Piatok, 7. august, 2020 | Meniny má ŠtefániaKrížovkyKrížovky
KOMERČNÝ ČLÁNOK

Pripomíname si 20. výročie Svetového dňa duševného vlastníctva prostredníctvom inovácií Žilinskej univerzity v Žiline

Témou tohtoročného Svetového dňa duševného vlastníctva je význam inovácií a zelených technológií pre budúcnosť planéty.

Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA) vyvíja úsilie pri skúmaní, inováciách, kreativite a ochrane duševného vlastníctva. Podporuje a šíri inovácie a zelené technológie prostredníctvom študentov a zamestnancov fakúlt v spolupráci s Centrom pre transfer technológií UVP UNIZA v regionálnom i medzinárodnom podnikateľskom ekosystéme.

Duševné vlastníctvo a jeho ochrana sú spojené aj s aktuálnymi úlohami, či už je to pomoc v boji proti COVID-19 alebo riešenia v oblasti zelených technológií, ktoré chránia životné prostredie a používajú všetky zdroje udržateľnejší spôsobom.

Skryť Vypnúť reklamu

UNIZA je aktívna v počte podávaných patentových prihlášok a prihlášok úžitkových vzorov. Pôvodcami duševného vlastníctva sú zamestnanci Žilinskej univerzity a študenti (najmä doktorandi). Výsledkom ich vedeckej, výskumnej, pedagogickej alebo inej činnosti, ktorá vznikla plnením pracovných alebo študijných úloh sú inovatívne riešenia s potenciálom uplatnenia do praxe alebo ďalšieho výskumu a vývoja.

UNIZA boli v roku 2019 udelené 2 patenty, ktorých pôvodcami je Fakulty elektrotechniky a informačných technológií (FEIT) a do registra úžitkových vzorov bolo zapísaných 20 úžitkových vzorov, ktorých pôvodcami sú FEIT, Strojníckej fakulta, Fakulty bezpečnostného inžinierstva a Výskumné centrum UNIZA (VC UNIZA). Bol udelený aj 1 európsky patent, ktorý má UNIZA v spolumajiteľstve s ETOP Alternative Energy, s. r. o. a jeho pôvodcom je VC UNIZA. Komplexnú podporu v procesoch ochrany duševného vlastníctva poskytuje zamestnancom a študentom UNIZA Centrum pre transfer technológií Univerzitného vedeckého parku UNIZA (CTT UVP UNIZA), ktoré od svojho vzniku úzko spolupracuje s ÚPV SR ako aj CVTI SR.

Skryť Vypnúť reklamu

UNIZA prostredníctvom zmysluplných projektov, ktoré formujú novú generáciu potenciálnych budúcich lídrov, smeruje úsilie tam, kde to má zmysel – k mladým uvedomelým ľuďom. Úspešný príbeh aplikácie TrashOut, ktorá pomáha k čistejšej planéte už v 110 krajinách sveta, sa začal písať na Fakulte riadenia a informatiky UNIZA v roku 2012. Zo študentského nápadu vznikol globálny projekt Slovenska, ktorý ľuďom uľahčuje lokalizáciu nelegálnych skládok a pomáha s hľadaním najbližších odpadkových košov, či zberných dvorov. Minulý rok sa TrashOut stala oficiálnou aplikáciou Svetového čistiaceho dňa.

Študenti UNIZA už v minulosti vyvinuli niekoľko významných regionálnych projektov, ktoré stále napredujú, zodpovedne konajú a podnikajú, spoluvytvárajú zelené technológie, vzdelávajú a vytvárajú osvetu tam, kde je potreba a záujem. Rozširujú a zlepšujú kompostovanie bioodpadov z domácností alebo sa venujú interiérovému a produktovému dizajnu i výrobe nábytku v oblasti recyklácie odpadov. Študenti sú aktívnymi pôvodcami patentov a úžitkových vzorov na UNIZA aj v súčasnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

UNIZA sa zaoberá vývojom technológií na zmiernenie zmeny klímy. Jednou z najvýznamnejších iniciatív a zelených technológií Strojníckej fakulty je vyhotovenie zariadenia na uskladnenie energie zemného plynu, bioplynu a emisií skleníkových plynov tvorbou hydrátov, ktoré znižuje produkciu emisií. Systém na konverziu energie z OZE na elektrickú energiu, samočistiaci horák na nízko kvalitnú biomasu a systém na ukladanie primárnej energie pomocou hydrátov sú ďalšími inováciami patentových prihlášok.

Vynálezcovská činnosť pracovníkov Katedry fyziky FEIT UNIZA je prioritne zameraná na hľadanie nových technických riešení za pomoci využívania znalostí z fotoniky, optiky a vláknovej optiky. Z viacerých patentových prihlášok pracovníkov Katedry fyziky stojí za zmienku: vyvinutie spôsobu prípravy nových optických vlnovodov a vlnovodných prvkov, optických vlnovodných snímačov a nový typ prehĺtacieho kapsulového endoskopu. UNIZA tak poskytuje širokej verejnosti cenné technické informácie, ktoré sú prínosné aj v oblasti zdravia a prevencie. Niektoré patenty si už našli partnerov z priemyslu a na praktické

využitie ďalších sa v súčasnosti hľadajú vhodní podnikoví partneri, pre ktorých by boli tieto technické riešenia inovatívne a ekonomicky prínosné.

Medzi zelené inovácie, ktoré výrazne zmenili náš svet patrí aj elektromobilita. Nový spôsob prenosu výkonu v hybridných vozidlách, ktorý môže priniesť zníženie emisií výfukových plynov je jednou z výskumnými aktivít, ktorej výsledkom bývajú patentové prihlášky a úžitkové vzory na Katedre mechatroniky a elektroniky FEIT.

V spoločnosti zaznamenávame zvýšený záujem o obnoviteľné zdroje energie, energetickú efektívnosť, odpadové hospodárstvo alebo o podnikanie v uvedených oblastiach. Informácie o najnovších poznatkoch v tejto oblasti, významom inovácií a zelených technológií sa každoročne zaoberá medzinárodná konferencia ALER (Alternatívna zdroje energie), ktorú doteraz organizoval Inštitút Aurela Stodolu FEIT UNIZA v Liptovskom Mikuláši.

„Želám si, aby UNIZA vytvárala taký vzdelávací a pracovný ekosystém, pomocou ktorého dokáže urobiť tento svet lepším miestom pre život. Nesmierne si vážim všetkých študentov a zamestnancov UNIZA, ktorí svojou vynaliezavosťou a kreativitou, myslením a prispôsobením sa novým podmienkam spoluvytvárajú inovácie a technológie budúcnosti,“ povedal prof. Ing. Jozef Jandačka, PhD.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 4. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 6. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 7. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 8. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 9. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 10. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu
 3. Zjazdoví lyžiari a kanoista súťažili v netradičnom trojboji
 4. Spojení navždy
 5. Hitom leta sú cyklopočítače Mio - pre zábavu i výkon!
 6. Letná potravinová zbierka Tesca presiahla už 15 ton!
 7. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 8. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 9. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 10. Pochod smrti
 1. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 18 988
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 16 579
 3. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 15 333
 4. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 11 453
 5. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 10 923
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 145
 7. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 036
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 013
 9. Gaderská dolina poteší celú rodinu 9 893
 10. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 606
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Žilinská univerzita v Žiline

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

V Rosine horeli dve luxusné autá

Škodu predbežne vyčíslili na 75 tisic eur.

V Žiline na piatich miestach zakvitnú lúčne kvety

Intenzívne kosenie trávy je podľa názoru odborníkov škodlivé pre faunu a vytvára monokultúru trávy s výrazne zníženou ekologickou a klimatickou hodnotou.

Timotej Jambor z MŠK Žilina.

V žilinskom Wolf Pride Gyme vyrastá veľký slovenský talent

Mário Brezovský má 17 rokov a zo zápasov MMA bilanciu 10 víťazstiev – 3 prehry. Mladík z Nededze sa nedávno preslávil rýchlym knokautom, ktorým poslal k zemi svojho protivníka na turnaji v Českej republike.

Mário Brezovský z Wolf Pride Gymu Žilina.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zrážka áut vo Zvolene sa skončila tragicky

Nehodu jeden z mužov neprežil, žena je v umelom spánku.

V stredu pribudlo 63 infikovaných, najviac ich je opäť z Trenčianskeho kraja

Pozitívne testovaných bolo 32 žien a 31 mužov vo veku od 15 do 81 rokov.

Počet chorých v Nitre narástol, sú z jedného ohniska nákazy

Na výsledky opakovaných testov ešte niektorí čakajú.

Už ste čítali?