Reč je o Strednej odbornej škole dopravnej v Žiline, ktorá svoje brány otvorí pre všetkých záujemcov o štúdium už vo štvrtok 6. februára.
V dnešných dňoch sa mnoho žiakov, aj ich rodičov, zamýšľa nad výberom strednej školy pre ďalšie štúdium. Čas na podanie prihlášok sa pomaly kráti a úlohu pri výbere správnej školy už nehrá len zameranie, ale aj ďalšie aktivity a možnosti, ktoré vzdelávacia inštitúcia ponúka.
Stredná odborná škola dopravná sa počas svojej existencie vyprofilovala na školu, ktorá poskytuje vzdelávanie so zameraním na dopravu a prepravu, zasielateľstvo, logistiku a autoopravárenstvo. Vzájomná snaha vedenia a celého kolektívu školy je upriamená na rozvoj a podporu stredného odborného vzdelávania, duálneho systému vzdelávania. Spoločnými aktivitami sa snažíme napredovať, modernizovať, zatraktívňovať školské prostredie tak, aby sa čo najviac priblížilo reálnemu trhu, aby samotné vzdelávanie smerovalo k získavaniu teoretických vedomostí a praktických zručností s využívaním najmodernejších prvkov modernej doby.

Škola so skutočnými benefitmi
Rodičia a samotní deviataci berú okrem zamerania do úvahy aj benefity, ktoré stredná škola žiakom ponúka. V Strednej odbornej škole dopravnej ich je hneď niekoľko. Okrem vlastnej autoškoly a autocvičiska, kde môžu žiaci získať za zaujímavých finančných podmienok vodičské oprávnenie skupiny B, sú to aj ďalšie certifikáty.
„Žiaci majú možnosť získať zváračský preukaz, odbornú spôsobilosť v elektrotechnike podľa § 21. Naša škola je v súčasnosti držiteľom certifikátu s ratingom A – špičková inštitúcia s medzinárodnou skúsenosťou, ktorý škole priznala medzinárodná certifikácia IES – International Education Society London. Je to najvyšší rating v rámci odborných škôl na našom území. Škola v decembri 2019 podpísaním dodatku so spoločnosťou IES získala aj certifikát ICI – certifikát kvality. Zároveň sme ako jediná škola svojho zamerania na Slovensku už niekoľko rokov Centrom odborného vzdelávania a prípravy pre automobilový priemysel. Jeho poslaním je dodnes odborná príprava nielen žiakov, ale aj učiteľov pre naše najrozvinutejšie odvetvie, spolupráca s inými vzdelávacími inštitúciami a odborné poradenstvo,“ hovorí riaditeľka školy Mária Vítová.
Škola pokračuje aj v modernizácii priestorov, v decembri bola odovzdaná nadstavba internátu a časti školy, kde boli vytvorené nové priestory pre ubytovanie a moderné vzdelávanie žiakov, ktoré je ešte potrebné vybaviť zariadením. Na to však škola zatiaľ nemá dostatok finančných prostriedkov. Škola zrekonštruovala aj elektroinštaláciu na súčasnom školskom internáte a v školskej kuchyni, ktorá bola už v havarijnom stave. Škola pripravila v spolupráci so ŽSK všetky potrebné dokumenty k projektu IROP, kde sa snaží získať finančné prostriedky z EÚ na realizovanie stavby pod názvom „Prístavba pracoviska praktického vyučovania“.
Vďaka projektom rozšírili možnosť stáží
Stredná odborná škola dopravná nezaostáva ani v projektoch, vďaka ktorým umožňuje svojim žiakom získať nielen nové vedomosti, skúsenosti, odborné zručnosti, ale zdokonaľuje ich aj v jazykovej zdatnosti a v neposlednom rade vytvára nové priateľstvá. Rozbehnutých ich má hneď niekoľko. „Pochváliť sa môžeme napríklad certifikátom UHP/RUN FLAT/RDKS nemeckého zväzu pneumatikárov v hodnote 500 eur.
Medzi súčasne aktívne projekty patria projekt Automotive Talents, ktorý sa sústreďuje na mladé talenty a záujemcov, ktorí majú záujem absolvovať odbornú prax v Nemecku. Škola tam už spolupracuje s dvomi organizátormi,“ prezrádza Vítová. V rámci Erasmus+ škola získala grant, kde budú môcť vycestovať žiaci aj zo študijných odborov prevádzka a ekonomika dopravy a dopravná akadémia pod názvom „Študent dopravy v praxi“. V rámci Erasmus+ sa pripravuje ešte jeden projekt na získanie grantu pre študijný odbor mechanik elektrotechnik. Oba tieto projekty sú zamerané na praktické odborné zručnosti v oblasti dopravy. Ďalej je to národný projekt IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie, čo je systematická výučba a následná certifikácia v systéme ECDL – Európsky vodičský preukaz na počítače. Pokračujeme tiež v projekte Rozvoj stredného odborného vzdelávania II s názvom RSOV II. Škola nezabúda ani na svojich pedagogických zamestnancov a snaží sa im sprostredkovať školenia, semináre, odborné návštevy, aby napredovali s dobou.
Škola neustále nadväzuje spoluprácu s organizáciami na trhu práce, aby umožnila svojim absolventom lepšie uplatnenie sa v reálnom svete. V súčasnosti nadviazala spoluprácu so spoločnosťou SCANIA, ktorá ponúka lukratívne benefity pre žiakov, ktorí sa budú vzdelávať pre ich spoločnosť, t.j. vzdelávanie bude nasmerované na opravárenstvo nákladných vozidiel.
Bohatý študentský život
Škola poskytuje na prehlbovanie a prezentovanie všeobecných i odborných zručností žiakom množstvo rôznych súťaží a aktivít, do ktorých sa úspešne zapájajú. Zo všetkých spomenieme napríklad AMAVET – festival vedy a techniky, iBobor, realitný vodičák, projekty v rámci Junior Achievement Slovensko, Autoopravár junior, Technická olympiáda, olympiády z cudzích jazykov a podobne. Každoročne sa žiaci študijného odboru prevádzka a ekonomika dopravy zapájajú do celoslovenskej súťaže o najlepšiu študentskú prácu v oblasti dopravy, zasielateľstva a logistiky, ktorú vyhlasuje Zväz logistiky a zasielateľstva SR.
Výbornú spoluprácu majú aj so Žilinskou univerzitou, konkrétne s fakultou prevádzky a ekonomiky dopravy, so strojníckou a elektrotechnickou fakultou.
Športového ducha úspešne prezentujú aj na turnajoch vo volejbale, futsale, stolnom tenise a bedmintone. V tomto školskom roku sme získali vo futsale prvé miesto v okresnom aj v krajskom kole.
Sledujte život študentov aj na sociálnych sieťach: