Chceme hľadať cesty, nie prekážky

Najväčšia zdravotná poisťovňa na Slovensku sa dlhodobo snaží hľadať riešenia systematicky, rozvážne, ale aj s dávkou empatie.

(Zdroj: VšZP)

Najnovšie to ukázala pri promptnej reakcii na vyjadrenie Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré odporučilo poisťovniam uhradiť nový inovatívny liek trom detským pacientom so zriedkavou formou spinálnej svalovej atrofie (SMA1).

Najdrahší liek na svete

Prvou zdravotnou poisťovňou, ktorá promptne zareagovala na príbeh detí s ochorením SMA1 bola práve VšZP. Celé Slovensko sa zomklo a deťom, ktoré nemajú ani dva roky, sa zbiera na najdrahší liek na svete. Jedno z nich, ročná Amélia, je práve poistenkou VšZP. Generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková prisľúbila nielen rodičom chorého dievčatka, ale aj verejnosti, že k posudzovaniu žiadosti pristúpi zodpovedne a s náležitou empatiou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Budeme hľadať cesty na to, aby sme dosiahli úhradu lieku a nie prekážky, aby sme liek neuhradili,“ povedala Ľ. Hlinková. VšZP bude postupovať v súlade so zákonom, podľa ktorého je nevyhnutnou podmienkou úhrady odôvodnená žiadosť ošetrujúceho lekára. Dodala, že zástupcovia VšZP už rokovali s výrobcom lieku o jeho úhrade, ako aj o tzv. risk – sharingovej schéme, ktorej úlohou je zdieľanie terapeutického rizika. „S výrobcom lieku sme si dohodli mechanizmus úhrady. Oceňujeme, že tieto rokovania boli rýchle a pragmatické. U malej Amélie zohráva čas dôležitú úlohu,“ uviedla Ľubica Hlinková.

Treba mať na zreteli aj fakt, že Všeobecná zdravotná poisťovňa bola postavená pred rozhodnutie v atmosfére silných emócií. „Uvedomujeme si svoj diel zodpovednosti v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti, avšak zadefinovať postoj k mimoriadne nákladným génovým terapiám, ktorý nateraz chýba, je úlohou štátnej liekovej politiky,“ dodala Ľ. Hlinková.

Úprava liekovej politiky

VšZP odhaduje, že do piatich rokov bude na svete dostupných ďalších sto podobných génových terapií na zriedkavé ochorenia. Preto považuje otvorenie otázky ich financovania, ktoré nateraz v zdravotných poisťovniach nie je kryté žiadnymi dodatočnými zdrojmi, za nanajvýš naliehavé. Z pätnástich najnákladnejších liekov používaných na Slovensku v súčasnosti, až 80 % predstavujú biologické lieky. Ich ročné náklady na jedného pacienta sú v hodnote viac ako 10-tisíc eur a neustále rastú.

V snahe sprístupniť biologickú liečbu väčšiemu počtu poistencov a zaviesť do liekovej politiky čo najväčšiu efektivitu, sa VšZP zasadzuje za používanie biologicky podobných liekov (tzv. biosimilárov), ktoré je v porovnaní s inými krajinami EÚ u nás nízke. „Dnes už neexistuje medicínske odôvodnenie, prečo by pacient namiesto omnoho drahšieho biologického lieku nemohol byť liečený biosimilárom. Všeobecná zdravotná poisťovňa začala v tejto oblasti s centrálnym obstarávaním, čím budeme môcť v systéme zdravotníctva ušetriť desiatky miliónov eur ročne, ktoré sa dostanú späť k pacientom,“ povedala Ľ. Hlinková. Ide o jednu z kľúčových oblastí, na ktoré sa chce VšZP zamerať. Správne smerovanie poisťovne v tejto oblasti potvrdila aj Implementačná jednotka Úradu vlády SR. Podľa jej záverov sú ceny liekov, ktoré VšZP nakupuje centrálne, najnižšie v EÚ.

Riešenia pre lepšie hospodárenie

Úsilie VšZP, hľadať čo najefektívnejšie riešenia v liekovej oblasti, prináša pozitívne výsledky aj z hľadiska celkového hospodárenia spoločnosti. Poisťovňa dokázala ušetriť na centrálnych nákupoch liekov vyše 20-miliónov eur. Ďalšie úspory – vyše 18-miliónov eur, dosiahla na prevádzkových výdavkoch.

Rok 2019 skončila VšZP s kladným hospodárskym výsledkom. Ako jediná poisťovňa sa VšZP prihlásila k programu Hodnota za peniaze, ktorého cieľom je kompletná revízia väčšiny verejných výdavkov. „Pre väčšiu transparentnosť a efektivitu sme zriadili aj antifraudový tím, ktorý vyhľadáva podvodné správanie nielen medzi poskytovateľmi, ale aj našimi zamestnancami,“ vysvetľuje Ľ. Hlinková.

VšZP pod vedením generálnej riaditeľky Ľubice Hlinkovej pokračuje v úsilí o zlepšenie hospodárskych výsledkov, v hľadaní inovácií a najlepších možných služieb pre svoju takmer trojmiliónovú základňu poistencov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 972
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 6 692
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 119
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 5 936
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 233
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 817
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 622
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 389
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu