ŽILINA. Postupné uvoľňovanie pandemických opatrení teší športovcov. V pondelok 27. apríla tréningovú činnosť obnovili žilinské kluby FBC Grasshoppers AC UNIZA Žilina a Hádzanársky klub Slovan Malá Fatra, o týždeň neskôr sa k nim pripojili bedmintonisti BO AC UNIZA Žilina. Na spoločnom tréningu sa v priebehu uplynulého týždňa stretli aj mládežníci MsHKM Žilina.
Všetky tieto tréningy mali spoločné tri aspekty – športovci trénovali vonku, v malých skupinkách a s dostatočnými odstupmi.

„Deti zareagovali veľmi rýchlo a všetci prišli s úsmevom na tvári,“ prezradila Renáta Bartková, trénerka mladých hádzanárov. Spolu s kolegami pripravili pre hádzanárov plán tréningov. Môžu si vybrať z troch dní a v rámci nich z troch termínov: „S trénermi si navzájom koordinujeme tréningovú náplň. Deťom odporúčame zúčastniť sa dvoch tréningov denne, ak to stíhajú. Dodržiavame nariadenia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.“
S podobnou reakciou svojich členov sa stretlo aj vedenie florbalového klubu. „Tréningy sú dobrovoľné a nikoho sme do nich nenútili. Boli sme však príjemne prekvapení odozvou hráčov. Hoci trénujú v päťčlenných skupinách, so spoločnými tréningami sú spokojní a pochvaľujú si ich. Predsa len, florbal je kolektívny šport. Je rozdiel trénovať individuálne alebo v menších skupinách,“ povedal Daniel Baránek z FBC Grasshoppers AC UNIZA Žilina.
Zaujímavý postreh pridal Ladislav Koribský, tréner bedmintonového oddielu AC UNIZA Žilina: „Hráči prišli na tréning v hojnom počte, ale myslím si, že viac ako oni sa z obnovených tréningov tešia ich rodičia. Im viac prekáža, že ich deti nemajú pohyb. Mám pocit, že drvivá väčšina detí v súčasnosti nemá problém žiť bez akéhokoľvek pohybu. Nemajú potrebné návyky a športový krúžok s tým až tak veľa neurobí. Keď ísť von znamená maximálne zamieriť do nákupného centra či do kina, niet sa čomu čudovať.“
Makajú na kondícii a individuálnych zručnostiach
Koronavírus predčasne ukončil sezónu ľuďom naprieč celým športovým spektrom. Športovci tak makajú najmä na kondícii a individuálnych zručnostiach

„Súťaže sú pozastavené a netušíme, kedy sa rozbehnú. Fungujeme, akoby nám začala letná príprava. Rozvíjame rýchlosť, silu, vytrvalosť, ohybnosť a koordináciu všeobecnými podnetmi, ktoré majú bedminton čo najmenej pripomínať. Od neho máme teraz pauzu. O to viac si ho užijeme, keď sa vrátime do telocvične,“ hovorí Ladislav Koribský.
Florbalové Kobylky trénujú aj s hokejkou v ruke: „Hlavná časť tréningovej jednotky je zameraná na rozvoj kondičných schopností hráčov a rozvoj herných činností jednotlivca. V rámci rozvoja kondičných schopností hráčov sa zameriavame na posilňovanie horných, dolných končatín a trupu s vlastnou hmotnosťou. V rámci rozvoja herných činností jednotlivca sa sústredíme na základné herné činnosti jednotlivca, a to vedenie loptičky, prihrávku, spracovanie, streľbu či streľbu po prihrávke.“
Vonkajšie tréningy halových športovcov
Keďže hádzaná, bedminton aj florbal sú v súťažnej podobe halovými športmi, zaujímalo nás, ako sa ich tréneri popasovali s prípravou a jednotlivými cvičeniami v exteriéri.

„Musel som si rozšíriť obzory a niečo nové naštudovať. Súčasné podmienky ešte bránia osobnému kontaktu, takže veci ako naháňačka, štafety či kolektívne športové hry sa robiť nedajú. Ďalšou novinkou je pre mňa prispôsobovanie sa počasiu a intenzívnejšia komunikácia s rodičmi a zverencami o tom, čo vôbec bude tréning. Na to som pri bedmintone doteraz nebol zvyknutý,“ zareagoval tréner žilinských bedmintonistov.
Hádzanárov vonkajšie tréningy nezaskočili. „Pred každou sezónou sa musíme pripravovať aj v exteriéri a naberať kondíciu. Teraz ideme v podstate odznova do ďalšej sezóny a zameriavame sa na všeobecnú pohybovú prípravu. Takže na rozvoj rýchlosti, obratnosti, sily aj vytrvalosti. Všetko má svoje pravidlá a význam. Hádzaná je koordinačne a kondične náročný šport, takže deti majú najbližšie dva mesiace čo robiť aj vonku,“ uzavrela Renáta Bartková.