Sú ich stovky. Pomáhajú seniorom s nákupmi, rozdávajú rúška pre bezdomovcov, ohrozené skupiny, či ľudí v núdzi. Dávajú rady na telefóne ako zvládnuť ťažkú situáciu a odpovedajú na otázky o zdraví. Pomáhajú v domovoch sociálnych služieb i v zdravotníckych zariadeniach.
Bez dobrovoľníkov by samosprávy len veľmi ťažko plnili úlohy, ktoré im pribudli v týchto týždňoch. Keďže sa situácia na fronte v boji s koronavírusom upokojila a v žilinskom regióne je stále veľa rúk, ktoré sú ochotné nezištne pomáhať, Rozvojová agentúra Žilinského samosprávneho pre nich našla ďalšiu potrebnú činnosť.
Vyzvala k aktivite skupiny ľudí, ktoré sa nemôžu pozerať na neporiadok vo svojom okolí, pri cestách, v blízkosti kultúrnych pamiatok, či areálov škôl. Koordinátor projektov Marcel Rypák potvrdil, že dobrovoľníkov, ktorí sa prihlásili v online dotazníku, podporovali aspoň na diaľku materiálnou pomocou.

„Posielame im baličky, ktoré obsahujú vrecia, vesty, rukavice a iné vecné predmety ako aspoň malú odmenu za ich ochotu a nasadenie robiť prácu, ktorú im nikto nekáže a predsa to robia. Takto kraj aspoň na diaľku pomáha dobrovoľníkom a váži si ich prácu a nasadenie,“ predstavil projekt Marcel Rypák.
Spolu s kolegami si pritom vzal po palec mimoriadne znečistený úsek cesty pod Strečnom. Kopy neporiadku, rozhádzané pneumatiky, zápach a preplnené odpadkové koše. Koniec zimy priniesol na ceste medzi Žilinou a Martinom veľmi smutný pohľad na súvislú skládku odpadov, ktorá sa vinula popri najfrekventovanejšej komunikácii prvej triedy.
Odpad nie je len od vodičov, ktorí miesto využijú na odpočinok počas jazdy, ale ľudia z okolia tu umiestňujú komunálny odpad, staré pneumatiky a elektroniku.

„Tu sme chceli ísť príkladom a ukázať ako vážne je znečistené Strečno a je treba s tým niečo robiť, aby sa tomu predchádzalo,“ poukázal na motiváciu vyčistiť niektoré najšpinavšie úseky cesty pod hradom Marcel Rypák. „Išlo nám nie len o to vyčistiť Strečno či iné miesta, ale z dlhodobého hľadiska upozorniť ľudí, aby predchádzali znečisťovaniu. Príroda je tu pre nás všetkých.“ Výsledkom brigády je 30 vriec plných odpadu.
Spojnicu medzi západom a východom, cestu I/18, spravuje Slovenská správa ciest. Tá si čistenie okolia odpočívadiel a ciest objednáva na žilinskej župe. Na Hornom Považí takto župa zabezpečuje poriadok na deviatich odpočívadlách a odstavných plochách, ktoré spravuje Slovenská správa ciest. Upratovanie zbytočných skládok berie cestárom čas, ktorý by mohli venovať údržbe iných cestných úsekov.