ŽILINA. Takmer štyri týždne ubehli odvtedy, čo na Slovensku otestovali prvého nakazeného na koronavírus. Už dva mesiace sa obávaný vírus šíri po Európe.
Ani teraz však ešte nie je slovenské zdravotníctvo zabezpečené jednoduchými a pomerne lacnými ochrannými prostriedkami, ktoré by dávali zdravotníkom aspoň akú-takú istotu, že ich z práce nevyradí rýchlo sa šíriaca nákaza.
Mali mať respirátory, ochranné odevy, okuliare. Tie len v týchto dňoch postupne distribuujú medzi lekárov, sestričky a zdravotnícky personál.
Najskôr ochrana pre prvú líniu
A tak si aj žilinská nemocnica musela dať rady, ako vedela. Vedenie fakultnej nemocnice s poliklinikou sa už od začiatku roka snažilo zásobiť na situáciu, keď nákaza prepukne aj v našich končinách. No už vtedy mali podľa slov hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej problém niečo na trhu zohnať.

„V týchto dňoch máme primeranú zásobu ochranných pomôcok, ktorá však nemusí postačovať na ďalšie obdobie zhoršenia epidemiologickej situácie, preto sa ich snažíme využívať čo najefektívnejšie. Prednostne sme zabezpečili ochranu pracovníkov v prvom kontakte – urgentný príjem a ambulancie pohotovostí, následne ďalšie príjmové ambulancie, oddelenia, pracovníkov na vstupoch do areálu nemocnice, ktorí kontrolujú a triedia pacientov a, samozrejme, postupne odovzdávame rúška a iné ochranné pomôcky aj ostatným technicko-hospodárskym zamestnancom,“ naznačuje hovorkyňa, ako musia v žilinskej nemocnici gazdovať s dostupným materiálom.
Úprimná pomoc
Nákaza zastihla Slovensko nepripravené. Štát dlhé týždne nedokázal poskytnúť zdravotníctvu jednoduché ochranné pomôcky proti šíreniu vírusu. Nedostatkový tovar však zburcoval ľudí, firmy i tretí sektor. Výsledkom bola nečakaná vlna solidarity. A pocítila ju aj žilinská nemocnica.
Desiatky ľudí i firiem si vymieňali v nemocnici kľučky, aby pomohli. Rúška, respirátory, ochranné okuliare, ochranné štíty či rukavice. To všetko má pre nemocnicu v dnešných dňoch veľkú cenu.
„Ľudí, ktorí nám podávajú pomocnú ruku, je nesmierne veľa, preto ani nie je možné ich všetkých spomenúť bez toho, aby sme na niekoho nezabudli. Každý deň pribúdajú ďalší a ďalší ľudia, spoločnosti, ktorí nezištne, často aj anonymne prinesú či už rúška, respirátory, ochranné obleky, štíty, iné vybavenie, ale tiež jedlo i pitný režim pre zdravotníkov, za čo sme ich nesmierne vďační a veľmi si ich pomoc vážime,“ úprimne sa poďakovala Lenka Záteková.
Plakali od vďaky
Lenka Cenigová ja Juraj Fehervari sú jednými z desiatok „rúškových anjelov“, ktorí posielajú zdravotníkom do žilinskej nemocnice ochranné pomôcky. Do šitia rúšok sa pustili, keď zistili, že zohnať rúška a respirátory nie je jednoduché a ak na trhu sú, tak za prehnané ceny.
Ešte viac ich prekvapilo a sklamalo, keď z každej strany počúvali, ako bojujú nemocnice s biednymi zásobami ochranných pomôcok.
Povedali si, že musia nemocnici pomôcť. Veď majú vlastnú krajčírsku dielňu, šikovne krajčírky, stroje, na skladoch husto tkanú 100-percentnú bavlnu, nite a gumičky. A tak sa pustili do práce.