Ľubomír Fusko z Rajca má len sedemnásť rokov, no má záľubu, aká sa v jeho mladom veku ešte nenosí. Fascinujú ho zvony, ich pôvod, ladenie, aj ich stav. Hovorí o sebe ako o kampanológovi. Zvony dokumentuje a pre podobných nadšencov zverejňuje na Youtube videá zvonenia. Doposiaľ vyliezol na 198 veží a zdokumentoval zvony, ktoré sa v nich nachádzajú. Študent grafiky digitálnych médií na strednej odbornej škole hovorí o zvonoch a výpravami za nimi s nadšením ako vyzretý človek.
Existuje medzi vami a zvonmi nejaké duchovné prepojenie?
- Zvon slúži predovšetkým ako liturgický hudobný nástroj, liturgický predmet, podobne ako organ, ktorý oslavuje Boha. Čiže aj zvonár je človek, ktorý sa priamo, tak ako miništrant, organista, zborový spevák, či kostolník, zapája do jednej z liturgických činností. Duchovné prepojenie vnímam najmä počas ručného zvonenia, keď zvon rozozvučím a ovládam za pomoci lana vlastnými rukami. Zvon je sám o sebe vnímaný aj ako hlas Boží, preto môžem pocit duchovného prepojenia medzi mnou a zvonom chápať a vnímať vždy počas akejkoľvek dokumentácie, keď sa so zvonmi stýkam priamo “tvárou v tvár“. Koniec koncov, dokumentácie zvonov vykonávam prevažne v sakrálnych objektoch, priestoroch zasvätených Bohu, vďaka čomu si môžem opäť tento pocit prisvojiť.

Ako dlho sa zvonom venujete a prečo práve zvonom?
- Zvony ma zaujímajú už od útleho detstva, no aktívne sa im venujem približne štyri roky. Môj úplne prvý kontakt so zvonmi bol vlastne aj deň, keď som prvýkrát vo svojom živote vyšiel na kostolnú vežu v Rajci a uvidel zvon vzdialený odo mňa fakt len kúsok. Ak si dobre pamätám, tak to bolo niekedy v máji v roku 2012. Odvtedy bola kostolná veža v Rajci v podstate miesto, kde ste ma mohli nájsť skoro každý druhý deň. Okrem iného majú u mňa naše rajecké zvony prvenstvo, a to také, že o nich som napísal svoju úplne prvú, ak sa to dá tak pomenovať, dokumentáciu. Zvony ako celok ma zaujímajú predovšetkým svojim zvukom. Na svete nejestvujú dva zvony, ktoré znejú navlas rovnako. A kto tvrdí, že áno, tak sa mýli. Pokiaľ aj majú rovnaké tóny, vždy je tam nejaký rozdiel, alebo aspoň mierny posun v tónine. Ďalšia vec je ich história. Každý zvon má svoju históriu, svoj príbeh. A práve preto sa zvony pre mňa stali výnimočnými. Okrem zvonov ma fascinuje aj samotný sakrálny objekt, či priestory veže a zvonovej komory. Obsah každej veže je iný, raz strmé schody, raz rebríky, raz moderný priestor, raz priestor dýchajúci históriou, umiestnenie zvonov... Predsa len by to nebolo také dobrodružné a zaujímavé, ak by bolo všetko a všade rovnaké
Ako sa v sedemnástich rokoch môže stať mladý človek kampanológom?
- Vraj nič nie je nemožné. Treba sa len snažiť, byť vytrvalý, odhodlaný, pevne veriť, nastavovať si rôzne ciele a hlavne konať. Ja, aj ostatní, ktorých poznám, máme tú výhodu, že sme sa kampanológii, respektíve zvonom ako takým, začali zaoberať veľmi skoro. Skúsenosti som teda nabral vďaka tomu, že som obetoval niekoľko víkendov ročne, prípadne som využil aj nejaké tie prázdniny, či riaditeľské voľná, vybavil vežu, sadol na vlak a šlo sa. Bolo obdobie, keď som bol skoro každý víkend na nejakej veži a zas naopak obdobie, keď som intenzívne dlhú dobu nezdokumentoval žiaden zvon. Ako kedy. Samozrejme, že ak by to záviselo všetko odo mňa, tak s radosťou dokumentujem spokojne aj každý jeden deň.
Prečo cítite potrebu dokumentovať zvony? Nie sú dostatočne zdokumentované?
Záležíod toho, ktoré. Niekde majú zvony dopodrobna a rozsiahlo zdokumentované. Inde zas nachádzame miesta, kde ľudia len vedia, že sú tam nejaké zvony, ale to je všetko. Nič viac. Mnoho z nás ani len netuší, čo za skvosty sa skrývajú vo vežiach týčiacich sa nad našimi hlavami. Určite máme aj zvony, o ktorých sa všeobecne nevie, že sú zdokumentované, pritom dokumenty o nich sú umiestnené v matrikách alebo v archívoch. Pokiaľ mi pred dokumentáciou predložia iné, staršie dokumenty o daných zvonov, tak ich nasledovne viem doplniť a zistiť informácie, ktoré sa v nich nenachádzajú. Ide v podstate o zmapovanie kovolejárskej činnosti zvonolejárov na Slovensku, pri každej dokumentácii častokrát objavím aj historické zvony, zvony od zvonolejárov, od ktorých sa mnoho zvonov na našom území nenachádza. Vo svojej podstate vždy objavím niečo iné, niečo nové, čo mne, alebo komukoľvek inému, môže pri ďalších kampanologických, či iných výskumoch, výrazne napomôcť. Ja osobne dokumentáciu zvonov vykonávam pre vlastnú potrebu a v prípade záujmu viem zozbieraný materiál poskytnúť aj správcovi konkrétneho objektu, ktorý už sám zhodnotí, ako s ním naloží. Podľa mňa je Slovensko bohaté na sakrálne, či iné stavby, v ktorých sú kampanologické pamiatky situované, tak si myslím, že stále mám čo robiť.
Aký je váš originálny prínos k dokumentovaniu zvonov?
- Myslím, že každý má svoj originálny rukopis, ktorým sa prezentuje. Ja sa snažím dokumentovať najmä neprebádané lokality, miesta, respektíve veže, z ktorých sa o zvonoch žiadne videá, fotografie, ani informácie na internete nenachádzajú. Ako pridanú hodnotu vytváram, spolu s dokumentáciou, aj audiovizuálny záznam zo zvonenia zvonov. Vytvorím videonahrávku, na základe ktorej neskôr zvonom určujem aj ladenia. Videonahrávky uverejňujem aj na svojom YouTube kanáli pod mojim menom. Prostredníctvom týchto videí sa snažím ľudom odprezentovať, ako zvony a priestory danej veže vyzerajú, keďže nie každý má v živote tú možnosť nahliadnuť do jej útrob. Videá sú určené najmä pre kampanológov, zvonárov a nadšencov pre zvony. Samozrejme originálny prínos spočíva aj vo forme priebehu dokumentácie a vo forme vyhotovenia dokumentačného záznamu.