Štvrtok, 6. október, 2022 | Meniny má Natália

Bowling Academy alebo One Family. Miesto pre firmy, deti aj verejnosť

Bowling Academy v Žiline je jedným z najprepracovanejších bowlingových projektov v Európe.

Bowling Academy má za sebou prvý rok úspešného fungovania.Bowling Academy má za sebou prvý rok úspešného fungovania. (Zdroj: BOWLING ACADEMY)

Ing. Martin Štěpánek, MBA sa pracovne už 20 rokov venuje reorganizácii vo firmách, transferom či zakladaniu podnikov na zelenej lúke. Rodák z Prahy, ktorého pred deviatimi rokmi zavialo na Slovensko, sa o niečo podobné, ako vykonáva vo svojej práci, pokúsil aj na vlastnú päsť. Výsledok má názov Bowling Academy a sídli v OC Idea na Kamennej ceste v Žiline.

„Roky som robil atletiku, posledných pätnásť rokov sa venujem bowlingu. Postupne som začal chodiť hrávať päťkrát týždenne, ale zistil som, že to nie je ono. Pracoval som na projektoch, ktoré boli špičkové v rámci svojho odboru a v bowlingu mi niečo také chýbalo,“ opisuje prvý podnet, z ktorého napokon vzišiel jeden z najprepracovanejších bowlingových projektov v Európe.

Štyri piliere

Nespokojnosť s vtedajším stavom využil ako motiváciu. Premýšľal, radil sa s odborníkmi na bowling z Európy i z Ameriky, pýtal sa ich, čo by podľa nich malo mať úspešné bowlingové centrum. Jedinečný biznis model napokon postavil na štyroch pilieroch.

„Vo vtedajších herniach, kam som chodil, mi chýbala komplexnosť služieb. Pred šiestimi rokmi som začal o tom premýšľať, bavil som sa s ľuďmi z európskej aj americkej asociácie. Napokon sme vytvorili model, ktorý je, podľa mňa, v bowlingovom svete unikátny. Sme tu nielen pre verejnosť, ale zameriavame sa aj na firmy, na deti a na trénovanie,“ približuje.

Do projektu sa pustil spoločne so svojou manželkou Janou Štěpánkovou. Potešilo ich, že ľudia si prakticky hneď od začiatku našli do Bowling Academy cestu. Zariadenie navštevujú od jeho slávnostného otvorenia na začiatku decembra 2018 a ich počet sa stále zvyšuje.

„Musím povedať, že som milo prekvapená. Čakala som, že začiatok bude z hľadiska návštevnosti horší. Máme tu ľudí, ktorí predtým nikdy bowling nehrali. Prišli prvý raz a teraz chodia trikrát do týždňa, dokonca si platia trénerské lekcie. Premýšľali sme o prostredí a urobili sme ho tak, aby sa u nás cítili dobre. Snažili sme sa dať všetko na svoje miesto, aby bolo všetko tak, ako má byť," hovorí Jana Štěpánková.

Firmy aj deti

Vítanou formou teambuildingov či spestrením firemných školení sú športové akcie. Perfektnou voľbou je v tomto prípade práve Bowling Academy, ktorá okrem bowlingu ponúka firmám aj priestory na firemné akcie či rokovania.

„Firmy si u nás čoraz viac začínajú dohadovať akcie,“ prezrádza Martin Štěpánek. „Sme schopní nielen zorganizovať im firemný turnaj, ale aj poskytnúť im spoločný priestor.“

Pánov v kravatách striedajú na dráhach deti. Aj v čase, keď sa v akadémii stretávame, okupuje jednu z dráh skupinka pod vedením trénera Josefa Macháčka.

„Robíme kurzy pre deti. Premýšľali sme, ako im bowling spestriť a keďže tu máme systém na analýzu hry, rozhodli sme sa, že to prepojíme so súčasnou technológiou. Dnes majú všetky deti v ruke mobil či tablet. Žijú s tým, je to ich tretia ruka. Tak sme si povedali, prečo to nevyužiť? V spolupráci s vývojármi sme vymysleli aplikáciu, v rámci ktorej hrajú bowling aj online. Ale na to, aby mohli postúpiť do ďalšieho levelu, musia niečo urobiť aj na dráhe. Umožnili sme im súťažiť cez im blízku vec, ale zároveň ich vťahujeme späť do prirodzených vecí. Vraciame ich k tomu, čo im chýba, k pohybu,“ vysvetľuje Martin Štěpánek. Postupne by v Bowling Academy chceli vybudovať športové oddiely a do troch rokov byť súčasťou slovenských líg vo všetkých mládežníckych kategóriách.

V akadémii pôsobia dvaja tréneri s licenciou ETBF (European Tenpin Bowling Federation) level 3, najvyššou trénerskou licenciou v Európe. Okrem Martina Štěpánka ňou disponuje spomínaný Josef Macháček.

„Ľudí, ktorí majú túto licenciu, je na svete asi len 50. Priznám sa však, že ja nemám ambíciu trénovať. Nestíhal by som to. Snažím sa skôr poskladať všetko dohromady tak, aby veci fungovali,“ hovorí Martin Štěpánek.

Osobne sa venuje predovšetkým certifikovanému bowlingovému ProShopu, ktorý je súčasťou Bowling Academy. „Fyzicky robím veci práve v shope, vŕtam gule a pomáham ľuďom s výberom správneho bowlingového vybavenia práve pre ich hru. Chod firmy leží v značnej miere na pleciach mojej manželky Jany, trénovanie má zas pod palcom pán Macháček. Máme tu takisto personál, ktorý pracuje v bare a venuje sa ľuďom, ktorí si prídu zahrať. Za všetkým je tím, ktorý postupne budujeme.“

Certifikácie medzinárodnej úrovne

Jednotlivé dieliky komplexnej žilinskej bowlingovej mozaiky prispeli k tomu, že Bowling Academy už pri svojom otvorení získala certifikáciu European Bowling Training Center.

„Ide o akreditáciu pre partnerské zariadenie Európskej bowlingovej asociácie. Momentálne sú v Európe len tri,“ prezrádza Martin Štěpánek. Na tejto certifikácii má podiel nielen spomínaná komplexnosť zariadenia, ale aj dlhodobá spolupráca jeho majiteľa s touto asociáciou.

Ďalšia certifikácia na konto akadémie pribudla v priebehu aktuálneho kalendárneho roka. Vďaka nej môžu pripravovať trénerov na ETBF level 2: „Na začiatku sme boli schopní trénovať trénerov na úrovni ETBF level 1. Dvojku a trojku bolo možné robiť len v jednom európskom zariadení, vo Fínsku. My sme sa k nemu, ešte s jednou herňou, pridali. Teraz sme schopní organizovať celoeurópske školenia. Pomôže nám to zvýšiť povedomie o akadémii nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe.“

Jedným z cieľov, ktorý si Štěpánkovci stanovili, je zvýšenie povedomia o bowlingu medzi verejnosťou. Hlavnými prostriedkami na jeho dosiahnutie je osem špičkových dráh s mazačkami, ktoré Bowling Academy radia medzi top európske herne.

„Bowling je šport, v ktorom záleží na alchýmii. Do hry vstupuje nielen fyzická príprava či technika, ale aj parametre ako povrch gule a mazanie dráhy, ktoré môže byť zakaždým iné. Zároveň je to však šport pre všetkých, bez rozdielu pohlavia, veku či kondície.

My sme sa rozhodli pre vybavenie, ktoré je jednoduchšie a rýchlo stavia kolky. Je padavejšie, takže ľudia na tom hrajú lepšie výsledky. Navyše, máme softvéry, ktoré umožňujú ľudom zábavnejšiu formu. K takýmto dráham a mazaniu sme sa priklonili, lebo chceme verejnosť pritiahnuť k bowlingu. Keby sme im dali zložité dráhy, zložité mazanie, tento šport by sme im otrávili.“

Bowlingom pripraviť deti do života

Jedinečnosť žilinskej Bowling Academy sa však netýka len bowlingu. Hlavný otec myšlienky prichádza s ďalšími nápadmi, ktoré jej fungovanie obohatia.

„Keďže robíme s malými deťmi, chceme dbať aj na zdravotné hľadisko. Máme v pláne spolupracovať s lekármi či s fyzioterapeutmi. Nemôže to byť len o tom, že im dáme do ruky gule a budeme ich učiť hrať. To nestačí,“ mieni Jana Štěpánková.

„Chceme, aby boli pripravené do života. Aby získali návyky, vďaka ktorým budú úspešné v reálnom živote. Keď niečo robíte opakovanie, môže to mať vplyv na vaše zdravie. Ja zastávam teóriu, že vrcholový šport sa dá robiť veľmi dobre, veľmi dlho a veľmi kvalitne bez toho, aby sa vám niečo prihodilo. Ale deti si to neuvedomujú. Ak chceme, aby to dobre dopadlo, musíme im v tom pomôcť. A oni si v tridsiatke povedia, aha, tak takto tie veci dávali zmysel.“

Popri práci, Bowling Academy a rodine Martinovi Štěpánkovi už veľa času neostáva. Snaží sa ho však využiť na maximum a ako hovorí, hoci je to náročné, dá sa to urobiť tak, aby jednotlivé skupiny netrpeli. Po ročnej pauze spôsobenej zranením sa dokonca takmer každý večer dostane aj na dráhu. Ešte stále je i aktívnym hráčom, ktorý svoje hobby premenil na jedinečné športové podnikanie.

„Je to biznis ako každý iný, aj keď v mnohom špecifický. Nie je to krčma či reštaurácia, pri tomto musíte mať znalosť. Keď ju nemáte, ľahko sa môže stať, že budete v strate. Za ten čas, čo sa venujem bowlingu, som videl veľa herní, kde mali veľké oči a nedopadlo to dobre.

Musíte to vedieť dobre poskladať, dať tomu pridanú hodnotu v podobe ďalších aktivít. Nemôžete automaticky očakávať, že ľudia budú chodiť iba k vám. Sám dnes nedokážem povedať, či budeme úspešní alebo nie. To ukáže čas. Myslím si, že model je vymyslený dobre, ale realita to preverí,“ uzatvára.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 2. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 3. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 4. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 5. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 6. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 7. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 8. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 1. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 2. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 3. Riešenie Atosu zachraňuje životy
 4. Nechajte sa zelektrizovať!
 5. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 6. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 7. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 8. Nivy oslávili prvé narodeniny a takmer 13 miliónov návštevníkov
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 18 766
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 433
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 341
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 273
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 5 999
 6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 024
 7. Dôležitosť duševnej pohody 4 997
 8. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 3 696

Blogy SME

 1. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť tretia- Čierna Hora- Zátoka Boka Kotorska, Kotor, Bar, čiernohorské pobrežie
 2. Štefan Vidlár: Hríby
 3. Drahomíra Podhorcová: BANDEROVCI
 4. Věra Tepličková: Tak nám už aj Tarabu pozvali vraj ku žľabu
 5. Matej Galo: OTVORTE OČI (Rusko vs. Ukrajina)
 6. Dušan Šrámek: Štúdium v Kanade
 7. Rastislav Profant: Putin, vojnový zločinec, masový vrah a mafián, dal svetu ultimátum: alebo mi dáte Ukrajinu, alebo začnem nukleárnu vojnu.
 8. Miriam Studeničová: Kresťanstvo sa v niečom zásadnom mýli! V čom?
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 6 913
 2. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 576
 3. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 161
 4. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 843
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 3 680
 6. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 781
 7. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 497
 8. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 2 057
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Ekologické záťaže zo zdravotníckych zariadení či výskumných ústavov spracuje a uloží štátny JAVYS.


8 h
Ilustračné foto.

Odbory tvrdia, že počet výpovedí je nečakane vysoký.


15 h

MŠK Žilina dostala čas do 31. decembra 2023, aby vymenila svoj umelý trávnik.


SITA 4. okt
Nová posila Bánovej Dávid Guba.

Rozhovor s čerstvou akvizíciou TJ Jednota Bánová.


4. okt

Blogy SME

 1. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť tretia- Čierna Hora- Zátoka Boka Kotorska, Kotor, Bar, čiernohorské pobrežie
 2. Štefan Vidlár: Hríby
 3. Drahomíra Podhorcová: BANDEROVCI
 4. Věra Tepličková: Tak nám už aj Tarabu pozvali vraj ku žľabu
 5. Matej Galo: OTVORTE OČI (Rusko vs. Ukrajina)
 6. Dušan Šrámek: Štúdium v Kanade
 7. Rastislav Profant: Putin, vojnový zločinec, masový vrah a mafián, dal svetu ultimátum: alebo mi dáte Ukrajinu, alebo začnem nukleárnu vojnu.
 8. Miriam Studeničová: Kresťanstvo sa v niečom zásadnom mýli! V čom?
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 6 913
 2. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 576
 3. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 161
 4. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 843
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 3 680
 6. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 781
 7. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 497
 8. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 2 057
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu