Pondelok, 25. október, 2021 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

MINÚTA PO MINÚTE: Primátor Rajca Milan Lipka a riaditeľ SAD Žilina Peter Pobeha o aktuálnej situácii

Diskusiu prinášame formou minúta po minúte.

(Zdroj: MKREO)

Aký dopad má šíriaci sa koronavírus na život obyvateľov Rajca a samosprávu mesta? Ako je pripravenosť Mesta Rajec na pandémiu koronavírusu, ale aj čo pozitívne priniesla kríza?

Aké opatrenia musela urobiť spoločnosť SAD Žilina, aby zabezpečila v týchto časoch dopravu v regióne? Aké dopady má situácia na dopravcu a aké na cestujúcich? Čo chystá SAD v meste Rajec?

Týždenník MY Žilinské noviny a portál myzilina.sme.sk prináša ďalší diel diskusnej relacie Pod rúškom informácií. Sledujte ju vo formáte minúta po minúte.

Na otázky o aktuálnej situácii opovedajú primátor mesta Rajec Milan Lipka a generálny riaditeľ spoločnosti SAD Žilina Peter Pobeha.

15:45 Milan Lipka sa snaží z každej situácie si zobrať niečo pozitívne. "Kríza nám priniesla aj pozitívne veci. Pozitívne vnímam, že planéta sa spamätáva z toho, ako sme sa k nej správali," hovorí Milan Lipka. Ľuďom, ktorí vybehnú do prírody rozdajú vrecia, aby pozbierali odpadky, keď už sa nemôžu konať organizované brigády. "Snaživcov odmeníme," dodal Lipka.

Peter Pobeha súhlasí, že prínosom v tejto krízovej dobe je upokojenie dopravy a pozitívne ekologické dopady. "Viac nám ostáva času, aby sme si povedali, čo je dôležité, nielen v materiálnych, ale aj osobných záležitostiach."

15:39 "V sklade civilnej ochrany sme našli celotvárové rúška, vyzerajú strašidelne, chcel som to spropagovať. V sklade sme mali 1700, 2300 nám dali z Okresného úradu," hovorí o fenoméne z Rajca, ktorý priniesol mediálnu pozornosť, primátor Lipka. Zo 4-tisíc celotvárových rúšok rozdali už všetky. Potvrdil, že podstata propagácie tohto rúška bola ochrana obyvateľov.

15:38 Milan Lipka hovorí o tom, či sa bude organizovať Rajecký maratón. "Obávam sa, že v auguste nebudeme môcť zorganizovať podujatie, kde sa združujú tisíce ľudí. O tomto mám stretnutie na budúci štvrtok s organizátormi a buď sa rozhodneme, že maratón definitívne nebude, alebo ešte rozhodnutie posunieme na neskôr. Podujatie sa pripravuje rok, ale nemôžeme riskovať," prognózuje primátor Milan Lipka.

15:32 "V tomto roku máme naplánované dokončenie výmenu elektronických pokladníc, ktoré sú pripravené na to, aby prešli na platbu bankomatovou kartou, alebo mobilom. Keby nás situácia nepribrzdila, mali sme to v pláne spustiť v septembri," tvrdí generálny riaditeľ SAD Žilina

15:31 Peter Pobeha hovorí, že v žilinskom regióne nemôže nastať podobná situácia ako v Banskobystrickom kraji, hoci priznáva, že lavírovali na hrane noža pri podpise zmluvy a s vypätím síl hľadali riešenie so župou, aby cestujúci nepociťoval žiaden diskomfort.

15:23 Obaja hostia diskutujú o projekte integrovanej dopravy v Žilinskom kraji, kde je Rajecká dolina medzi prioritnými regiónmi. Milan Lipka hovorí, že začiatkom marca sa stretol s riaditeľom Integrovanej dopravy Žilinského samosprávneho kraja. Predstavil štúdiu, ktorá znázorňuje ako sa dá v Rajci prepojiť autobusové nástupište so železničnou stanicou tak, aby cestujúci bez problémov mohli prestupovať.

Primátor Milan Lipka potvrdil, že projekt chce rozvíjať aj po doznení koronakrízy. "Na takéto projekty je možné využiť eurofondy a mohli by sme to zastrešiť viacerými projektmi. Tým, že v Rajci máme železničnú stanicu i autobusové nástupište pri sebe, je tu potenciál, aby cestujúci z autobusov prichádzajúcich zo smeru Fačkov, alebo Považská Bystrica do Rajca, prestupovali v Rajci, kde by bol intermodálny bod a ďalej by nastúpili na vlak smerom do Žiliny," naznačil plány Lipka s tým, že systém by zjednodušil platbu za cestovné a mal by dopad na zníženie dopravnej intenzity v Rajeckej doline.

Peter Pobeha potvrdil, že SAD Žilina intenzívne rokuje o vytvorení integrovaného systému v doprave v regióne. Hovorí o uprataní vzťahov v integrovanej doprave a nastavení parametrov prístupu, koľko spojov by mala mať v ideálnom prípade obec z hľadiska toho, či má školu, výrobu, prípadne zdravotnícke zariadenie a hľadaní spravodlivosti.

Druhou záležitosťou je atraktivita. "Rajecká dolina má pri železničnej doprave problém v dosiahnutí väčšej kapacity v tom, že chýba ešte jedna výhybňa okolo Konskej. Počet vlakov by sa tým mohol zvýšiť a železničná doprava by sa zhustila. Keď toto nenastane, tak nosným systémom stále zostane autobusová doprava. Hľadáme variabilitu, aby bolo by viac spojov autobusovej dopravy, ktorá by bola doplnená o železničnú dopravu. Hľadáme tiež prestupový model, aby cestujúci neplatil ináč, keď bude platiť autobusom, či vlakom. Dnes so spoločnosťou Integrovaná doprava modelujeme cestovné poriadky podľa potreby. Keď budú nové cestovné poriadky nastavené, Integrovaná doprava ich následne predstaví samosprávam obcí a miest."

15:18 Milan Lipka vidí ako dôležité, aby v budúcnosti prišla vláda s riešením majetkoprávneho vysporiadania, ktoré brzdí investície do infraštruktúry, výstavby parkovísk a cyklistických chodníkov. Potvrdil, že zamestnávateľov trápi privádzač na diaľnicu zo strany Rajca.

Peter Pobeha očakáva od novej vlády, aby prijala opatrenia, ktoré by posilnili význam verejnej dopravy. "Rastie mobilita a podiel individuálnej dopravy nad verejnou sa zvyšuje," povedal. Podľa neho jeden autobus je na úrovni 120 metrového pásu áut.

15:16 Peter Pobeha zopakoval, že vstup do autobusu je len v rúškach a obmedzili sedenie na prvých štyroch sedadlách aby bol kontakt vodiča s cestujúcimi minimálny. "Reakcie cestujúcich sú korektné, vozíme menej ľudí, ale oni sa sami sa správajú veľmi opatrne. Niekedy ľudia sedeli vedľa seba, komunikovali spolu, ale dnes sedia rozsadení a sami seba chránia."

Podobné opatrenia sú aj u iných dopravcov nielen na Slovensku, ale aj v susedných krajinách.

15:11 "Staráme sa o cestujúcich i vodičov aby sme zamedzili rozšíreniu ochorenia v autobusoch. Boli sme medzi prvými na Slovensku, ktorí začali s dezinfekciou autobusov postrekom na báze polymérovej dezinfekcie, ktorý zamedzuje šíreniu vírusov v dopravných prostriedkoch. Spoločnosť ktorá to zabezpečuje, garantuje účinnosť postreku dva týždne. Po dvoch týždňoch sme ošetrili 300 autobusov opätovne," pokračuje generálny riaditeľ SAD Žilina s tým, že čistenie autobusov prebieha štandardne aj v rámci denného čistenia, týždenného, či mesačného.

Hovorí o tom, že aj vodiči autobusov sú v prvej línie. "Vozíme sestričky do nemocnice, predavačky do obchodov i ženy, ktoré pracujú na čerpacích staniciach. Hneď na začiatku sme začali riešiť ochranu zamestnancov ochrannými rúškami, čo bolo najmä na začiatku problém. Od samosprávneho okraja sme dostali 450 rúšok a začali sme komunikovať aj s našimi dodávateľmi. Od jedného, ktorý nám šije poťahy do autobusov, sme získali prvé rúška," vracia sa do minulosti Peter Pobeha s tým, že dnes majú vodiči k dispozícii viac druhov rúšok, vodiči sú vybavení rukavicami a dezinfekčnými gelmi.

15: 05 SAD Žilina funguje v režime školských prázdnin a tento režim je ešte obmedzený zrušením ďalších asi 116 spojov, ktoré neboli vyťažené a nemali dopad na obslužnosť územia. naznačil generálny riaditeľ spoločnosti Peter Pobeha aktuálne výkony dopravcu. Potvrdil, že dopad na výkony SAD Žilina je enormný. „Ekonomika sa pribrzdila, školy nevyučujú. Od 16. marca poklesol počet cestujúcich o 70 percent, čo sú veľmi významné čísla", hovorí Peter Pobeha a potvrdil, že za marec poklesli dopravcovi tržby asi o 100-tisíc eur. „Ak by situácia pokračovala ďalej, očakávame výpadok tržieb v celej spoločnosti až o 800-tisíc. Bez ohľadu či jazdíme, splácame lízingy, nájmy priestorov. Intenzívne rokujeme v príprave podkladov pre samosprávny kraj, ktorého sa strata dotkne primárne a s financujúcimi bankami, ako preklenieme túto situáciu.“

15:00 "Keď vypukla kríza, tak sme sa snažili prispôsobovať opatreniam Ústredného štábu a vlády, ale zavádzali sme aj svoje opatrenia, ako nákup a dovoz potravín pre seniorov, s čím sme začali ešte v prvej polovici marca, začali sme v zvýšenej miere dezinfikovať," rozhovoril sa primátor Rajca Milan Lipka.

Ako prvé komunity, ktoré primátor navštívil, bol katolícky a evanjelický farský úrad, kde videl, ako šijú rúška a pomáhajú svojim komunitám. "Myslím si, že komunitný život je na veľmi dobre úrovni a teraz bolo vidieť spolupatričnosť."

V Rajci sa zapojili aj do tlieskania pre hrdinov. "Jednak som cítil potrebu, že sa treba poďakovať policajtom, predavačkám, poštárkam záchranárom, ľuďom v prvej línii. V tomto období absentujú kultúrne a spoločenské podujatia, tak sme chceli aspoň na chvíľu vytiahnuť ľudí na balkóny, aby sa videli a vyvinuli nejakú aktivitu," ocenil iniciatívu Milan Lipka a potvrdil, že tlieskanie sa snažil čo najviac spropagovať.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 3. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 4. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 5. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 6. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 7. Rebríček: Kto sú najlepší zamestnávatelia na svete podľa Forbes?
 8. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku
 9. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
 10. Profesor Alexy: S plastmi sa musíme naučiť zaobchádzať
 1. Rebríček: Kto sú najlepší zamestnávatelia na svete podľa Forbes?
 2. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 3. Tristo nových lavičiek pre Bratislavu vďaka ČSOB nadácii
 4. Profesor Alexy: S plastmi sa musíme naučiť zaobchádzať
 5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
 6. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 9. Zánovné vozidlá na slovenskom trhu za rok zdraželi až o 15 %
 10. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 15 001
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 8 048
 3. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 325
 4. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 4 591
 5. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 635
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 616
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 276
 8. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 798
 9. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor 2 546
 10. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 2 520

Blogy SME

 1. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak aneb sedm pražských zastavení. Dnes čtvrté, "trip pěti mostů".
 2. Jozef Sitko: Je legitímna zmena volieb zmenou ústavy?
 3. Anton Kaiser: Florencia II.
 4. Pavol Jakubov: "Reformy" ministerky spravodlivosti
 5. Radoslav Medzihradský: Nádherné vyhliadky nad Hrhovom
 6. Soňa Fröhlichová: Švajčiarsky Pilatus (2132 m) – tajomná Dračia hora, opradená legendami a ako bonus slovenský personál
 7. Jaroslav Polaček: Odstránili sme už 15 billboardov, na ich mieste budú rásť stromy
 8. Jozef Sitko: Technicky (cenzúrou) mi pán správca už temer 2 hodiny nedovolí publikovať článok "Je legitimná zmena volieb zmenou Ústavy?" (čas 16.50 h. 24.10.)
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 623
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 16 470
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 11 667
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 858
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 298
 6. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 5 971
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 047
 8. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora) 4 821
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Mladí podnikatelia pestujú konopu uprostred liptovskej prírody. Vytvorili originálny projekt a s ním aj zdraviu prospešné produkty, ktoré teraz môžete vyhrať.


14. okt

Nezamestnanosť v Žilinskom kraji klesla v septembri o 0,27 percenta


TASR 19 h

Na obvineného muža vyšetrovateľ spracoval podnet na návrh na jeho vzatie do väzby.


SITA 23. okt

Po dokončení výstavby novej väznice sa práce presunú na staručké objekty.


22. okt

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V nákupnom vozíku sa nachádzalo viac ako 150 položiek v hodnote takmer 500 eur.


SITA 23. okt

Ľuďom sa nepáčia najmä zjednosmernené ulice.


23. okt

Naháňačka a skrývačka po hornooravskom regióne trvala takmer týždeň. Viacerí chlapi si pri nej museli vyhrnúť rukávy.


23. okt

V bordových okresoch sú povinné respirátory a vonku rúška.


MOJ 20. okt

Blogy SME

 1. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak aneb sedm pražských zastavení. Dnes čtvrté, "trip pěti mostů".
 2. Jozef Sitko: Je legitímna zmena volieb zmenou ústavy?
 3. Anton Kaiser: Florencia II.
 4. Pavol Jakubov: "Reformy" ministerky spravodlivosti
 5. Radoslav Medzihradský: Nádherné vyhliadky nad Hrhovom
 6. Soňa Fröhlichová: Švajčiarsky Pilatus (2132 m) – tajomná Dračia hora, opradená legendami a ako bonus slovenský personál
 7. Jaroslav Polaček: Odstránili sme už 15 billboardov, na ich mieste budú rásť stromy
 8. Jozef Sitko: Technicky (cenzúrou) mi pán správca už temer 2 hodiny nedovolí publikovať článok "Je legitimná zmena volieb zmenou Ústavy?" (čas 16.50 h. 24.10.)
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 623
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 16 470
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 11 667
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 858
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 298
 6. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 5 971
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 047
 8. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora) 4 821
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu