Nedostatky na ministerstve kultúry sa ukázali v čase pandémie

Regionálny týždenník MY Žilinské noviny prináša ďalší diel diskusnej relácie Pod rúškom informácií.

Uzavreté priestory divadiel, múzeí, galérií a kultúrnych inštitúcii by mohli byť po nútenom prerušení svojej činnosti pre hrozbu šírenia koronavírusu otvorené v septembri. Múzeá v exteriéroch, či zrúcaniny hradov by po prestávke mohli privítať návštevníkov už v lete. Skonštatovala to ministerka kultúry Natália Milanová v diskusii regionálnych týždenníkov MY Pod rúškom informácií.

Ministerka Milanová v diskusnej relácii regionálnych týždenníkov MY Pod rúškom informácií potvrdila, že Ministerstvo práce, sociálnych veci a rodiny vydalo nové usmernenie, ktorým spresnilo definíciu samostatne zárobkovo činných osôb, ktoré majú nárok na príspevok z prvej pomoci.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka tomu aj ľudia v slobodných povolaniach, v prípade, že nie sú v pracovnom pomere, získajú potrebnú pomoc. Rezort kultúry tiež vybojoval pomoc pre jednoosobové eseročky a dohodárov.

„Je tu ešte jedna skupina, ktorým zatiaľ nevieme pomôcť. Ide o ľudí s trvalým pracovným pomerom, ale s veľmi nízkou hodnotou zárobku a zároveň je SZČO a vypadáva z možnosti príspevku. Veľmi by sme chceli zabojovať o túto skupinu, aby sme im dokázali pomôcť. Sme v živej medzirezortnej komunikácie a verím, že bude úspešná,“ povedal ministerka kultúry Natália Milanová.

Umenie udržiava pri živote

Priznala, že o pomoc štátu žiada veľké množstvo umelcov, skupín, či kultúrnych inštitúcií. „Máme už identifikované najohrozenejšie skupiny štátnych i neštátnych inštitúcii, dohodli sme sa, že zriadime pracovnú skupinu pre dopady koronavírusu. Diskutujeme o tom, komu by sme vedeli pomôcť a ako. Na každú pomoc budeme však potrebovať peniaze.“

SkryťVypnúť reklamu

Natália Milanová nesúhlasí s atakmi na signatárov, ktorí požadujú od štátu pomoc pre záchranu kultúrnych inštitúcií i podporu ľudí, ktorí v kultúre pracujú. Upozorňuje na to, že aj v tomto čase, keď sú ľudia nútení zostať zatvorení doma, je umenie to, čo mnohých udržiava pri živote a prináša potešenie. „Mnoho ľudí si neuvedomuje, že umenie je na každom kroku. Či sú to filmy, hudba, upravený park alebo dizajnový výrobok. Nemôžem súhlasiť s názormi, že umenie je nepotrebné.“

V diskusii poukázala aj na problémy kultúry na Slovensku. Tá je podľa nej dlhé roky na chvoste záujmu aj z pohľadu politiky a pre rezort kultúry je vyčlenený vždy najmenší balík peňazí. „Vyrástol nám obrovský dlh a potrebujeme dať do kultúry oveľa viac peňazí. Všade v Európe je kultúra oblasť, ktorá si na seba vie zarobiť. Oblasť kreatívneho priemyslu má veľký kultúrno-hospodársky potenciál s obrovským rastom. My sme ten potenciál nevyužili. Verím, že nasledujúce štyri roky sa zlepšia podmienky a ľudia si uvedomia, že kultúra sú úžasné hodnoty, ktoré častokrát vedia vyrobiť peniaze pre celú krajinu,“ vyjadrila nádej nová ministerka kultúry.

SkryťVypnúť reklamu

Kultúra konfrontovaná s číslami

Hoci dva roky sa v kresle opozičnej poslankyne venovala kultúre a vedela, čo ju môže na ministerstve čakať, napriek tomu je každý deň konfrontovaná s niečím, čo ju prekvapí. „Ministerstvo sa za roky rokúce dostalo do biedneho stavu, je to výsledok posledných desaťročí. Všetky nedostatky sa ukázali v čase pandémie,“ poukázala na stav rezortu ministerka Milanová a naznačila že aj do oblasti kultúry musí nové vedenie vniesť ekonomické ukazovatele.

„Kultúra, ktorá má nevyčísliteľnú hodnotu, bude musieť byť konfrontovaná s číslami a s dátami, so štatistikami. Na všetko sa musíme pozrieť inými očami a musíme zistiť, ako ušetriť aj z toho mála.“

Oživenie by do oblasti kultúry a umenia mohli priniesť súkromné zdroje. „Všetci si uvedomujeme, že súkromné investície patria do kultúry a teraz by sme im mali dať priestor, aby aj ľudia, ktorí do kultúry investujú, vnímali, že je to záležitosť prestíže, a aj ľudia vnímali takéto investície pozitívne. Takéto predstavy a ilúzie vždy končili na múre ministerstva kultúry. Verím, že aj oni budú nášmu zákonu o sponzoringu naklonení,“ podotkla ministerka Natália Milanová.

Celý záznam z diskusie s minsterkou kultúry si môžete pozrieť tu:

Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 082
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 012
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 124
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 5 270
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 236
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 844
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 624
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 500
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu