Žilina Projekt venovaný prevencii a eliminácii diskriminácie robí Stredoeurópsky manažérsky a rozvojový inštitút vo vybraných mestách. Sumou 195 171 eur ho z operačného programu Ľudské zdroje podporila Európska únia.
V troch mestách Žilinského kraja
V rámci Žilinského samosprávneho kraja má svoju adresu v Žiline, Čadci a Námestove, ale počet miest plánujú organizátori rozšíriť podľa záujmu verejnosti.
Cieľom projektu je napomôcť aktívnemu začleneniu vylúčených a marginalizovaných skupín obyvateľstva do spoločnosti, a to aj podporou rovnakých príležitosti pri zamestnávaní osôb vystavených diskriminácii a znevýhodneniu.
„Snažíme sa o prevenciu a elimináciu diskriminácie, predovšetkým u sociálne znevýhodnených a marginalizovaných skupín obyvateľstva. Myslíme tým najmä: sociálne slabých a vylúčených, abstinujúcich závislých, príslušníkov marginalizovaných komunít – Rómov, diskriminovaných na základe veku, rasy, pôvodu, sexuálnej orientácie a podobne. Zameriame sa najmä na regióny, ktoré sa vyznačujú vysokou mierou chudoby najmä v skupine marginalizovaných skupín,“ hovorí výkonný riaditeľ inštitútu Roman Tomica.

Cieľovou skupinou projektu sú najmä jednotlivci, alebo skupiny ohrozené diskrimináciou, chudobou alebo sociálnym vylúčením. Ďalej sú to subjekty vykonávajúce opatrenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, verejní a neverejní poskytovatelia sociálnych služieb, vzdelávacie inštitúcie a tiež zamestnanci vykonávajúci opatrenia v oblasti prevencie diskriminácie alebo sociálneho začlenenia.
V pláne je aj osveta pre odbornú i laickú verejnosť
Súčasťou projektu je aj príprava osvetových, scitlivovacích a vzdelávacích aktivít pre čo najširšiu laickú i odbornú verejnosť, aby túto tému vnímali a organizovali podujatia, ktoré napomôžu začleneniu jednotlivcom a skupinám ohrozeným diskrimináciou, chudobou a sociálnym vylúčením.
„Vzdelávacie aktivity budú obsahovo orientované do štyroch základných oblastí: diskriminácia a boj s ňou, rodová rovnosť, sociálne vylúčenie a boj s chudobou, marginalizované skupiny obyvateľstva a práca s nimi,“ pokračuje Tomica.
Ak máte záujem, môžete sa prihlásiť
Teraz sa projekt nachádza v implementačnej fáze, pripravujú sa konkrétne vzdelávacie aktivity z organizačnej a obsahovej stránky.
Ponukový list vzdelávacích aktivít pre verejnosť s konkrétnymi dátumami a miestami, na ktoré sa budú môcť účastníci pripraviť, bude čoskoro zverejnený na webovej stránke organizácie, sociálnych sieťach a v miestach konania aktivít, prípadne v novinách.
Začiatok bezplatných kurzov pre verejnosť sa očakáva od februára 2020.
„V prípade záujmu o spoluprácu, prípadne vzdelávacie aktivity projektu nás treba kontaktovať na adrese: serit.sk@gmail.com. Konkrétny termín vzdelávacích aktivít vieme pri počte účastníkov nad 10 osôb prispôsobiť na mieru ich potrebám a časovým možnostiam,“ uzavrel výkonný riaditeľ.
