Na čistotu a úpravu ulíc, parkov a verejných priestorov sú Žilinčania zvlášť citliví a s údržbou už dlhodobo pomerne nespokojní.
Upozorňujú na odpadky, špinavé cesty a chodníky. Na jar sú nespokojní s nepokosenenými priestranstvami, pretože najmä v sídliskových vnútroblokoch trvá veľmi dlho, kým príde rad na prvé kosenie. Kritizujú slabo ošetrované stromy, ktoré v letných horúčavách nemá kto popolievať a spomínajú na časy, keď verejné priestory v Žiline hrali farbami vysadených kvetinových záhonov.

Na jeseň sa šmýkajú na nepozametanom lístí, ktoré na mnohých miestach zostáva neodhrabané. V zime sa zase čaká na sneh, a keď napadne, väčšinou to na komunikáciách zle dopadne a na cestárov sa valí kritika, že kalamitu nezvládli.
"Vnímam, že Žilinčanov trápi nečistota a neporiadok v uliciach, v parkoch, na verejných priestranstvách. Vidíme to na množstve každodenných podnetov,“ potvrdil oprávnenosť kritiky na údržbu verejného priestoru primátor Peter Fiabáne. Hoci sa zvýšila intenzita kosenia i letnej údržby komunikácií a nastavili sa nové pravidlá pri zimnej údržbe ciest a chodníkov, stále to nestačí.
Dve alternatívy
Radnica cíti nespokojnosť obyvateľov a chce správu verejného priestoru od základu zreformovať. V hre je zriadenie technických služieb mesta, alebo nájdenie nového dodávateľa služieb na správu verejného priestranstva.
„Zriadenie komunálnych služieb mesta je jedno z riešení, nevylučujeme ani nové zabezpečenie externých dodávateľov v menšom množstve verejným obstarávaním, ktoré by obsiahlo všetky požiadavky mesta,“ naznačil plány hovorca mesta Vladimír Miškovčík.
V súčasnosti sa o verejný priestor v krajskom meste stará niekoľko externých spoločností. Mesto im ročne platí viac ako 2 milióny eur, no zďaleka nie je spokojné. Problémom je, že starostlivosť o verejný priestor je rozdelený nesystémovo medzi množstvo externých dodávateľov, ale aj nízka intenzita jednotlivých úkonov. Niektoré činnosti nie sú pokryté vôbec, ako čistenie prístreškov MDH, či odburinenie častí komunikácií.