2. júl
Martin Kramara bude pôsobiť v Žiline.

Od roku 2014 pôsobil na poste hovorcu KBS.


TASR 1. júl

Víťazom podujatia sa stal klub MFK Bytča.


(red) 30. jún
Ilustračná foto.

Neváhajte a kontaktujte priamo prezidenta klubu alebo trénerov jednotlivých kategórií.


30. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Ľubomír Maretta: Trauer
 2. Anna Miľanová: Matrioška a zmätok... 2022
 3. Vladimír Hrach: Uvidieť a precítiť
 4. Rastislav Puchala: Viktorova zakáľačka
 5. Jana Hanuliaková: Pani Remišová, konajte!
 6. Věra Tepličková: Cieľom novej reformy je, aby sme uvideli, čo sme zatiaľ nevideli
 7. Štefan Vidlár: Nádzej zvíťezí
 8. Martin Fletcher: Video: Pomůžete vybrat potřebnou částku na automobil pro těžce nemocnou Zuzanku?
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 18 071
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 11 713
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 10 908
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 8 777
 5. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 882
 6. Andrej Kiska: Pomôžme Cigánom dostať sa tam, kam tak mnohí chcú. 3 189
 7. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 186
 8. Monika Kusendová: Bežky-pešky po Chorvátsku: Od Cresu, cez Krk, Rab až do Národného parku Velebit 2 867
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu