Dnes je MUDr. Jozef Hajdák obvodným lekárom, ktorý má svoju ambulanciu v centrálnej budove žilinskej polikliniky. Pýtali sme sa ho, v akom režime funguje v súčasnosti a v čom sa líši situácia dnes v období koronavírusu od situácie v „normálnom“ režime.
Pán doktor, máte zvýšený počet pacientov teraz v období infekcie koronavírusom?
- Naopak, pacientov v ambulanciách máme málo, zato máme množstvo telefonátov – niekedy aj 70 denne – často nestačíme dvíhať slúchadlá. Väčšinou ide o žiadosti na predpis liekov, ktoré predpisujeme elektronicky. Tak ako inde vo svete, funguje tzv. telemedicína – ukázalo sa, že naozaj nie je potrebné, aby každý pacient navštívil svojho lekára 12-krát do roka. Každý pacient, ktorý ma potrebuje navštíviť, sa telefonicky ohlási z domu a telefonicky sa ohlási aj na chodbe polikliniky. Dvere do čakárne mu otvára sestrička. Každý musí mať rúško alebo respirátor FFP2 bez ventila. Pacientov s respirátorom FFP3 s filtrom nevpúšťame, pretože tieto respirátory nás ohrozujú vypúšťaným vzduchom z úst pacienta. Eventuálne je možnosť prekrytia respirátora rúškom.
Ordinujete v obvode Hliny 7, ktorý je charakteristický väčším počtom starších obyvateľov, prejavuje sa to nejako?
- Áno, v obvode Hliny VII žije veľa seniorov a z toho vyplýva aj ich zvýšená chorobnosť.

Aké choroby prevládajú v tomto období?
- V tomto období sa vyskytujú bežné ochorenia, začínajú alergie, vymizli klasické virózy. Sú nadmerné požiadavky na vystavenie PN z nemedicínskych dôvodov.
Môže pacient dnes k vám slobodne voľne prísť, alebo máte stanovený nejaký špeciálny režim? Máte upravené ordinačné hodiny?
- Ordinačné hodiny nemám upravené, akurát o hodinu skracujem predĺžené ordinačné hodiny v utorok a vo štvrtok.
Vykonávate aj návštevy pacientov v domácej liečbe?
- Výnimočne áno – u ležiacich pacientov, keď je nutné pacienta vyšetriť.
Keď vonku pred poliklinikou čakajú pacienti k rôznym lekárom, nehrozí im zvýšené riziko nakazenia?
- Neviem, že by pred poliklinikou čakalo veľa pacientov, všeobecne v areáli nemocnice je skôr prázdno. V prípade viacerých ľudí sú medzi nimi nutné odstupy dva metre.
Ak by som mal nejaké zdravotné príznaky ako zvýšenú teplotu a podobne a bol vaším pacientom, aký mám zvoliť postup, ak potrebujem pomoc a vylúčiť pochybnosť, že som nakazený koronavírusom Covid-19?
- Ak nie je vylúčené ochorenie COVID-19, tak vám pošlem žiadanku na vyšetrenie sterov na tento vírus, objednáte sa telefonicky. Na odbery prídete autom do nemocnice a čakáte na výsledok – do 48 hodín vám výsledok príde sms-kou. Ak vyšetrenie odporúčam ja, tak za vyšetrenie neplatíte. Môžete sa prihlásiť aj ako samoplatca, vtedy zaplatíte za vyšetrenie 76 eur. Pri teplote užijete Paralen, pri vysokých teplotách nad 38 stupňov Celzia zavoláte na 112, pošlú vám tím v špeciálnom oblečení, ktorý vám urobí doma stery na COVID-19 a prípadne zváži odvoz na príslušné oddelenie nemocnice. V žiadnom prípade nejdete k lekárovi ani na pohotovosť.
Pamätáte si počas vášho pôsobenia lekára na nejakú podobnú vážnu situáciu, podobnú epidémiu, i keď lokálneho charakteru?
- Nie, za 46 rokov lekárskej praxe som sa s takouto epidémiou nestretol.

Žilinská nemocnica pred časom zrušila svoje infekčné oddelenie, napriek tomu, že disponovala špičkovým infektológom MUDr. Igorom Štúrom. Čo bolo dôvodom k tomuto kroku? Považujete to za správne rozhodnutie?
- Túto otázku treba položiť kompetentným. Považujem to za zlé riešenie. Zrušené boli aj iné lôžkové oddelenia. Sme taká zvláštna fakultná nemocnica – bez infekčného, kožného, pľúcneho a krčno-nosno-ušného oddelenia(ORL). Tieto oddelenia veľmi chýbajú.
Chránite sa nejakým špeciálnym spôsobom pri vyšetrení pacienta? Musí sa chrániť aj pacient nejakým špeciálnym spôsobom? Prešiel už vašou ambulanciou človek, u ktorého bol neskôr diagnostikovaný koronavírus?
- Používame rúško, rukavice, často dezinfikujeme povrchy a kľučky v ambulancii. Zatiaľ neviem o žiadnom mojom pacientovi, ktorý by mal potvrdený COVID-19. Pacient, ktorý vstupuje do ambulancie, musí mať rúško.
Niektorí pacienti signalizujú problém nedostatku niektorých liekov. Nedá sa zohnať Paralen, nie je dostupný Artrotec, vyradený bol pomerne rozšírený liek Rivotril. Majú sa pacienti obávať nedostatku liekov?
- Problémy s liekmi boli už pred pandémiou. Rivotril chýba na trhu vyše roka. Nedostatok Paralenu ale vznikol, až keď vypukla pandémia. Väčšina liekov sa dá nahradiť inými, ale niektoré nie (napr. pre onkologických pacientov).
Je možné, aby sa pacienti s vysokým krvným tlakom alebo kardiaci predzásobili svojím liekom? Na aké dlhé obdobie môžete maximálne predpísať lieky?
- Lieky môžeme predpisovať najdlhšie na 3 mesiace.
Hrozí budúci nedostatok dovozových liekov?
- Na túto otázku neviem odpovedať.
Môžete sa s čitateľmi podeliť o nejakú zaujímavú príhodu z vašej lekárskej praxe?
- Príhod mám až-až, často ide o brepty. Napríklad: pán doktor: bolia ma ajfelovky (namiesto achilovky). Ale brepty sa podaria aj mne: opýtal som sa pacienta, či je pravičiar, namiesto či je pravák (našťastie, bol obidvoje).
V súčasnosti mnohí ľudia i odborníci robia predikcie, ako bude prebiehať a kedy sa skončí táto kríza. Máte aj vy svoju predikciu?
- Asi nikto nevie, kedy sa kríza skončí. Myslím si, že môže trvať do konca tohto roka... Ale možno aj dlhšie...

Niekto prirovnáva súčasnú pandémiu koronavírusu k biblickej potope. Považujete túto udalosť za Boží trest alebo za niečo, čo nás má transformovať k tomu, aby sme boli lepší ako jednotlivci i celé ľudstvo?
- Považujem túto pandémiu za varovný prst, že spôsob života, ktorý žijeme, je neudržateľný a zvrátenosti, ktoré presadzujeme za normálne, nie sú v súlade s Božími ani s prírodnými zákonmi. Medzi všetkým zlom, ktoré sa šíri vo svete, podľa mňa dominuje útok proti inštitúcii rodiny.
Ste považovaný za morálnu autoritu, ako lekár i politik ste vždy stáli v službe ľuďom. Čo bolo a je zdrojom vášho prístupu k životu?
- Politikom som bol krátko, od 1. 1. 1993 sa ČSFR rozdelila a Federálne zhromaždenie, samozrejme, skončilo. Aj tak to bola pre mňa zaujímavá skúsenosť.
Som veriaci človek a viera bola a je pre mňa fundamentom pre môj život.
Práca lekára ma stále napĺňa. Znie to možno neuveriteľne, ale ja sa do práce stále teším – aj po 46 rokoch od promócie.
Aké posolstvo by ste odkázali ľuďom?
- V čínštine je znak znamenajúci krízu zložený z dvoch častí: nebezpečenstvo a šanca. Verím, že medicína objaví liek alebo vakcínu aj proti tomuto vírusu, ale dovtedy sa musíme správať zodpovedne a chrániť seba aj druhých.
Autor: Ľubomír Bechný