Žilinská župa predáva Ciachovňu. Sporí sa o cenu s investorom komplexu Elektrárne

Historickú budovu v centre Žiliny župa ocenila za 557-tisíc eur.

Ciachovňa. Ciachovňa. (Zdroj: MESTO ŽILINA)

ŽILINA. V týchto dňoch sa už malo pracovať na projekte revitalizácie mestského bloku Elektrárni v centre Žiliny. Spoločnosť Istrofinal tu chystá obnovu jednej z architektonicky najzaujímavejších stavieb v centre Žiliny – budovy Elektrární a dostavbu ďalších objektov. Vznikne tak rozsiahly priestor na bývanie, komerčné, ale aj kultúrne a spoločenské využitie.

Zámer však paradoxne stojí na Ciachovni, ktorá je uprostred vnútrobloku. Vlastníkom historickej parnej elektrárne je Žilinský samosprávny kraj. Hoci má župa vydané stavebné povolenie na rekonštrukciu objektu, nedarí sa jej nájsť zdroje na financovanie obnovy národnej kultúrnej pamiatky. Ciachovňu ponúkla na predaj Istrofinalu, ale za sumu, s ktorou investor nesúhlasí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Martina Remencová tvrdí, že župa nechce brzdiť rekonštrukciu celého priestoru, ale ide jej korektnú dohodu tak, aby pri obnove historickej stavby boli zachované jej pamiatkové hodnoty a objekt sa aj po zmene majiteľa využíval na kultúrne účely. Dnes však Žilinský samosprávny kraj nevie zabezpečiť, aby mohli byť práce na výstavbe projektu Elektrárne a obnove Ciachovne koordinované.

Prečítajte si tiež: Žilinsky lekár Hajdák: Pandémiu považujem za varovný prst, náš spôsob života je neudržateľný Čítajte 

„Keďže župa nedisponuje dostatočnými vlastnými zdrojmi a je pri rekonštrukcii odkázaná na “cudzie zdroje”, investor má obavu, že zo strany ŽSK nedôjde k obnove Ciachovne v termíne, ktorý bude korešpondovať s termínmi prestavby ostatných budov komplexu a tým by narúšal celý urbanisticko-architektonický koncept. Závažným je aj fakt, že práce na rekonštrukcii jednotlivých objektoch musia prebiehať v určitej následnosti, keďže súčasťou projektu je aj výstavba podzemných garáží,“ obhajuje župa svoj zámer odpredať budovu, z ktorej sa už v roku 1908 zásobovala Žilina elektrickou energiou.

SkryťVypnúť reklamu

Ciachovňu nepotrebujú

Predseda predstavenstva spoločnosti Istrofinal Slavomír Bodis tvrdí, že Ciachovňu, ktorej rekonštrukcia je odhadovaná na viac ako 1,2 milióna eur, pre svoj projekt nepotrebujú.

Napriek tomu išli do rokovania so župou a chcú budovu odkúpiť a obnoviť. „Nechceme, aby naďalej chátrali všetky tieto objekty v centre mesta a preto sa snažíme hľadať možnosti, ako aj tieto významné národné kultúrne pamiatky zachrániť,“ vysvetľuje Slavomír Bodis záujem o dohodu so župou.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným MYregiony.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C6VCB na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 996
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 6 868
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 121
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 5 637
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 234
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 831
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 624
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 442
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu