Utorok, 11. august, 2020 | Meniny má ZuzanaKrížovkyKrížovky

MINÚTA PO MINÚTE: Diskusia so župankou Erikou Jurinovou a podpredsedom NR SR Milanom Laurenčíkom

Diskusiu prinášame formou minúta po minúte.

Aký dopad má šíriaci sa koronavírus na činnosť Úradu žilinského samosprávneho kraja? Ako fungujú v krízovom režime župné nemocnice a sociálne zariadenia? Aké sú ohlasy na dobrovoľnícke aktivity žilinskej župy?

Regionálne týždenníky MY prinášajú ďalší diel diskusnej relacie Pod rúškom informácií.

Na otázky o aktuálnej situácii a opatrenia ŽSK odpovedajú predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová a podpredseda Národnej rady SR Milan Laurenčík.

15:54 Erika Jurinová uzatvára, že koronakríza ju naučila viac si uvedomovať pojem zodpovednosť. Obdobie prináša aj nové situácie, krízy, ktoré netreba brať na ľahkú váhu. "Vyzývam ľudí, aby sa nehanbili využívať telefonické linky."

Skryť Vypnúť reklamu

Milan Laurenčík vyzdvihol spolupatričnosť ľudí o hovoril o príklade z Terchovej, kde sa vytvorila komunitu ľudí, ktorá zabezpečila dostatok rúšok pre celú obec, ušili 3000 rúšok pre Terchovčanov a ďalšie pre žilinskú nemocnicu. "Vrásky na tvári mi robí neistota, keď nevieme, čo bude zajtra," podotkol Milan Laurenčík.

15:47 "My sme dnes vo vypožičaných autách spustili mobilné odbery vzoriek u imobilných pacientov. Ak majú príznaky, robíme odbery v ich domácnostiach, alebo ak pacienti môžu, vyjdú von. Za prvé dni sme odobrali viac ako sto vzoriek," predstavila Erika Jurinová novú službu žilinskej župy.

Milan Laurenčík potvrdil, že Európska únia nám poskytne 5,5 miliárdy eur na boj s koronakrízou.

Načítavam video...

15:44 "Je to najmä o kreativite učiteľov. Učitelia majú snahu, aby študentom odovzdávali svoje poznatky. Niekomu to ide lepšie, niekomu horšie," konštatuje Erika Jurinová v súvislosti s domácou výučbou študentov stredných škôl.

Skryť Vypnúť reklamu

15:35 Župa si dala vypracovať dopady koronakrízy na rozpočet. Pri najhoršom scenári, ktorý ráta so situáciou tri mesiace, strata na dani príjmov predstavuje 32 miliónov eur, čo je asi štvrtina nášho rozpočtu, hovorí o ekonomických dopadoch krízy vecežupan Milan Laurenčík. Ako príklad hovorí a stratách v autobusovej doprave, stratách v kultúrnych zariadeniach, vyšších nákladoch na hygienické opatrenia, ktoré neboli v rozpočte podchytené. "Riziká sú veľké, ale pokúsime sa s nimi popasovať," sľubuje Milan Laurenčík.

Erika Jurinová doplnila, že ŽSK spravuje 113 organizácií. Len mzdy zamestnancov tvoria viac ako polovicu rozpočtu župy.

Milan Laurenčík priznal, že zrejme budú musieť pristúpiť k prepúštaniu alebo znižovaniu miezd zamestnancov, napriek tomu, že ľudí župa vo svojich inštutúciách potrebuje.

Skryť Vypnúť reklamu

15:30 Pred troma týźdňami sa niečo podobné, ako v Pezinku, stalo aj v Likavke. Bol tam pozitívne testovaný jeden zamestnanec. Naši zamestnanci prežívali ťažké stavy, napriek tomu, že sme vedeli odkiaľ pochádza zdroj. Nastavili sme opatrenia veľmi prísne - zákaz návštev, prísna dezinfekcia. Prestali sme prijímať nových klientov. Ukazuje sa oprávnená naša požiadavka smerom na vládu, aby každý nový klient bol testovaný na COVID," hovorí o vysokorizikovom prostredí DSS Erika Jurinová.

15:27 "Mali sme povinnosť rozdeliť pomôcky zo Štátnych hmotných rezerv pre ambulancie. Naše nemocnice z tejto pomoci nemohli čerpať. Pomôcok nie je nikdy dosť. Keď sme ich rozdelili pre viac ako 2-tisíc ambuláncií, naše nemocnice zostali bokom. Verím, že aj oni budú dovybavené," spomína županka Jurinová.

15:20 Už vo februári začala župa s prvými opatreniami v zdravotníckych a sociálnych zariadeniach. "Dnes už máme reprofilizované nemocnice. Máme 150 lôžok, ktoré môžu slúžiť pre pacientov s ochorením COVID 19," hovorí Erika Jurinová o opatreniach v štyroch župných nemocniciach. "V triediacich stanoch máme okrem zdravotníkoch aj dobrovoľníkov z radov medikov," pokračuje predsedníčka ŽSK.

"Okrem dobrovoľníkov máme veľa firiem, ktoré nám pomohli," dopĺňa Milan Laurenčík a spomína pomoc žilinskej automobilky, dodávku ovocia, i požičanie automobilov.

"Firma z Dolného Kubína nám poskytla asi 200 ochranných krytov. Sú vyrobené z ochranných štítov na krovinorezy," ďalej hovorí Erika Jurinová.

15:14 "Je to ťažké obdobie, pretože vnímame, že aj kvôli bezpečnosti ľudí je potrebné, aby cestovali čím menej v hromadných dopravných prostriedkoch. Na druhej strane si uvedomujem povinnosť, ktorú máme pri zabezpečení obslužnosti územia. Každý deň prázdninového režimu pre nás prináša veľkú stratu. Kým deti zostanú doma, do vtedy má opodstatnenie ostať v prázdninovom režime. Denne strácame na tržbách 75 až 80 percent, jazdíme menej a vyrábame stále väčšiu stratu.," informuje žilinská županka o poklese výkonov autobusovej dopravy v kraji.

15:11 "Policajti zastavili asi 17-tisíc áut a vrátili asi 500 áut," zverejňuje županka policajné štatistiky k opatreniam počas Veľkej noci v žilinskom regióne.

15:09 "Máme informáciu, že odborníci z Veľkej Británie, ktorí opravujú stroj v žilinskej papierenskej spoločnosti, mali negatívne testy na koronavírus," hovorí županka Jurinová. Obhajuje pomoc župy firme, ktorá pokrýva slovenský trh 25 percentami.

15:06 "Možná kapacita je od 172 lôžok, v prípade, žeby bol na každej bunke ubytovaný jeden repatriant, až 990 lôžok, keby sme využili plnú kapacitu," hovorí Milan Laurenčík o kapacite internátov, ktoré by mohli poskytnúť Ministerstvu vnútra pre ubytovanie repatriantov. "Mám informáciu z minulého piatku, že reálne repatriovaných bolo vyše 3000-tisíc repatriantov," poukázal na čerstvé údaje rezortu zahraničných vecí.

15.00 Županka Erika Jurinová na začiatku diskusie hovorí o infolinkách, ktoré prevádzkuje Žilinský samosprávny ktraj a vypomáhajú dobrovoľníci - medici. "Na infolinkách sa verejnosť môže dozvedieť informácie o ochorení COVID-19. Okrem medicínskych infoliniek máme spustené aj infolinky, ktoré súvisia s psychickým prežívaním počas pandémie. Ide o sociálne poradenstvo, právne poradenstvo, služby, ktoré ľudia rovnako intenzívne využívaj.," povedala Erika Jurinová.

Milan Laurenčík spomína, že ešte nemajú efektivitu liniek vyhodnotenú, ale každý s dobrovoľníkov vyrieši denne asi 16 podnetov.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 2. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 3. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 4. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 5. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 8. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 9. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 10. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 1. Aj v dm rozkvitli žlté narcisy
 2. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 3. Uľahčujeme ľuďom s hendikepom nastupovanie do automobilu
 4. Modesta Real Estate helps acquire a 13-ha development site
 5. Pre spoločnosť Faurecia je prioritou zdravie zamestnancov
 6. Spoznajte nepoznané zákutia Košického kraja
 7. Absolventi modernej fakulty sa na trhu práce nestratia
 8. Zdravie cirkvi
 9. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 10. Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 30 086
 2. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 21 502
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 21 103
 4. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 14 449
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 14 095
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 9 873
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 9 843
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 9 838
 9. Gaderská dolina poteší celú rodinu 9 774
 10. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 9 749
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Prvý domáci zápas sezóny bez bodu, Nitra zaskočila Žilinu

Záverečný tlak žltozelených vyrovnanie nepriniesol.

Futbalisti MŠK Žilina. Ilustračné foto.
Továreň spoločnosti Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom.

Benson Anang počas korona krízy trénoval s africkým tímom MŠK Žilina

Keď prišiel do Žiliny, mal problém s jedlom a so slovenčinou.

Benson Anang (vľavo), hráč MŠK Žilina

Oblastný futbal: V Petroviciach a v Bitarovej padol poltucet gólov

V prvej triede sú bez prehry už len tri mužstvá.

Ilustračné foto.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Už ste čítali?