Hmyzie domčeky sa stávajú čoraz obľúbenejším artiklom v našich záhradách. Nielenže plnia dizajnovú a dekoratívnu funkciu, ale sú veľmi prospešné pre hmyzie spoločenstvá. Prvý veľký hotel pre hmyz bol vybudovaný nedávno v Bytči. Jeho obyvatelia budú monitorovaní na kamerách.
Asi v polovici marca dobrovoľníci občianskeho združenia Letobiel postavili v lokalite Veľká Bytča grandhotel pre hmyz.
Ide o prvý existujúci veľký hmyzí hotel v tomto území. Grandhotel preto, lebo samotný objekt je vysoký takmer dva metre a „obyvatelia“ hotela majú k dispozícii až päť poschodí. Skelet pozostáva prevažne z chemicky neošetrených materiálov, bez akýchkoľvek povrchových úprav.

Strecha s asfaltovými šindľami má za účel odpudzovať vodu a zároveň udržiavať teplo. Priamo pod strechou sa ponechali voľné priestory pre tie druhy hmyzu, ktoré si sídla tvoria samy. Celý objekt je obohnaný pletivom, aby ho ochránilo pred hlodavcami a vtákmi. Výplň príbytkov tvoria rôzne materiály ako napríklad tehly, smrekové šišky, slama, bambus, makovice, kôra, kartón alebo polienka.
Pridanou hodnotou grandhotela sú osadené webkamery, ktoré budú počas vegetačného obdobia monitorovať aké druhy hmyzu sa tu usídlia. Polročný živý prenos bude premietnutý do finálneho filmu o živote hmyzu.
„Väčšina ľudí má z hmyzu prirodzenú obavu. Život hmyzu je pritom neskutočne zaujímavý. Priblížiť svet hmyzu pozorovaním jeho života v jeho prirodzenom prostredí pomôže napríklad deťom získať vedomosti o tomto živočíšnom druhu a zvýšiť ich záujem o ochranu životného prostredia. Veď príbytky pre hmyz prilákajú viac druhov aj väčší počet opeľovačov a dravcov z ríše hmyzu, ktoré nám výrazne pomáhajú v biologickej ochrane rastlín,“ uviedol Roman Grešák, predseda OZ Letobiel.
Hmyzí grandhotel už v súčasnosti eviduje prvých ubytovaných klientov. Napríklad včelu samotárku, ktorá podobne ako včela medonosná opeľuje naše rastlinky a je prospešná a nenahraditeľná pre náš ekosystém. Hmyzí hotel obľubujú aj motýle, mole, lienky alebo čmeliaky. Región Bytča je špecifický výskytom rôznych druhov motýľov. V katastri Bytče sa zistilo až 40 druhov motýľov s dennou aktivitou.
OZ Letobiel a jeho poľský partner OZ Stowarzyszenie Sólkiczora sú autormi spoločného projektu pod názvom „Interkulturálne vzdelávacie aktivity v oblasti environmentálnej výchovy – Hmyzí hotel“, určeného najmä pre deti a mládež. Jeho hlavným cieľom je zážitkové vzdelávanie a priblíženie sveta hmyzu v jeho prirodzenom prostredí. Mikroprojekt je realizovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.